Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Józef Wysocki (generał)

Józef Wysocki (generał)

Józef Wysocki
Józef Wysocki
generał
Data i miejsce urodzenia 1809
Tulczyn
Data i miejsce śmierci 31 grudnia 1873
Paryż
Przebieg służby
Główne wojny i bitwy powstanie listopadowe
powstanie węgierskie 1848
powstanie styczniowe

Józef Wysocki (ur. 1809 w Tulczynie (wschodnie Podole koło Winnicy ), zm. 31 grudnia 1873 w Paryżu ) – generał Wojska Polskiego , uczestnik polskich powstań narodowych i powstania węgierskiego 1848 - 1849 .

Uczestnik powstania listopadowego . Na emigracji członek Centralizacji Towarzystwa Demokratycznego Polskiego . Z Ludwikiem Mierosławskim przygotował plan ogólnonarodowego powstania w 1846 . W czasie Wiosny Ludów był w krakowskim Komitecie Narodowym, był organizatorem Gwardii Narodowej. W latach 1848-1849 dowodził utworzonym przez siebie legionem polskim na Węgrzech . Oddział liczył blisko 3 tys. żołnierzy, walczył do końca powstania i wyróżnił się w wielu trudnych bojach, m.in. pod Szolnokiem, Hatvan, Tapiobicske, Vac, Isaszeg, Nagy-Szarlo. Jako demokrata, Wysocki często był w konflikcie z Bemem i Dembińskim .

W czasie wojny krymskiej , w styczniu 1854 roku, udał się do Konstantynopola . Tam, z ramienia demokratów skupionych w paryskim Kole Polskim, próbował formować polską organizację wojskową. Z powodu niepowodzenia zakończył swoją misję w czerwcu 1854, ale pozostał w Turcji aż do stycznia 1855.

Od 1862 kierował Polską Szkołą Wojskową w Cuneo . W czasie powstania styczniowego przewidziany na naczelnika powstania na Naddnieprzańskiej Ukrainie . Po rozbiciu jego oddziału w 1863 przedostał się do Galicji , walczył na Wołyniu , aresztowany i internowany (do 1865). Wyemigrował do Francji, był członkiem Komitetu Zjednoczenia Emigracji . Pochowany na cmentarzu Père-Lachaise w Paryżu .

Autor prac


Inne hasła zawierające informacje o "Józef Wysocki (generał)":

Adwentyzm ...

Tampere ...

Brno ...

XVI wiek ...

1972 ...

Dwudziestolecie międzywojenne na świecie ...

1749 ...

1884 ...

Karl Philipp Schwarzenberg ...

Klemens Maria Hofbauer ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Józef Wysocki (generał)":

203 Okres międzywojenny na świecie. Postęp techniczny i kryzys gospodarczy (plansza 8) ...

208 Walki o granice II Rzeczypospolitej (plansza 8) ...

208 Walki o granice II Rzeczypospolitej (plansza 2) ...

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie