Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Nie znaleziono szukanej frazy! Poniżej znajduje się fraza najbardziej przypominająca szukaną.

Joschka Fischer

Joschka Fischer

Joseph Martin Fischer
Joschka Fischer
Data i miejsce urodzenia 12 kwietnia 1948
Gerabronn
Minister spraw zagranicznych Niemiec
Okres urzędowaniaod 27 października 1998
do 22 listopada 2005
Przynależność polityczna Związek 90/Zieloni
Poprzednik Klaus Kinkel
Następca Frank-Walter Steinmeier

Joseph Martin Fischer (ur. 12 kwietnia 1948 w Gerabronn ) – niemiecki polityk, były wicekanclerz Republiki Federalnej Niemiec oraz były minister spraw zagranicznych w czerwono-zielonej koalicji rządowej kanclerza Gerharda Schrödera . Jest jednym z liderów niemieckiej partii Związek 90/Zieloni . Według sondażu opinii publicznej jest najbardziej popularnym politykiem niemieckim[1].

W roku 2002 Gazeta Wyborcza wyróżniła Fischera tytułem Człowieka Roku . Laudację na cześć laureata wygłosił minister spraw zagranicznych Włodzimierz Cimoszewicz .

Spis treści

Młodość i wykształcenie

Urodził się w Gerabronn , w Badenii-Wirtembergii , jako trzecie dziecko w rodzinie. Jego ojciec był rzeźnikiem, który wyemigrował z Węgier do Niemiec w 1946 roku, kiedy to wojska sowieckie rozpoczęły okupację tego kraju. Jego imię Joschka jest przekształconym węgierskim imieniem Jóska, które jest zdrobnieniem od Józef (węgierskie József). Jako chłopiec, porzucił w 1965 roku gimnazjum w Stuttgarcie i zajął się na krótko fotografią do 1966 roku. Wówczas rozpoczął pracę listonosza oraz zajmował się malarstwem.

Polityka

Okres radykalizmu

W 1967 roku został aktywistą Niemieckiego ruchu studenckiego, który organizował protesty na ulicach miast. W tym czasie podjął studia we Frankfurcie nad Menem nad naukami i poglądami Karola Marksa , Mao Zedonga i Georga Hegla . W 1968 roku został członkiem skrajnie lewicowej organizacji o nazwie Walka Rewolucyjna (Revolutionärer Kampf), w której pozostał aż do 1975 roku. Przez te lata wielokrotnie miał do czynienia z policją w czasie manifestacji i protestów. W roku 1971 rozpoczął pracę w fabryce samochodów Opel , jednak po 6 miesiącach został z niej zwolniony pod zarzutem nawoływania do strajków . Od 1976 do 1981 roku pracował jako taksówkarz oraz w lokalnej gazecie.

W 2001 roku był kilkukrotnie przesłuchiwany przez prokuraturę w związku z zarzutami z lat 70., m.in. o pomoc terrorystom z RAF [2] oraz napaść na policjantów podczas zamieszek[3]. Informacje będące podstawą do wszczęcia śledztw były wynikiem ukazania się książki Bettiny Röhl, zawierającej wiele niepublikowanych dokumentów na temat działalności lewicowych terrorystów niemieckich[4].

Związek 90/Zieloni

Joschka Fischer w roku 1983

Pod koniec lat siedemdziesiątych odżegnał się od politycznego radykalizmu i w 1981 roku zapisał się do niemieckiej partii Związek 90/Zieloni (Bündnis 90/Die Grünen). Od 1983 do 1985 był deputowanym partii do Bundestagu . Zyskał sobie wówczas miano człowieka z wielka charyzmą. W 1985 roku zaangażował się bardziej w politykę lokalną landu Hesja i został pierwszym ministrem partii Zielonych odpowiedzialnym za środowisko i energię w pierwszym w historii Niemiec lokalnym rządzie koalicji czerwono-zielonej ( SPD - Związek 90/Zieloni ). Funkcję sprawował do lutego 1987 , kiedy to sojusz rozpadł się. Znany stał się wówczas z tego, że zajmując poważne stanowisko chodził w startych tenisówkach. Obecnie jego buty znajdują się w Muzeum Historii Niemiec w Bonn .

Ponownie został ministrem środowiska i energetyki w 1991 roku i sprawował funkcję do 1994 roku. Dodatkowo pełnił funkcję wicepremiera landu Hesja. W 1994 roku zrezygnował z funkcji ministerialnej i został deputowanym do Bundestagu. Wówczas wybrano go na współprzewodniczącego frakcji Związek 90/Zieloni w parlamencie i jednocześnie powierzono mu funkcję rzecznika.

W 1995 roku w czasie wojny w Bośni poparł międzynarodowe działania NATO , które miały na celu uspokojenie sytuacji na Bałkanach .

Kariera szefa dyplomacji

W wyniku wygranych przez Niemiecką Partię Socjaldemokratyczną (SPD) wyborów w Niemczech , 27 września 1998 roku utworzony został pierwszy w historii Niemiec rząd składający się z członków partii SPD i Związek 90/Zieloni kanclerza Gerharda Schrödera . Funkcję wicekanclerza i ministra spraw zagranicznych powierzono Joschce Fisherowi.

W 1998 roku jako szef dyplomacji poparł interwencję wojsk w rejonie Bałkanów, co wywołało oburzenie w środowisku politycznym Zielonych, ze względu na pacyfistyczne nastawienie tej partii do wszelkich konfliktów. Podobna sytuacja miała miejsce po zamachach na Waszyngton i Nowy Jork 11 września 2001 roku, kiedy to doszło do ataku na Afganistan . Sprzeciwił się natomiast interwencji wojsk międzynarodowych w Iraku w 2003 roku. Krytycy polityki Fischera uważają, że jego działania mijają się z pierwotnymi celami partii Zielonych, a wielu działaczy na znak protestu opuściło szeregi partii.

Afera wizowa

Joschka Fischer, 2006

W 2005 roku był głównym bohaterem afery, którą niemieckie media nazwały Aferą wizową. Na jaw wyszło, że w ministerstwie spraw zagranicznych dochodziło do masowych nadużyć systemu wydawania wiz w konsulatach niemieckich głównie w krajach Europy Wschodniej ( Ukraina , Rosja , Mołdawia ). Z tego powodu Fischer był głównym świadkiem, którego przesłuchiwała komisja śledcza Bundestagu (Untersuchungsausschuss).

Życie prywatne

29 października 2005 poślubił młodszą o 28 lat córkę opozycjonisty irańskiego Minu Barati, z którą związany jest od 2003. Jego dotychczasowe cztery małżeństwa: z Edeltraud ( 1967 - 1984 ), Inge ( 1984 - 1987 ), Claudią ( 1987 - 1999 ) i Nicolą (1999-2003) rozpadły się. Powszechnie znany jest również z tego, że w 1999 roku rozpoczął zdrowy tryb życia i schudł 40 kg. Jego dieta polegała na żywieniu się wodą oraz sałatą , dodatkowo codziennie uprawiał jogging .

Przypisy

  1. Sondaż nt. popularności polityków w serwisie tagesthemen.de
  2. Minister zeznaje na procesie terrorysty . gazeta.pl, 2001-01-16.
  3. Joschka Fischer w opałach . gazeta.pl, 2001-01-08.
  4. Bettina Röhl: Zabawa w komunizm. 2008. . 

Zobacz też

Linki zewnętrzne


Inne hasła zawierające informacje o "Joschka Fischer":

1925 ...

Demokracja bezpośrednia ...

1975 ...

1943 ...

1938 ...

Somit ...

Modele swoi - obcy ...

Bezrobocie frykcyjne ...

Wielki kryzys ...

Makroekonomia ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Joschka Fischer":

038. Wiedeń - część 1 (plansza 23) ...

Einbruch in der Villa von Frau Engel. (Włamanie do willi pani Engel.) (plansza 7) ...

Enzymy - chemiczne regulatory reakcji, część II (plansza 5) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie