Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Huta Katowice

Huta Katowice - (obecnie ArcelorMittal Poland oddział Dąbrowa Górnicza, wcześniej Mittal Steel Poland, Ispat Polska Stal S.A., Polskie Huty Stali SA) to zlokalizowany w Dąbrowie Górniczej kombinat metalurgiczny zajmujący się hutnictwem żelaza.

Historia huty

Decyzja o wybudowaniu w Zagłębiu Dąbrowskim - na obszarze pomiędzy Gołonogiem, Ząbkowicami Będzińskimi, Łosieniem i Strzemieszycami - ówcześnie największego i najnowocześniejszego w PRL kombinatu metalurgicznego, zapadła na VI Zjeździe PZPR, a podjęta została de facto przez Edwarda Gierka.

Skutkiem tej decyzji, nie licząc rozpoczęcia 15 kwietnia 1972 budowy samego zakładu, były późniejsze ogromne zmiany struktury gospodarczej i społecznej na skalę całego kraju. Oprócz zupełnego przeobrażenia zagłębiowskiego regionu, polegającego zarówno na poważnych zmianach urbanistycznych jak i wielkiej fali migracji ludności (szczególnie z terenów wschodniej Polski), równocześnie rozpoczęto realizację innych, wielkich inwestycji centralnych, takich jak budowa Linii Hutniczej Szerokotorowej wraz z taśmociągiem transportowym rudy żelaza, czy dziesiątków zakładów pomocniczych. Wymiernej, sumarycznej wartości pieniężnej tej decyzji nigdy nie ustalono.

Obecnie Oddział Dąbrowa Górnicza, wyposażony m.in. w trzy wielkie piece, dwie walcownie (Walcownia Duża i Walcownia Średnia), trzy linie ciągłego odlewania stali oraz własną elektrociepłownię, znany jest przede wszystkim z produkcji szyn tramwajowych i kolejowych, na których - pomimo zmiany właściciela - nadal znajduje się znak towarowy "HK". W roku 2006 w zakładzie zatrudnionych było 4073 osób (nie licząc dużej grupy pracowników zatrudnionych w wielu spółkach zależnych).


Inne hasła zawierające informacje o "Huta Katowice":

Odense ...

Linz ...

1972 ...

Dzielnica miasta ...

Zawał mięśnia sercowego ...

Harrachov ...

Bierutowice ...

Stanisław Szczęsny Potocki ...

Izerka (wieś) ...

Amfibolit ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Huta Katowice":

208 Walki o granice II Rzeczypospolitej (plansza 12) ...

230b Kryzysy ideologiczne, gospodarcze i społeczne w Polsce Ludowej (plansza 5) polityczne ze Stanami Zjednoczonymi. Dzięki wielkim budowom, jak np. Port Północny i Huta Katowice, społeczeństwo powoli zapominało o kłopotach z zaopatrzeniem w żywność lub ...

232. Stalinizm (plansza 3) ...

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie