Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Incitatus

Incitatus

Incitatus – ulubiony koń wyścigowy Kaliguli . Sprowadzony aż z Hiszpanii początkowo nazywał się Porcellus, co znaczy Prosiaczek. Cezar uznał to imię za mało godne ulubionego konia Cesarza, więc zmienił je na IncitatusChyży.

Według pisarza Swetoniusza (Żywoty cezarów) konia obsługiwało 18 służących, trzymano go w marmurowej stajni, miał uprząż wysadzaną drogimi kamieniami, a ze żłobu wyrzeźbionego w kości słoniowej jadał owies wymieszany z płatkami złota. Przed wyścigami Kaligula sypiał w stajni u boku ulubieńca, by nikt nie zakłócał mu wypoczynku. Cesarz zapraszał rumaka na wystawne kolacje i "sadzał" obok najwyższych dostojników. Złotym kielichem spełniał toasty za zdrowie przyjaciela, zmuszając do tego także gości.

Incitatus został, według Swetoniusza , przez Kaligulę mianowany senatorem , co miało stanowić początek jego politycznej kariery. Cesarz chciał awansować go do rangi konsula, jednak nie zdążył tego uczynić. W chwili jego śmierci Incitatusowi zabrakło wymaganych rzymskim prawem 3 lat do objęcia stanowiska. Następca Kaliguli, cesarz Klaudiusz , usunął konia ze stanu senatorskiego argumentując to brakiem majątku i stałych dochodów (których to zresztą sam go pozbawił), przez co nie spełniał on cenzusu majątkowego.

Bibliografia


Inne hasła zawierające informacje o "Incitatus":

Koń ...

Incitatus Incitatus – ulubiony koń wyścigowy Kaliguli . Sprowadzony aż z Hiszpanii początkowo nazywał ...

Kategoria:Słynne konie ...

Kategoria:Starożytny Rzym ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Incitatus":

Hasło nie występuje w innych lekcjach!





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie