Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Ivan Dias

Ivan Dias

Ivan Dias
kardynał-prezbiter
Servus
Kraj działania   Indie
Data i miejsce urodzenia14 kwietnia 1936
Bombaj
prefekt Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów
Okres sprawowaniaod 2006
Wyznanie katolickie
Kościół rzymskokatolicki
Prezbiterat 8 grudnia 1958
Nominacja biskupia 8 maja 1982
Sakra biskupia 19 czerwca 1982
Kreacja kardynalska 21 lutego 2001
przez Jana Pawła II
Kościół tytularny Spirito Santo alla Ferratella

Ivan Dias (ur. 14 kwietnia 1936 w Bombaju ), indyjski duchowny katolicki, dyplomata watykański , były arcybiskup Bombaju, kardynał Kościoła rzymskokatolickiego , wysoki urzędnik Kurii Rzymskiej.

Studiował w seminarium w Bombaju, w Bombaju także przyjął święcenia kapłańskie 8 grudnia 1958 z rąk kardynała Valeriana Graciasa (ówczesnego arcybiskupa Bombaju). Pracował jako duszpasterz w archidiecezji Bombaj, następnie kontynuował studia w Rzymie w latach 1961 - 1964 ; na Papieskim Uniwersytecie Laterańskim obronił doktorat z prawa kanonicznego , ukończył również watykańską szkołę dyplomatyczną - Papieską Akademię Duchowną. W 1964 został obdarzony tytułem papieskiego tajnego szambelana , w tym samym roku podjął pracę w służbie dyplomatycznej Stolicy Apostolskiej. Jako członek personelu Sekretariatu Stanu brał udział w przygotowaniach wizyty papieża Pawła VI na Międzynarodowym Kongresie Eucharystycznym w Bombaju. W latach 1965 - 1973 pełnił funkcję sekretarza w kilku nuncjaturach - w Danii, Szwecji, Norwegii, Islandii, Finlandii, Indonezji, Madagaskarze, Reunion, Komorach i Mauritiusie. Przez kolejne dziewięć lat był szefem sekcji Sekretariatu Stanu ds. ZSRR, krajów socjalistycznych (w tym Polski) oraz afrykańskich.

8 maja 1982 został mianowany pronuncjuszem w Ghanie, Togo i Beninie, z tytularną stolicą arcybiskupią Rusubisir; sakry biskupiej udzielił mu w Watykanie 19 czerwca 1982 kardynał Agostino Casaroli , sekretarz stanu. W czerwcu 1987 arcybiskup Dias został nuncjuszem w Korei, w październiku 1991 nuncjuszem w Albanii; w latach 1992 - 1996 pełnił funkcję administratora apostolskiego południowej Albanii. 8 listopada 1997 przeszedł na stolicę arcybiskupią Bombaju. Brał udział w sesjach Światowego Synodu Biskupów w Watykanie, na X sesji zwykłej Synodu jesienią 2001 był jednym z prezydentów-delegatów.

21 lutego 2001 Jan Paweł II wyniósł go do godności kardynalskiej , nadając tytuł Spirito Santo alla Ferratella. Od marca 2001 Dias jest członkiem Rady Kardynalskiej ds. badania Ekonomicznych i Organizacyjnych Problemów Stolicy Świętej. W maju 2006 został mianowany prefektem Kongregacji Ewangelizowania Narodów w Kurii Rzymskiej, zastępując kardynała Crescenzio Sepe .

Nazwisko kardynała Diasa wymieniane było w gronie potencjalnych następców Jana Pawła II na konklawe 2005 . Jego wieloletnia służba dyplomatyczna może być kluczem do wyjaśnienia, dlaczego ma poglądy zbliżone do watykańskich konserwatystów, nie zaś do reformatorów, którzy pojawili się w Kościele katolickim w Azji. Zna biegle hindi, angielski, włoski, francuski i hiszpański.

Linki zewnętrzne


Inne hasła zawierające informacje o "Ivan Dias":

Order Orła Białego ...

1979 ...

1929 ...

Anarchizm ...

1445 ...

2010 ...

Ziemia ...

1988 ...

Tymczasowy Rząd Jedności Narodowej ...

Zeus ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Ivan Dias":

057. Państwa Europy i ich mieszkańcy – część 2 (plansza 15) ...

26. Inne ideologie (plansza 10) ...

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie