Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Italia (sterowiec)

Italia (sterowiec)

Italia – włoski sterowiec półszkieletowy , którego załoga pod dowództwem gen. Umberto Nobile zdobyła w maju 1928 Biegun Północny . Była to druga ekspedycja polarna z udziałem gen. Nobile po bardzo udanej wyprawie sterowcem Norge w 1926 r. pod kierownictwem Roalda Amundsena . Italia zdobyła biegun dnia 24 maja 1928 .

Już dzień później przeciążona wskutek oblodzenia maszyna zderzyła się z krą lodową. Na skutek oderwania się gondoli sterowniczej odciążony z kolei sterowiec wzniósł się w powietrze unosząc sześciu członków załogi znajdujących się w tylnej części aerostatu . Ludzie ci zaginęli. Natomiast przebywający w oderwanej gondoli polarnicy i dowódca przetrwali, uratowani wreszcie przez radziecki lodołamacz "Krasin" po niemal dwumiesięcznej, zakrojonej na szeroką skalę akcji ratunkowej. Cena tego ratunku była jednak bardzo wysoka: podczas poszukiwań zginęli Roald Amundsen i francuska załoga jednego z wodnosamolotów .

Losy sterowca Italia związane są również z Polską, a dokładnie z miastem Katowice . Gdy sterowiec znalazł się w warstwie gęstych chmur burzowych, uniemożliwiających nawigację, to właśnie lektorzy pracujący w Radio Katowice pomogli załodze gen. Nobile. Przerwano audycję radiową i nadawano komunikaty po francusku, niemiecku i włosku przemieniając studio radiowe w improwizowaną radiolatarnię . Dzięki tym komunikatom sterowiec wydostał się z warstwy chmur i mógł kontynuować bezpiecznie lot. Widok sterowca w majowe popołudnie nad Katowicami wywołał sensację wśród mieszkańców miasta.


Inne hasła zawierające informacje o "Italia (sterowiec)":

Biegun północny ...

Mieszko II Lambert ...

1884 ...

Włosi ...

1852 ...

1908 ...

Herodot ...

1932 ...

1038 ...

Nicejsko-konstantynopolitańskie wyznanie wiary ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Italia (sterowiec)":

021b. Życie codzienne w starożytnej Grecji i Rzymie (plansza 13) ...

010b. Rzym (plansza 12) ...

015. Początki Rzymu i wojny punickie (plansza 10) ...

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie