Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Izabela Jagiellonka

Izabela Jagiellonka - (węgr. Izabella királyné ur. 18 stycznia 1519 zm. 15 września 1559) - królowa Węgier, córka Zygmunta Starego, króla Polski, i Bony Sforzy, księżniczki Mediolanu.

Urodziła się w Krakowie 18 stycznia 1519 roku, około godziny 22.00, jako pierwsze dziecko pary królewskiej. Nazwano ją na cześć jej babki, księżnej Bari, Izabeli Aragońskiej. Wyrosła na dworze królewskim swojego ojca. Jej matka, z pochodzenia Włoszka, nauczyła ją języka włoskiego i pokazała kulturę renesansową. Izabela była więc świetnie wykształcona i z łatwością posługiwała się czterema językami. 3 lutego 1539 została żoną Jana Zapolyi, króla Węgier i tym samym królową tego kraju. Syn Izabeli i Jana - Jan II Zygmunt Zápolya urodził się 8 lipca 1540.

Jan zmarł dwa tygodnie po urodzeniu się jego syna i od tej pory, Izabela jako królowa-wdowa starała się zabezpieczyć tron dla Jana II, którego na zgromadzeniu narodowym w Rákos wybrano na kolejnego króla, ale nie koronowano. Zmarła w Alba Iulia 15 września 1559.


Inne hasła zawierające informacje o "Izabela Jagiellonka":

Biskup ...

Odense ...

Brno ...

1484 ...

1499 ...

XVI wiek ...

Zygmunt III Waza ...

Cieplice Śląskie-Zdrój ...

1225 ...

1852 ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Izabela Jagiellonka":

115b Polityka ostatnich Jagiellonów. Pierwsze bezkrólewia. (plansza 10) ...

114 b Europa Środkowowschodnia w XVI w. (plansza 9) ...

038 Problemy polityczne oraz kryzys gospodarczy i społeczny w Europie w późnym średniowieczu (plansza 9) ...

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie