Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Szlezwik-Holsztyn

Szlezwik-Holsztyn

Szlezwik-Holsztyn
Schleswig-Holstein
Herb Szlezwika-Holsztynu
Flaga zwykła Szlezwika-Holsztynu

Flaga urzędowa Szlezwika-Holsztynu
Herb Szlezwika-Holsztynu Flaga zwykłai urzędowa Szlezwika-Holsztynu
Położenie Szlezwika-Holsztynu na mapie Niemiec
Pełna nazwa
kraju związkowego ( niem. )
Schleswig-Holstein
Stolica kraju związkowego Kilonia
ISO 3166-2 :DE-SH
Hymn kraju związkowego Schleswig-Holstein meerumschlungen
Powierzchnia 15 799,38 km²
Ludność 2 834 260 mieszk.
(31 grudnia 2008)
Gęstość zaludnienia 179 mieszk./km²
Szczegółowy podział administracyjny
powiaty miastana prawach powiatu 4
powiaty ziemskie 11
urzędy119
gminy 1 116
Premier Peter Harry Carstensen ( CDU )
Partia rządzącakoalicja CDU / FDP
Skład landtagu :
CDU 34
SPD 25
FDP 14
Partia Zielonych 12
Linke 6
inni4
Ostatnie wybory 27 września 2009
Najbliższe wybory 2014
Liczba posłów do
Rady Federalnej
4
Zadłużenie publiczne kraju23,01 miliarda €
(2008)
Zadłużenie publiczne
w przeliczeniu na mieszkańca
8 125 €
(2008)

Oficjalna strona kraju związkowego

Szlezwik-Holsztyn ( niem. Schleswig-Holstein, dolnoniem. Sleswig-Holsteen, fryz. Slaswik-Holstiinj, duń. Slesvig-Holsten) – najbardziej na północ wysunięty kraj związkowy Niemiec . Dawna nazwa w języku angielskim to Sleswick-Holsatia (obecnie używa się nazwy niemieckiej). Stolicą jest Kilonia (Kiel). Obecny premier Szlezwika-Holsztynu to Peter Harry Carstensen ( CDU , od kwietnia 2005 ), który zastąpił Heide Simonis ( SPD ), stojącą na czele koalicji SPD/ Zieloni .

Spis treści

Geografia

Szlezwik-Holsztyn leży w południowej części Półwyspu Jutlandzkiego pomiędzy Morzem Północnym na zachodzie i Morzem Bałtyckim . Graniczy od północy z Danią , a od południa z landami Hamburg , Meklemburgia-Pomorze Przednie i Dolna Saksonia .

Zachodnia część to nizina praktycznie bez wzniesień z kilkunastoma wyspami przy wybrzeżu ( Wyspy Północnofryzyjskie ). Z kolei wschodnia część obfituje w zatoki, klify, jeziora polodowcowe i niewielkie wzniesienia z najwyższym Bungsberg (168 m n.p.m. ). Jedyną wyspą na wschodzie regionu jest Fehmarn . Największą rzeką całego regionu jest Eider , a najważniejsza droga wodna to Kanał Kiloński .

Linia brzegowa tego landu stanowi 3,2% całej linii brzegowej Europy. W miasteczku Nortorf znajduje się geograficzny środek tego kraju związkowego. Szlezwik-Holsztyn składa się historycznie ze Szlezwika i Holsztynu . Granicę między obydwoma obszarami wyznaczają rzeki Eider i Levensau (nieco na północ od Kilonii).W przeszłości rzeki te wyznaczały północną granicę Świętego Cesarstwa Rzymskiego.

Historia

W przeszłości Szlezwik i Holsztyn były odrębnymi krainami, których granica przebiegała wzdłuż rzeki Eider . We wczesnym średniowieczu przebiegał tędy tzw. Limes Saxoniae będący granicą pomiędzy Sasami oraz Słowianami połabskimi z plemienia Obodrzytów .[1] Zamieszkujący te tereny Słowianie ostatecznie zostali podbici przez Sasów dopiero w XII wieku[2].

W średniowieczu Szlezwik pozostawał lennem Danii , natomiast Holsztyn, dawne terytorium plemienne północnego odłamu Sasów (m.in. Holsatów, stąd nazwa), znajdował się w strefie wpływów cesarstwa niemieckiego . W XIII - XIV wieku wskutek osłabienia politycznego Danii księstwo Szlezwiku usamodzielniło się i nawiązało bliższe stosunki z Holsztynem. W 1386 roku oba kraje zostały zjednoczone pod rządami hrabiów Holsztynu z dynastii Schauenburgów. W 1460 roku Szlezwik-Holsztyn po wygaśnięciu miejscowej linii książęcej przeszedł we władanie dynastii Oldenburgów i został połączony unią personalną z Danią.

W późniejszych latach podzielony pomiędzy różne gałęzie rodziny panującej. W 1773 roku włączony ściślej do Danii. Po wejściu Holsztynu do Związku Niemieckiego ( 1815 ) zaostrzyły się antagonizmy duńsko-niemieckie. W latach 18481850 i 1864 Austria i Prusy wystąpiły przeciwko Danii dążącej do wcielenia Szlezwiku i zajęły całe terytorium Szlezwika-Holsztynu. W 1866 roku wybuchła wojna austriacko-pruska , po której Szlezwik-Holsztyn wcielono do Prus. Kończący I wojnę światową traktat wersalski ( 1919 ) przewidywał referendum w sprawie podziału regionu między Danię i Niemcy . W 1920 roku przeprowadzono plebiscyt , w strefie północnej zdecydowana większość ludności opowiedziała się za przyłączeniem do Danii, w strefie południowej – za pozostaniem przy Niemczech. W 1946 roku utworzono kraj związkowy Szlezwik-Holsztyn.

Ludność

W Szlezwiku-Holsztynie żyje 2,83 mln mieszkańców. Średnia gęstość zaludnienia wynosi 179 mieszkańców na km²[3].

W użyciu oprócz języka niemieckiegojęzyk dolnoniemiecki , duński i fryzyjski . Wskutek zaszłości historycznych ( I wojna o Szlezwik , Wojna duńska 1864 roku ) i włączenia Szlezwika-Holsztynu do Niemiec żyje tu dziś mniejszość duńska (ok.50 tys.), mniejszość fryzyjska liczy około 40 tys.[4]

Gospodarka

Region przemysłowo-rolniczy. Eksploatacja złóż ropy naftowej . Rozwinięty przemysł stoczniowy, maszynowy, chemiczny, włókienniczy i spożywczy. Uprawa żyta , pszenicy , jęczmienia , ziemniaków , buraków cukrowych , rzepaku i roślin pastewnych . Hodowla bydła i trzody chlewnej . Na wybrzeżach rybołówstwo . Ważną rolę odgrywa turystyka – liczne kąpieliska nadmorskie (główne wyspy: Sylt , Amrum i okolice Zatoki Lubeckiej). Największe miasta: Kilonia , Lubeka , Neumünster , Szlezwik .

Ciekawostki

Okręt niemiecki, z którego padły jedne z pierwszych strzałów podczas II wojny światowej na Westerplatte , nazywał się Schleswig-Holstein .

Zobacz też

Przypisy

  1. Turasiewicz A., Dzieje polityczne Obodrzyców od IX wieku do utraty niepodległości w latach 1160 - 1164, Warszawa 2004,
  2. "Słowianie Połabscy", Jerzy Strzelczyk , Wydawnictwo Poznańskie 2002, ISBN: 83-7177-087-1
  3. [1] (de.)
  4. Niemcy w świetle faktów i liczb, Societas-Verlag, Frankfurt/M, 1996, str.151


Inne hasła zawierające informacje o "Szlezwik-Holsztyn":

Szlezwik ...

Kraina historyczna ...

Chrystian III Oldenburg ...

1716 ...

Fryderyk VII ...

Przywódcy polityczni i religijni na świecie Bawarii władcy Szwabii władcy Frankonii władcy Brunszwiku i Hanoweru władcy Badenii władcy Brandenburgii władcy Karyntii władcy Styrii hrabiowie Tyrolu burgrabiowie Norymbergi władcy Szlezwik-Holsztyn wielcy książęta Oldenburga władcy Wirtembergii władcy palatynatu reńskiego władcy Hesji władcy Nassau władcy Kleve władcy Mark władcy Jülich władcy Bergu Anglosasi władcy ...

Bark ...

1945 ...

Wehrmacht ...

1864 ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Szlezwik-Holsztyn":

204 Traktat wersalski (plansza 10) ...

107 Wojna trzydziestoletnia (plansza 11) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie