Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Ireneusz z Lyonu

Ireneusz z Lyonu

Święty
Ireneusz z Lyonu
biskup
Data urodzeniaok. 140
Smyrna ( Azja Mniejsza )
Data śmierciok. 202
Lyon ( Francja )
Kościół / wyznanie rzymskokatolicki
Data kanonizacji 1922
przez Benedykt XV
Wspomnienie 28 czerwca
Atrybuty mitra i pastorał
PatronLyonu i archidiecezji lyońskiej , parafii w Marsylii i w Częstochowie
Szczególne miejsca kultuLyon

Ireneusz z Lyonu ( łac. Irenaeus, gr. Eirenaios), (ur. ok. 140 w Smyrnie , w Azji Mniejszej , zm. ok. 202 w Lyonie ) – biskup Vienne , teolog , apologeta , Ojciec Kościoła , męczennik i święty Kościoła katolickiego .

Spis treści

Żywot świętego

Wychował się w Smyrnie (obecnie Izmir ). Był uczniem św. Polikarpa , jednego z Ojców Apostolskich . Około 178 roku, za czasów panowania cesarza Marka Aureliusza , już jako biskup Vienne, został po śmierci bpa Potyna najpierw administratorem, następnie biskupem Lyonu (łac. Lugdunum).

Według tradycji uformowanej w VI wieku miał ponieść śmierć męczeńską w czasie prześladowań za Septymiusza Sewera ( 202 )[1].

Nauczanie

Kontekst jego nauczania stanowiły liczne sekty gnostyckie , z którymi polemizował w Adversus heareses. Najbardziej znaną wizją teologiczną biskupa Lionu, była tzw. teoria rekapitulacji - odnowienia i zebrania całego stworzenia w Chrystusie jako Głowie (por. Ef 1,10).

Nauczał, podobnie jak wielu Ojców Kościoła, np. Grzegorz z Nyssy i Atanazy Wielki , że Adam i Ewa stworzeni byli w swego rodzaju dziecięcej niewinności, bez pożądliwości i dorosłego rozeznania. Stąd za upadek trzeba bardziej winić złośliwość kusiciela niż ich. Wygnanie przez Boga z raju nie wynikało z chęci pozbawienia ich dostępu do drzewa życia, lecz z miłosierdzia. Bóg chciał zachować pierwszych rodziców od trwania w grzechu, który mógł stać się wieczny i nieuleczalny. Wygnanie miało ich otrząsnąć z pychy. Ich śmierć fizyczna, poprzez rozwiązanie ciała, miała położyć kres grzechowi. Odkupienie dokonane przez Chrystusa było bardziej wyzwoleniem ludzkości z tego czasu pokuty i nawrócenia, niż ekspiacją wobec Boga[2].

Działalność teologiczna

Greckie oryginały jego najważniejszego dzieła, w 5.księgach, zaginęły. Zachowały się ich przekłady na łacinę zatytułowane "Adversus haereses" (Przeciw herezjom). Powstały w latach 180 - 185 . Polemizował w nich z gnostycyzmem . Wiedzę na temat gnostyków czerpał z dzieł, które zaginęły. W roku 1526 "Adversus haereses" wydał Erazm z Rotterdamu . Współczesne wydanie krytyczne zostało dokonane w ramach serii Sources chrétiennes .

Razem z innymi biskupami napisał list do biskupa Rzymu, Wiktora , w sprawie daty obchodzenia świąt Wielkanocy . Ireneuszowi zawdzięczamy wypracowanie pojęcia Tradycji i sukcesji apostolskiej . Sporządził listę biskupów Rzymu poczynając od św. Piotra a kończąc na Eleuteriuszu . Uznawał prawo prymatu biskupa Rzymu nad biskupami innych metropolii. Z prac Ireneusza zachował się także "Dowód prawdziwości nauki apostolskiej", w przekładzie na język ormiański . Inne dzieła, które wymienia Euzebiusz z Cezarei nie dotrwały do naszych czasów. Wyznawał poglądy millenarystyczne .

Wydania krytyczne dzieł

 • Adversus heareses (Przeciw herezjom) - wydali A. Rousseau i L. Doutreleau.
  • t. I - SCh 263 i 264
  • t. II - SCh 293 i 294
  • t. III - SCh 210 i 211 (Paryż 1974)
  • t. IV - SCh 100 (2 części)
  • t. V - SCh 152 i 153

Polskie przekłady

 • Bóg w Ciele i Krwi. Hans Urs von Balthasar (wybór i opracowanie). Wincenty Myszor (przekład z j. niem, łac., greck.), wydawnictwo "M" BOK 16, Kraków 2001, s. 140.
 • Chwałą Boga żyjący człowiek. Jean Comby i Donna Singles (wybór i komentarz). Ks. Wincenty Myszor (przekład), Społeczny Instytut Wydawniczy "Znak" Seria "Żywa Wiara" 19, Kraków 1999, s. 111.
 • Wykład nauki apostolskiej. Wincenty Myszor (wstęp, przekład i opracowanie), Wydawnictwo WAM ŹMT 7, Kraków 1997, s. 115.

Kult

Kościół w Lyonie oddaje cześć św. Ireneuszowi jako doktorowi Kościoła i swemu głównemu patronowi.

Kult na cały Kościół rozszerzył papież Benedykt XV w roku 1922 [3] .

Wspomnienie liturgiczne św. Ireneusza w Kościele katolickim obchodzone jest 28 czerwca (w polskim Kościele katolickim ma rangę wspomnienia obowiązkowego)[4].

Święty Ireneusz jest również patronem archidiecezji lyońskiej oraz parafii w Marsylii i w Częstochowie .

W ikonografii jest przedstawiany w stroju biskupa rytu rzymskiego z mitrą i pastorałem.

Zobacz też

Przypisy

 1. Ireneusz, bp Vienny i Lyonu w: Słownik wczesnochrześcijańskiego piśmiennictwa. J. M. Szymusiak SJ, M. Starowieyski (oprac. ). Poznań: Księgarnia św. Wojciecha, 1971, ss. 206-207. 
 2. Adversus heareses, III, 22-23; IV, 40; por. J. Daniélou , Sacramentum futuri. Études sur les origines de la typologie biblique, Paryż 1950, s.25-26
 3. Święty Ireneusz, biskup i męczennik na brewiarz.katolik.pl [ostatnia aktualizacja: 27.05.2010]
 4. Kalendarz liturgiczny diecezji polskich (czerwiec) - Komisja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów Episkopatu Polski(stan na 30 września 2008 r.)

Linki zewnętrzne


Inne hasła zawierające informacje o "Ireneusz z Lyonu":

1972 ...

1806 ...

Order Orła Białego ...

1983 ...

Ireneusz Iredyński ...

1961 ...

Życie wieczne ...

Łukasz Ewangelista ...

Imieniny ...

Świadkowie Jehowy Bible Translator 15/3 (July 1964), pp. 150-153.↑ Orygenes, Selecta in Ezechelem 9↑ Ireneusz z Lyonu, Adversus haereses 2:24:4↑ Justyn, Dialog z Żydem Tryfonem 40:3,↑ ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Ireneusz z Lyonu":

114. Rolnictwo, jego typy oraz warunki rozwoju (plansza 16) ...

017. Byt, człowiek i społeczeństwo według św. Tomasza z Akwinu (plansza 3) ...

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie