Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Nie znaleziono szukanej frazy! Poniżej znajduje się fraza najbardziej przypominająca szukaną.

Rozpad beta

Rozpad beta

Procesy jądrowe

Procesy rozpadu jądrowego


Procesy syntezy jądrowej

Rozpad beta – jeden z typów reakcji rozpadu jądra. Jest to przemiana jądrowa, której skutkiem jest przemiana nukleonu w inny nukleon, zachodząca pod wpływem oddziaływania słabego . Wyróżnia się dwa rodzaje tego rozpadu: rozpad β ( beta minus ) oraz rozpad β + ( beta plus ). W wyniku tego rozpadu zawsze wydzielana jest energia, którą unoszą produkty rozpadu. Część energii rozpadu może pozostać zmagazynowana w jądrze w postaci energii jego wzbudzenia, dlatego rozpadowi beta towarzyszy często emisja promieniowania gamma .

Rozpad β

Rozpad β − polega na przemianie jądrowej, w wyniku której neutron zostaje zastąpiony protonem . Oddziaływanie ma miejsce poprzez emisję bozonu pośredniczącego W przez jeden z kwarków d neutronu. W rozpada się następnie na elektron i antyneutrino elektronowe według schematu:

\mathrm{n}\rightarrow\mathrm{p}^++\mathrm{e}^-+\bar{\nu}_e

W rezultacie w wyniku rozpadu beta minus powstaje elektron i antyneutrino elektronowe . Rozpad β może zachodzić również dla swobodnego neutronu.

Rozpad β +

Rozpad β + polega na przemianie protonu w neutron wewnątrz jądra. Reakcja zachodzi poprzez emisję bozonu W + , który rozpada się na pozyton oraz neutrino elektronowe. Ogólne równanie tej przemiany ma postać

{}^{A}_{Z}\hbox{X}\;\to\;^{A}_{Z-1}\hbox{Y}\;+\;{e^+}+{\nu}_e

gdzie X i Y są jądrami – początkowym i końcowym, A oznacza liczbę nukleonów w jądrze a Z – liczbę protonów w jądrze początkowym.

Podwójny rozpad β

W 1935 roku Maria Goeppert-Mayer przewidziała istnienie procesu podwójnego rozpadu beta , a 1939 roku Wendell H. Furry zaproponował istnienie podwójnego rozpadu beta bez emisji neutrin (tzw. podwójny bezneutrinowy rozpad beta )


Inne hasła zawierające informacje o "Rozpad beta":

Nadciśnienie tętnicze ...

Oddychanie komórkowe ...

Globuliny ...

Jura ...

Amfibolit ...

Austro-Węgry ...

Lata 90. XX wieku ...

Anarchizm ...

1980 ...

Ziemia ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Rozpad beta":

011. Cesarstwo Bizantyjskie (plansza 11) ...

218a Sprawa polska podczas II wojny światowej (plansza 16) ...

227 Rozpad bloku państw ZSRR - (plansza 12) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie