Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Honoriusz IV

Honoriusz IV

Honoriusz IV
Honorius Quartus
Giacomo Savelli
Papież
Honoriusz IV
Herb Honoriusz IV
Data i miejsce urodzeniaok. 1210
Rzym , Włochy
Data i miejsce śmierci 3 kwietnia 1287
Rzym, Włochy
Wyznanie katolickie
Kościół rzymskokatolicki
Pontyfikat 2 kwietnia 1285

Honoriusz IV, (wcześniej Giacomo Savelli) - papież w okresie od 2 kwietnia 1285 do 3 kwietnia 1287.

Urodził się w Rzymie w arystokratycznej rodzinie Savelli. Początkowo ożenił się i miał co najmniej dwóch synów. Jeden z nich został podestą w Urbino i zmarł przed 1279 rokiem, natomiast drugi został rzymskim senatorem i zmarł w 1306 . Po śmierci żony Giacomo przeszedł do stanu duchownego. Uzyskał beneficja w Anglii i Francji i przeszedł na służbę angielskiego kardynała Jana z Toledo . W grudniu 1261 roku papież Urban IV mianował go kardynałem -diakonem S. Maria in Cosmedin. Został też mianowany prefektem Toskanii i dowódcą wojsk papieskich. W 1265 roku był jednym z legatów papieskich na ceremonię nadania królestwa Sycylii Karolowi z Anjou . Podpisywał bulle papieskie między 23 stycznia 1262 a 5 maja 1274 . Uczestniczył w Drugim Soborze w Lyonie w 1274 oraz we wszystkich papieskich elekcjach w latach 1264-1285. W 1276 był legatem w Viterbo . Od 1277 roku był protodiakonem Świętego Kolegium Kardynałów. wybrano go na papieża w dniu 2 kwietnia 1285 . Przybrał imię Honoriusz IV, być może na cześć Honoriusza III (1216-1227), z którym jednak, wbrew dawniejszym przypuszczeniom, nie był spokrewniony. Dopiero po wyborze blisko 75-letni elekt otrzymał święcenia kapłańskie i sakrę biskupią z rąk kardynała Latino Malabranca Orsini ( 20 maja 1285).

Wybór Honoriusza IV, rodowitego rzymianina, był reakcją na skrajnie profrancuską i proandegaweńską politykę jego poprzednika, Francuza Marcina IV , niepopularnego wśród rzymian. Honoriusz IV był bardziej pokojowo usposobiony niż Marcin IV i bez przeszkód powrócił z kurią do Rzymu. W trwającym od 1282 konflikcie między Andegawenami i Aragonią o Sycylię formalnie nie wycofał wprawdzie oficjalnego poparcia Stolicy Apostolskiej dla Andegawenów ani nałożonych na Aragonię i Sycylię kar kościelnych, faktycznie jednak przyjął postawę bardziej bezstronną. Pod koniec pontyfikatu rozpoczął nawet negocjacje pokojowe z królem Aragonii Alfonsem III , nie sfinalizowane jednak przed jego śmiercią.

W polityce wewnętrznej w Państwie Kościelnym Honoriuszowi udało się w dużym stopniu opanować zbuntowane tereny W Romanii, Marche i Spoleto, dotąd kontrolowane przez hrabiego Guido z Montefeltro. Dzięki swemu rzymskiemu pochodzeniu nie miał większych problemów z ludnością Wiecznego Miasta, odmiennie niż jego pochodzący z Francji poprzednik.

Honoriusz IV planował zorganizowanie nowej krucjaty, jednak podobnie jak wiele innych tego typu projektów w owym czasie nie doszło do jego realizacji. Nadał nowe przywileje zgromadzeniom zakonnym (franciszkanom, dominikanom, karmelitom i augustynianom). Ustanowił inkwizycję na Sardynii. Popierał nauczanie języków orientalnych na Uniwersytecie Paryskim z myślą o ewangelizacji Bliskiego Wschodu. Mianował jednego kardynała na konsystorzu 22 grudnia 1285 - został nim jego kuzyn Giovanni Boccamazza , mianowany kardynałem-biskupem Frascati oraz legatem papieskim w Niemczech, Polsce i Skandynawii.

Honoriusz IV zmarł 3 kwietnia 1287 i został pochowany w kościele S. Maria in Aracoeli w Rzymie.

Linki zewnętrzne

The Cardinals of the Holy Roman Church

The Catholic Encyclopedia


Poprzednik
Marcin IV
Papież
Następca
Mikołaj IV


Inne hasła zawierające informacje o "Honoriusz IV":

1749 ...

1777 ...

1225 ...

Cesarze rzymscy ...

1791 ...

1738 ...

Zakon Kaznodziejski ...

Innocenty II ...

Teodozjusz I Wielki ...

1654 ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Honoriusz IV":

010c. Rzym (plansza 15) ...

056. Egzystencjalizm - główni przedstawiciele (plansza 15) ...

056. Egzystencjalizm - główni przedstawiciele (plansza 16) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie