Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Nie znaleziono szukanej frazy! Poniżej znajduje się fraza najbardziej przypominająca szukaną.

Języki min

Języki min

Główne języki min.

Języki min ( język chiński : 閩語 pinyin mǐn yǔ; Pe̍h-ōe-jī : Bân gú) - duża grupa języków chińskich używanych przez około 60 milionów osób w prowincji Fujian oraz przez emigrantów z tej prowincji mieszkających w Guangdong (wokół Chaozhou ), na półwyspie Leizhou , na wyspie Hainan , na archipelagu Zhoushan oraz na Tajwanie . Wielu użytkowników języków min żyje również w innych krajach Azji południowo-wschodniej. Najważniejszym z tych języków jest hokkien używany w kilku odmianach m. in. na Tajwanie oraz w okolicach miasta Xiamen .

Spis treści

Główne odmiany

Języki min są bardziej wewnętrznie zróżnicowane niż to ma miejsce w innych grupach języków chińskich. Zazwyczaj na podstawie wzajemnego stopnia zrozumienia wyodrębnia się od pięciu do dziewięciu języków [1], dzielących się z kolei na poszczególne dialekty. Najważniejsze z tych języków to:

Min nan używany w prowincji Guangdong określany jest jako hoklo , zaś na Hainanie jako qiong wen lub qiongzhou hua. Jest on dominującym językiem diaspory chińskiej na Filipinach, gdzie jest znany jako lan-nang . Na Tajwanie z kolei nazywany jest hō-ló-oē i używany jest przez większość społeczeństwa. W Singapurze , Malezji , Indonezji nazywany jest hokkien .

System pisma

Zapis języków z grupy min za pomocą ideogramów chińskich nie różni się zbytnio od zapisu języka mandaryńskiego , ale z pewną liczbą dodatkowych znaków. Ze względu na to, że jezyki min są jedyną grupą języków chińskich nie wywodzącą się bezpośrednio z języka średniochińskiego [2], bywają problemy ze znalezieniem właściwych ideogramów dla niektórych słów.

Transkrypcja języków min

Niektorzy użytkownicy tych języków wykorzystują tzw. romanizację kościelną ( chin. 教會羅馬字 pinyin Jiaohui Luomazi). Dla języków minnańskich istnieje system transkrypcji zwany Pe̍h-ōe-jī (POJ), zaś dla mindong - system Bàng-uâ-cê (BUC). Oba systemy zostały opracowane w XIX w. przez zagranicznych misjonarzy.

Bibliografia

  • Majewicz, Alfred F., Języki świata i ich klasyfikacja, PWN, Warszawa, 1989,

Przypisy


Inne hasła zawierające informacje o "Języki min":

Nadciśnienie tętnicze ...

Grenoble ...

Koszykówka ...

Szkoci ...

1884 ...

Szkoła Rycerska ...

Zawał mięśnia sercowego ...

Baldassare Castiglione ...

Romeo i Julia (film 1996) ...

Język prasłowiański ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Języki min":

02b Pojęcia podstawowe - część 2 (plansza 9) ...

222 Historiografia po II wojnie światowej (plansza 13) ...

224 Konflikty zbrojne po II wojnie światowej (plansza 9) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie