Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Anschluss Austrii

Anschluss Austrii

Niemieccy i austriaccy strażnicy demontujący słup graniczny

Anschluss Austrii ( niem. Anschluss Österreichs - pol. przyłączenie Austrii) – wcielenie Austrii do III Rzeszy dokonane w dniu 12 marca 1938 .

Do połączenia obu krajów dążyły różne siły polityczne po obu stronach granicy już po I wojnie światowej , jednak zwycięskie mocarstwa, obawiając się wzmocnienia Niemiec , zakazały tego w narzuconych obu państwom traktatach pokojowych. W 1931 r. próbowano połączyć oba państwa unią celną , co nie udało się wskutek sprzeciwu zachodnich mocarstw.

Do idei Anschlussu wrócił Hitler po objęciu władzy w Niemczech. Do pierwszej, nieudanej próby doszło w 1934 r. W początku 1938 r. rząd i prezydent Austrii stawili opór przejęciu władzy przez miejscowych hitlerowców . W tej sytuacji na polecenie Hitlera 12 marca 1938 wojska niemieckie wkroczyły do Austrii. Urząd kanclerza objął Arthur Seyss-Inquart . 13 marca ogłoszono podpisaną przez Hitlera ustawę, która włączała Austrię do Wielkiej Rzeszy jako Marchię Wschodnią (Ostmark). Przyłączenie Austrii do Wielkich Niemiec zostało poparte w referendum przez przygniatającą większość 99.73% Austriaków.

W wyniku Anschlussu Niemcy przejęli wysokie jakościowo austriackie firmy (np. Steyr Daimler Puch AG ) i uzbrojenie warte ok. 500 mln RM , a z żołnierzy armii austriackiej (Österreichische Bundesheer) stworzyli dwie dywizje piechoty ( 44. i 45. DP ), 4 Dywizję Lekką i dwie dywizje górskie ( 2. i 3. DGór. ).

Bibliografia

  • Marian Zgórniak, Przygotowania wojenne hitlerowskich Niemiec w dobie „Anschlussu” Austrii (XI 1937 – III 1938), „Zeszyty Naukowe Uniwersytetu Jagiellońskiego” (nr) 140: Prace Historyczne z. 17, 1966, s. 183-204.

Linki zewnętrzne


Inne hasła zawierające informacje o "Anschluss Austrii":

Linz ...

Karl Philipp Schwarzenberg ...

Klemens Maria Hofbauer ...

Wagram ...

Rekatolicyzacja ...

Benedykt Dybowski ...

Aleksandr Suworow ...

Głowacz białopłetwy ...

Leopold II ...

Reichenbach ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Anschluss Austrii":

202 System wersalski. Europa po I Wojnie Światowej (plansza 7) ...

202 System wersalski. Europa po I Wojnie Światowej (plansza 2) ...

11 LISTOPADA (plansza 1) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie