Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

I dynastia z Ur

I dynastia z Ur

Pierwsza dynastia z Ur - panowała w latach ok. 2500 - 2400 p.n.e. Wspomina o niej sumeryjska lista królów . Czasy sprawowania władzy przez znanych z inskrypcji jej przedstawicieli Mesannepaddę , Aannepaddę i Meskiagannę charakteryzują się okresem świetności politycznej, gospodarczej i kulturalnej Sumeru . W archeologii rządy tej dynastii nazywane są okresem wczesnodynastycznym. Były to jednak czasy niespokojne, bowiem władcy ensi poszczególnych miast-państw po objęciu rządów w rodzinnym ośrodku zaczęli dążyć do zapewnienia sobie hegemonii nad całym krajem. Powodowało to ciągłe wojny i powstawanie najczęściej krótkich dynastii, znanych z listy królów. Z zachowanych inskrypcji wiadomo, że Mesannepadda podbił Kisz i Uruk .

Najważniejsze pomniki z tego okresu wiążą się z tzw. grobami królewskimi z Ur . Trudno jest ustalić datę ich powstania. Z tego powodu niektórzy badacze wysuwają tezy, że zostały wzniesione tuż przed I dynastią z Ur. Są to bogato wyposażone, prostokątne komory o grubych murach i dają w przybliżeniu obraz sztuki, religii i osiągnięć cywilizacji sumeryjskiej z połowy III tysiąclecia p.n.e.

Odkrycia ich dokonał sir Leonard Wooley , który na cmentarzysku nieopodal Ur natknął się groby wyróżniające się wyposażeniem. Było ich około 16. Nazwał je "królewskimi", choć są zdania, że mogły należeć do kapłanów z najwyższych kręgów Ur. Groby składały się z kilku komór, zbudowanych z kamienia i cegieł. Większość została splądrowana już w starożytności, ale kilka przetrwało, dzięki czemu możemy poznać obrzędy grzebalne i przedmioty z nim związane

Do najlepiej zachowanych należał grób "królowej" Szubad . Spoczywała na drewnianych narach. Zdobiła ją biżuteria: złota przepaska długa na 8 m owijana wokół peruki zwieńczona z naszyjników w formie kwiatów i liści ze złota. Całość była przetykana paciorkami z lapis lazuli . Wśród przedmiotów znalazły się: sztandar z Ur , harfa, wóz bojowy, posążek koziołka ze złota.

Największa tajemnica "grobów królewskich z Ur" wiąże się z osobami, które towarzyszyły Szubad. Obok "królowej" znaleziono ciała ok. 25 osób, w tym dam dworu, harfiarza, żołnierzy. W sąsiednim grobie Abargi orszak pogrzebowy liczył ok. 60 osób (jak przypuszczają archeolodzy głównie konkubiny). Do dziś nie wyjaśniono dlaczego w tym okresie doszło do tak specyficznej ceremonii, która wcześniej ani później w Sumerze już nie wystąpiła. Jedynie kilka grobów z Kisz z tego samego okresu wskazują podobne cechy.

Wśród grobów odkryto też złoty hełm Meskalamduga .


Inne hasła zawierające informacje o "I dynastia z Ur":

Mieszko II Lambert ...

Iwan IV Groźny ...

Zygmunt III Waza ...

Ludwik XVIII ...

Cesarze rzymscy ...

Habsburgowie ...

Karol I Habsburg ...

Genealogia ...

Austro-Węgry ...

Traktaty welawsko-bydgoskie ...


Inne lekcje zawierające informacje o "I dynastia z Ur":

016. Republika, cesarstwo i przemiany ustrojowe państwa rzymskiego (plansza 18) ...

010 Ustrój i społeczeństwo Sparty (plansza 3) ...

134 Polska wobec polityki Napoleona Bonaparte. Księstwo Warszawskie (plansza 9) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie