Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Nie znaleziono szukanej frazy! Poniżej znajduje się fraza najbardziej przypominająca szukaną.

Hetera

Hetera - (gr. hetaíra - dosł. towarzyszka; r.ż. od hetaíros - towarzysz kompan) - w starożytnej Grecji grupa zawodowych kurtyzan. Różniły się od zwykłych prostytutek niezależnością i dość wysoką pozycją towarzyską. Inna nazwa to córa Koryntu.

W okresie Grecji klasycznej hetery były często bogatymi i wykształconymi kobietami, które prowadziły swobodny tryb życia ale zarazem były towarzyszkami ważnych osobistości, jak wodzowie, politycy czy filozofowie. Jest to główny kruczek heter – mieć władzę nad kochankami dając im nadzieję, a odsuwając chwilę rozkoszy [...] więc musimy raz być zajęte albo też śpiewać, grać na flecie, tańczyć, wydawać uczty, przyozdabiać mieszkanie, musimy robić przerwy w zażyłości miłosnej, która bez tego szybko by zwiędła, tłumaczyła jedna z heter, towarzyszka filozofa.

Pozycja towarzyska heter wiązała się z usytuowaniem kobiet w społeczeństwie greckim, które poza heterami nie brały udziału w życiu towarzyskim i publicznym. Znanymi heterami były m.in. Fryne, Lais, Lagiska, Bakchis. Krążyło wiele opowieści anegdotycznych o heterach, obrazujących ich inteligencję, spryt i piękno.

Lais

Lais urodziła się i mieszkała w Koryncie. Związanych jest z nią wiele opowieści.

Oto jedna z nich: Pewnego razu grupa przyjaciół zorganizowała zabawę. Malarz Apelles, który miał przyprowadzić heterę, przyprowadził ze sobą podlotka spotkanego po drodze i twierdził że za kilka lat będzie to najpiękniejsza kobieta w Koryncie. Była to oczywiście Lais.

Thais

Urodziła się i wychowała w Macedonii. Była kochanką m.in. Ptolemeusza Sotera, miała z nim dwóch synów.

Fryne

Fryne urodziła się w Tespiach, ale mieszkała w Atenach. Prawdopodobnie była nie tylko kochanką, ale i główną modelką Praksytelesa. Większość posągów kobiecych tego artysty posiada podobne rysy twarzy, prawdopodobnie właśnie Fryne. Została oskarżona o bezbożność, uniewinniona za swoją urodę, po czym słuch po niej zaginął.

Wg jednego z podań Fryne poprosiła Praksytelesa żeby podarował jej rzeźbę, ale tę, którą sam uważa za najlepszą. Rzeźbiarz zgodził się, ale nie zdradził, które dzieło uważa za najlepsze. Fryne użyła podstępu. Kiedy Praksyteles spędzał z nią noc, przyniesiono wiadomość, że pracownia artysty płonie. Rzeźbiarz wybiegł krzycząc żeby wyniesiono jego najlepsze rzeźby Erosa i Satyra. O tego Erosa poprosiła więc Fryne.

Fryne jest bohaterką wydanej w 2008 roku stylizowanej na biografię powieści Witolda Jabłońskiego pt. Fryne hetera.


Inne hasła zawierające informacje o "Hetera":

Monogamia ...

Terencjusz ...

Witold Jabłoński (pisarz) Towarzystwa Kultury Teatralnej za osiągnięcia w dziedzinie prasa popularyzatorem teatru. Powieść Fryne Hetera była nominowana do Nagrody im. Jerzego Żuławskiego. Twórczość KsiążkiGorące uczynki (1988)Wyznania ...

Demetriusz II Nikator ...

Hetera align=justify> Hetera - (gr. hetaíra - dosł. towarzyszka; r.ż. od hetaíros - towarzysz ...

Praksyteles Afrodyta z Knidos wystawiona około 360 roku p.n.e, do której pozowała rzeźbiarzowi Hetera Fryne. Twórczość Praksyteles był przedstawicielem szkoły ateńskiej, co wpłynęło na jego styl. Przykładem ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Hetera":

021a. Życie codzienne w starożytnej Grecji i Rzymie (plansza 11) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie