Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Bantu

Bantu

Rozmieszczenie plemion bantu na terytorium Afryki

Bantu - grupa plemion zaliczonych do rasy czarnej . Zamieszkująca tereny przede wszystkim stepowe w środkowej i południowej Afryce . Liczą łącznie ok. 100 mln. ludzi, trudnią się głównie rolnictwem i hodowlą . Ich organizacje plemienne zostały rozbite w XIX w. przez europejskich kolonizatorów.

Historia migracji ludów bantu

Wśród specjalistów od bantuistyki nie ma zgody co do pierwotnej siedziby i kierunków eskpansji ludów bantu. Zwykle jednak za ich praojczyznę uważa się tereny dzisiejszego Kamerunu i południowo-wschodniej Nigerii .

W 1980 roku D. W. Phillipson zaproponował następującą chronologię wędrówek ludów bantu, opierając się na materiale leksykograficznym , wskazującym na wzajemne oddziaływania między językami tej rodziny, a także zewnętrzne z językami środkowosudańskimi , oraz danych archeologicznych :

Hipoteza rozprzestrzeniania się języków bantu według D.W. Phillipsona
  • Faza 1 - około 1000 p.n.e. tworzy się społeczność protobantu. Podobnie jak poprzednicy Phillipson przyjął za praojczyznę języków bantu obszary dzisiejszego Kamerunu i południowo-wschodniej Nigerii .
  • Faza 2a - w okresie 1000-400 p.n.e. część ludów bantu przemieszcza się na wschód, wzdłuż północnej granicy lasu tropikalnego . Ludy bantu mają tu kontakt z ludnością mówiącą wczesnymi językami środkowosudańskimi ( grupa nilo-saharyjska ). Świadczą o tym liczne zapożyczenia leksykalne.
  • Faza 2b - jednocześnie, w okresie 1000-200 p.n.e. inna część ludów bantu wędruje z pierwotnej siedziby w kierunku południowym wdłuż wybrzeży Atlantyku .
  • Faza 3 - w okresie 400-300 p.n.e. ludność bantu migrująca na wschód tworzy na terenach Międzyjezierza kulturę Urewe (kultura wczesnej epoki żelaza ).
  • Faza 4 - w okresie 300-100 p.n.e. część ludów kultury Urewe wędruje na zachód południowym skrajem lasu tropikalnego i miesza się tam z ostatnimi ludami fali migracyjnej 2b, dzieląc się z nimi zdobyczami techniki kultury Urewe.
  • Faza 5 - zmieszane fale migracyjne 2b i 4 wędrują na południe tworząc ok. roku 100 p.n.e. ośrodek późniejszego rozprzestrzeniania się języków bantu na Afrykę Południową .
  • Faza 6 - w okresie 100-200 n.e. ludy kultury Urewe przemieszczają się ku wybrzeżom Oceanu Indyjskiego na obszarach dzisiejszego pogranicza Tanzanii i Kenii , tworząc tam kulturę Kwale . Powstają tu języki pochodzące bezpośrednio od narzeczy używanych przez ludy fali migracyjnej 2a i kultury Urewe.
  • Faza 7a i 7b - w okresie 300-400 n.e. ludy kultur Urewe i Kwale wędrują na południe
  • Faza 8 i 9 - w okresie 400-500 n.e. ludy fali migracyjnej 5 wędrują na wschód i napotykają tam migrujące ludy z kultur Kwale i Urewe. W wyniku zmieszania się tych dwóch kultur powstaje ok. 500 roku n.e. nowy ośrodek kulturowy w regionie wyżyny Katanga na terenach obecnej Demokratycznej Republiki Konga .
  • Faza 10 - w okresie 1000-1100 n.e. następuje ekspansja kultury 9 na cały obszar Afryki Wschodniej .


Zobacz też: języki bantu , assegai


Inne hasła zawierające informacje o "Bantu":

Wolne Państwo Orania Transorania (Transoranje). HistoriaZałożona w 1837 r. przez osadników burskich po wyparciu plemion Bantu. W 1848 r. podbita przez Wielką Brytanię . W 1854 r. uzyskała ...

Tanzania ponad 99% KulturaW Tanzanii używanych jest około 100 języków, głównie z rodziny Bantu . W szkolnictwie podstawowym używany jest język suahili , natomiast w szkolnictwie wyższym ...

Wilgotny las równikowy ...

Cywilizacja Suahili ...

Język afrikaans od XIX wieku także elementy przejęte z języka angielskiego oraz murzyńskich języków Bantu .W trakcie migracji ludności wykształciły się trzy podstawowe dialekty :przylądkowy afrikaans (Kaapse Afrikaans) ...

Etymologia nazw państw ...

Kenia ...

Zambia ...

Somalia ...

Deus otiosus ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Bantu":

103. Zróżnicowanie językowe ludności świata (plansza 13) pradawne cechy języka w gramatyce i wymowie. We wschodniej Afryce przeważa język Bantu i suahili, zaś w zachodniej – fula. Ludy zamieszkujące Bliski Wschód ...

136. Konflikty zbrojne w Afryce, walka z terroryzmem i oś Północ-Południe (plansza 8) ...

Afryka – zagadnienia społeczno-gospodarcze (plansza 7) Sudanu i Gwinei (około 440 różnych grup językowych na tym obszarze) b) języki Bantu (około 600), rozpowszechnione w środkowej i południowej Afryce, bardzo zbliżone pod ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie