Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Nie znaleziono szukanej frazy! Poniżej znajduje się fraza najbardziej przypominająca szukaną.

Kumanowo

Kumanowo

Na mapach: 42°08'N 21°43'E / 42.133, 21.717

Kumanowo ( maced. Куманово, alb. Kumanova, Kumanovë) – miasto w północno-wschodniej Macedonii , nad Kumanovską Reką. Ośrodek administracyjny gminy Kumanowo . Liczba mieszkańców – 76.262 osoby [2002] (63% Macedończyków , 24% Albańczyków , 7% Serbów , 5% Cyganów ; trzecie co do liczby mieszkańców miasto Macedonii), współrzędne geograficzne – 42°07'56"N, 21°42'52"E, wysokość – 320 m n.p.m.

Uważa się, że powstanie miasta miało związek z osiedleniem się w tych okolicach plemienia Kumanów w średniowieczu. Pierwsze wiadomości o Kumanowie pochodzą z 1519 , gdy miasto miało 300 mieszkańców. W XVII wieku Kumanowo było siedzibą władz nahiji, w mieście istniały meczet , medresa i karawanseraj . Po stłumieniu powstania Karposza w 1689 miasto popadło w stagnację, trwającą, mimo pewnego ożywienia pod koniec XIX wieku, aż do II wojny światowej . Podczas pierwszej wojny bałkańskiej 23 października 1912 pod miastem doszło do bitwy wojsk serbskich i tureckich, w której Turcy ponieśli porażkę i zostali zmuszeni do opuszczenia okolicy.

27 grudnia 2002 przed liceum im. Goce Delčeva w Kumanovie wybuchła bomba, zabijając jednego przechodnia i raniąc pięciu innych. Sprawcy zamachu nie są znani, jego motywy również.

Kumanowo jest ośrodkiem przemysłowym, głównie przemysłu włókienniczego i metalowego. Kumanowo jest węzłem komunikacyjnym – od głównej linii kolejowej SkopjeNisz odchodzi tu odnoga do Beljakovci w kierunku granicy bułgarskiej. W mieście jest też rozgałęzienie dróg ze Skopje do Kjustendiłu w Bułgarii przez Kriwą Palankę i do Nišu w Serbii .

Najstarszą zachowaną budowlą Kumanowa jest meczet "Eski" z 1751 w tureckiej dzielnicy Orta Bunar. W okolicznych wsiach zachowało się sporo zabytków z okresu starożytności i średniowiecza, a nawet z czasów prehistorycznych. W miejscu zwanym Kokino, koło wsi Staro Nagoriczane około 30 km na północny wschód od Kumanova znajduje się stanowisko archeologiczne – pozostałości megalitycznego obserwatorium astronomicznego. Koło wsi Kleczowce odkryto pozostałości rzymskiego osiedla Vicianus. W Starym Nagoričane znajduje się cerkiew św. Jerzego z XI/XIV wieku, we wsi Matejče cerkiew Zaśnięcia Matki Bożej z XIV wieku.

Co roku w Kumanowie odbywa się międzynarodowy festiwal jazzowy.

Linki zewnętrzne


Inne hasła zawierające informacje o "Kumanowo":

E75 (trasa europejska) ...

Trasa europejska ...

Kumanowo Na mapach: 42°08'N 21°43'E / 42.133, 21.717 Kumanowo Państwo   Macedonia gmina Kumanowo burmistrz Zoran DamjanowskiPołożenie42° 8' N 21° 43' E Wysokość340 m n.p.m. Ludność (2002)•  liczba ludności 70 842 Nr kierunkowy (+389) 031 Kod pocztowy 1300 Tablice ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Kumanowo":

Hasło nie występuje w innych lekcjach!





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie