Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Honoré de Balzac

Honoré de Balzac

Honoré de Balzac

Honoré de Balzac
Imiona i nazwiskoHonoré de Balzac
Data i miejsce urodzenia 20 maja 1799 , Tours
Data i miejsce śmierci 18 sierpnia 1850 , Paryż
NarodowośćFrancuz
Dziedzina sztuki pisarz
Styl realizm
Ważne dzieła Komedia ludzka

Honoré de Balzac fr : [ɔnɔ'ʀe 'də bal'zak] , (ur. 20 maja 1799 w Tours , zm. 18 sierpnia 1850 w Paryżu ) – powieściopisarz francuski , obok Dickensa i Tołstoja jeden z najważniejszych współtwórców współczesnej powieści europejskiej, autor monumentalnego cyklu powieściowego Komedia ludzka (La comédie humaine).

Spis treści

Życie

Pochodzący z Langwedocji ojciec Honoriusza, człowiek prosty, lecz oczytany samouk, przyjął nazwisko szlacheckie de Balzac i w czasie rewolucji w służbie państwowej wzbogacił się, pojął za żonę 18-letnią dziewczynę, Anne-Laure z domu Sallambier, od której był starszy o 32 lata. Pierwszym ich dzieckiem był Honoriusz. Nielubiany przez matkę, nieszczęśliwe dzieciństwo spędził właściwie poza domem. Najpierw oddano go do mamki , u której przebywał przez 4 lata, następnie pod opieką obcych ludzi nauczył się czytać i pisać. Matkę widywał tylko w niedzielę. Gdy ukończył 6 lat, ojciec umieścił go jako alumna w prowadzonej przez zgromadzenie oratorianów szkole z internatem w Vendôme , gdzie przebywał do 14. roku życia. Przeżycia z tego okresu zawarł w dużej mierze w autobiograficznej powieści Ludwik Lambert.

Po powrocie źle traktowany przez swarliwą i egoistyczną matkę, w wieku 18 lat opuścił dom i zamieszkał na nędznym poddaszu, gdzie pracował, usiłując utrzymać się z pisania utworów literackich. Dramat niekochanego dziecka ujawnił dopiero w 1846 roku, 4 lata przed śmiercią.

Po ukończeniu w Tours szkoły średniej, zgodnie z wolą ojca, który widział w nim przyszłego prawnika, pracował w kancelarii adwokackiej , a następnie notarialnej . Na Sorbonie podjął studia prawnicze (których nie ukończył), a jednocześnie słuchał wykładów z literatury i filozofii.

Pomnik nagrobny Balzaca na cmentarzu Père-Lachaise w Paryżu

Mając 18 lat napisał w swej ubogiej mansardzie pierwszą tragedię (Cromwell, 1820 ) oraz powieści filozoficzne.

W 1825 usiłował wziąć sprawy w swe ręce i podjął działalność gospodarczą , uruchamiając drukarnię, jednak po 4 latach okazało się, że nie sprostał wymogom bankierów paryskich, działalność więc zakończyła się fatalnym bankructwem. Na spłatę długów poświęcił nawet skromny majątek rodzinny. Z długów nie wyszedł do końca życia, ratując się zaliczkami na powieści, których jeszcze nie zaczął pisać.

W 1829 osiągnął pierwszy sukces literacki powieścią Szuanie (Les chouans). Jeszcze większy rozgłos uzyskała książka Fizjologia małżeństwa (Physiologie du mariage, 1829), także ze względu na to, że uznano ją za nieprzyzwoitą.

Kobiety odgrywały w życiu Balzaca ważną i istotną rolę. Przez wiele lat kochał, aż wreszcie poślubił w Berdyczowie Polkę, Ewelinę Hańską . W swoich powieściach, zmieniając dotychczasową modę panującą w tym względzie w literaturze, portretował kobiety dojrzałe (stąd popularne pojęcie kobiety w wieku balzakowskim, to znaczy po trzydziestce).

Twórczość

Zamysł stworzenia panoramy francuskiego społeczeństwa XIX wieku kształtował się powoli. Do roku 1830 powstające utwory były oddzielne, początkowo drukowane w odcinkach. Wyszły dwa tomy Sceny z życia prywatnego, które po 2 latach rozrosły się do 4 tomów. W roku 1833 Balzac postanowił połączyć napisane i projektowane powieści w jeden cykl, określony przez niego w 1841 roku nazwą Komedia ludzka . Zgodnie z zamysłem twórcy, człowiek był rozpatrywany w nim jako gatunek przyrodniczy, a jego opis miał być zawarty w przeszło 130 utworach (napisał ich 91, były to powieści, opowiadania i szkice), w których występuje ponad 2000 postaci, obecnych wielokrotnie w różnych książkach. Cykl obejmuje okres Pierwszego Cesarstwa , Restauracji i Monarchii Lipcowej ( 18151846 ).

Zobacz też

Linki zewnętrzne


Inne hasła zawierające informacje o "Honoré de Balzac":

Tadeusz Boy-Żeleński ...

Literatura – przegląd chronologiczny Monte Christo – Aleksander Dumas (ojciec) 1844 w literaturze – Les Paysans – Honoré de Balzac 1843 w literaturze – Windsor Castle – William Harrison Ainsworth 1842 ...

Florestan I Grimaldi ...

Rewolucja francuska ...

1799 – Franciszek Gagelin , francuski misjonarz, męczennik, święty katolicki (zm. 1833 ) 20 maja – Honoré de Balzac , francuski powieściopisarz (zm. 1850 ) 6 czerwca – Aleksander Puszkin , rosyjski ...

1850 ...

Akt ...

Tour de France ...

Carl Maria von Weber ...

Litografia ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Honoré de Balzac":

139. Przemiany w kulturze i życiu codziennym (plansza 3) ...

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie