Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Innocenty XIII

Innocenty XIII

Innocenty XIII
Innocentius Tertius Decimus
Michelangelo dei Conti
Papież
Innocenty XIII
Herb Innocenty XIII
Data i miejsce urodzenia 13 maja 1655
Poli , Włochy
Data i miejsce śmierci 7 marca 1724
Rzym , Włochy
Wyznanie katolickie
Kościół rzymskokatolicki
Sakra biskupia 16 czerwca 1695
Kreacja kardynalska 7 czerwca 1706
przez Klemensa XI
Kościół tytularny SS. Quirico e Giulitta
Pontyfikat 8 maja 1721

Innocenty XIII, (Michelangelo dei Conti), (ur. 13 maja 1655 w Poli koło Rzymu - zm. 7 marca 1724 w Rzymie), papież w okresie od 8 maja 1721 do 7 marca 1724 .

Był synem księcia Poli Carlo II Conti di Segni, potomkiem rodu, z którego pochodził m.in. papież Innocenty III ( 1198 - 1216 ). Kształcił się w Anconie i w Rzymie – początkowo w kolegium jezuickim , następnie na Uniwersytecie La Sapienza, gdzie obronił doktorat obojga praw. Papież Aleksander VIII nadał mu tytuł tajnego szambelana i domowego prałata, a także wysłał z misją internuncjusza do Wenecji , gdzie Conti przekazał doży weneckiemu specjalnie przez papieża pobłogosławione hełm i sztylet. W Kurii Rzymskiej był także referendarzem Trybunału Sygnatury Apostolskiej, a w sierpniu 1691 został mianowany gubernatorem Acoli; był również gubernatorem Frosinone, Campania e Maritima i Viterbo, pełnił także funkcję komisarza contra bannitos w Państwie Papieskim.

W czerwcu 1695 został mianowany arcybiskupem tytularnym Tarso (sakrę biskupią otrzymał w Rzymie 16 czerwca 1695 z rąk kardynała Galeazzo Marescottiego ) oraz asystentem Tronu Papieskiego i wysłany z misją nuncjusza do Szwajcarii . Od marca 1698 był nuncjuszem w Portugalii , gdzie prawdopodobnie nabrał niechęci do działalności zakonu jezuitów. 7 czerwca 1706 otrzymał godność kardynalską , z tytułem prezbitera SS. Quirico e Giulitta. Po zakończeniu misji dyplomatycznej w Portugalii otrzymał w styczniu 1709 biskupstwo Osimo, a w sierpniu 1712 Viterbo e Toscanella. W styczniu 1713 został kamerlingiem Kolegium Kardynalskiego. Od roku 1714 pełnił funkcję kardynała-protektora Królestwa Portugalii przy Stolicy Apostolskiej.

Choroba zmusiła go do rezygnacji z biskupstwa Viterbo w marcu 1719 . Niewykluczone, że stała się także ważnym argumentem dla elektorów na konklawe 1721 , którzy po długich i trudnych wyborach (w których nie zabrakło weta cesarza austriackiego) zdecydowali się na kompromisowego, a zarazem "przejściowego" papieża. Kardynał Conti został wybrany 8 maja 1721 i przyjął na cześć Innocentego III imię Innocentego XIII. 18 maja 1721 odbyła się koronacja nowego papieża, a 16 listopada 1721 uroczysty ingres do Bazyliki Laterańskiej.

Zgodnie z oczekiwaniami nie był to długi pontyfikat. Stał pod znakiem niechęci papieża do jezuitów, który potwierdził wydany przez poprzednika zakaz używania tzw. rytu chińskiego przez jezuickich misjonarzy, a także zabronił przyjmowania nowych kandydatów do zakonu przez trzy lata. Innocenty XIII przekazał w lenno cesarzowi Karolowi VI królestwo Neapolu i Sycylii , zyskał także przychylność regenta Francji dzięki pożądanym nominacjom kardynalskim. Mimo uległości wobec cesarza jednocześnie papież utracił faktyczne wpływy w księstwach Parmy i Piacenzy .

Źródła:


Poprzednik
Klemens XI
Papież
1721-1724
Następca
Benedykt XIII


Inne hasła zawierające informacje o "Innocenty XIII":

Dzień Zaduszny ...

Biskup ...

Brno ...

1484 ...

Wittenberga ...

Diakon ...

1408 ...

1398 ...

1411 ...

Zamek w Kownie ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Innocenty XIII":

107 Wojna trzydziestoletnia (plansza 15) ...

035 Kryzys i odbudowa państwa Piastów (plansza 10) ...

007. Palestyna (plansza 2) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie