Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Józef Andrzej Załuski

Józef Andrzej Załuski - herbu Junosza (ur. 12 sierpnia 1702, zm. 7 stycznia 1774), polski duchowny katolicki, biskup kijowski, mecenas nauki i kultury, bibliofil, polihistor, mecenas nauk, edytor, bibliograf, historyk, współzałożyciel Biblioteki Załuskich w Warszawie.

Biografia

Najmłodszy syn Aleksandra Józefa, wojewody rawsko-mazowieckiego, brat Andrzeja Stanisława Załuskiego. Bratanek Andrzeja Chryzostoma, na którego dworze się wychował.

W latach 1712-1715 uczył się w kolegiach pijarskich w Szczuczynie, Warszawie i w Piotrkowie oraz studiował matematykę w Gdańsku. W latach 1716-1718 odbył podróż z bratem Andrzejem do Niemiec, Holandii, Francji i Włoch. Studia w roku 1718 w Rzymie, a w latach 1720-23 w Paryżu w seminarium św. Sulpicjusza oraz w Sorbonie, uwieńczone bakalauratem teologii. 1719 uzyskał pierwsze święcenia i archidiakonat pułtuski. 1723 kanonik krakowski, 1724 - doktor obojga praw Akademii Krakowskiej. Święcenia kapłańskie przyjął w 1727, w 1728 został referendarzem wielkim koronnym oraz kanonikiem kapituły krakowskiej. W latach (1734—1737) poseł króla Leszczyńskiego w Rzymie, następnie wielki jałmużnik króla i kanclerz królowej w Luneville`u w Lotaryngii. Jako stronnik Stanisława Leszczyńskiego wyjechał wraz z nim w latach 30. do Francji, gdzie pełnił funkcję kapelana królowej Katarzyny; posiadał we Francji również kilka beneficjów kościelnych. Po powrocie do Polski był opatem komendatoryjnym w Wąchocku. 1755-58 odbył podróż do Francji. We wrześniu 1759 został mianowany biskupem kijowskim. Przeprowadził synod diecezjalny (1762).

Był aktywny w życiu politycznym. Występował przeciwko królowi Stanisławowi Augustowi Poniatowskiemu oraz ingerencji Rosji w sprawy polskie; porwany z sejmu (Sejm Repninowski) przez posła rosyjskiego Nikołaja Repnina, zesłany w latach 1767-1773 do Kaługi.


Inne hasła zawierające informacje o "Józef Andrzej Załuski":

Nadciśnienie tętnicze ...

Adwentyzm ...

Tampere ...

Brno ...

Meczet w Kownie ...

XVI wiek ...

1972 ...

Dwudziestolecie międzywojenne na świecie ...

1398 ...

1749 ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Józef Andrzej Załuski":

203 Okres międzywojenny na świecie. Postęp techniczny i kryzys gospodarczy (plansza 8) ...

208 Walki o granice II Rzeczypospolitej (plansza 8) ...

208 Walki o granice II Rzeczypospolitej (plansza 2) ...

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie