Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Nie znaleziono szukanej frazy! Poniżej znajduje się fraza najbardziej przypominająca szukaną.

List miłosny

List miłosny

List miłosny
Jan Vermeer , 1665-70
olej na płótnie
44 × 38,5 cm
Rijksmuseum
J.H. Krul, emblemat z Minnebeelden

List miłosny (nl. De liefdesbrief) - obraz Jana Vermeera datowany na lata 1665 - 1670 . Płótno jest sygnowane po lewej stronie na ścianie.

Obraz od 1893 roku znajduje się w zbiorach Rijksmuseum . Podczas wystawy Rembrandt en zijn tijd w Paleis voor Schone Kunsten w Brukseli w 1971 roku został skradziony. Złodziej zażądał okupu na rzecz ofiar wojny w Pakistanie . Płótno, choć zniszczone, udało się odzyskać.

List miłosny jest dziełem otwierającym późną fazę twórczości Vermeera i mającym wszystkie cechy nowego stylu, jakim posługiwał się malarz w tym okresie. Ma cechy uproszczenia, brak detali i drobiazgów, typowych dla wcześniejszych płócien, wyraźniejszy kontur, mocne rozdzielenie światła i cienia, zamiłowanie do linii prostych i kątów.

Vermeer zastosował w tym dziele kompozycję perspektywiczną, opartą na kontraście światła i cienia. Pierwszy plan tworzy mroczne pomieszczenie, z którego widz zagląda do jasno oświetlonego pokoju. W ciemnym korytarzu na ścianie po lewej zawieszona jest mapa, z prawej na krześle leży partytura, a powyżej udrapowana jest wzorzysta kotara. Jasny pokój wyłożony jest biało-czarną posadzką, z lewej strony ma okno, z prawej kominek, a na ścianie dwa obrazy. Przy wejściu stoi miotła, dalej koszyk z bielizną i poduszka do robótek. Pod ścianą znajdują się dwie kobiety: siedząca kobieta w żółtej sukni, z lutnią na kolanach i stojąca obok niej służąca. Dama, przerwawszy grę, odbiera od niej list i patrzy na nią z pytającym wyrazem twarzy.

Wiszący na ścianie obraz o tematyce marynistycznej sugeruje, że kobieta otrzymała list miłosny. Zestawienie listu z obrazem z morzem i statkiem pojawiało się wielokrotnie w malarstwie holenderskim, np. u Gabriela Metsu w obrazie List ( National Gallery w Londynie , Beit Collection). W XVII-wiecznym zbiorze emblematów Harmena Krula Minnebeelden (Wizerunki miłości) zamieszczone zostało przedstawienie statku, opatrzonego subskrypcją, porównującą miłość do morza, a kochanka do statku.

Kompozycję tego obrazu wykorzystał Pieter de Hooch w swoim płótnie Para z papugą z Wallraf-Richatz Museum w Kolonii , datowanym lata 70. XVII.

Bibliografia

  • Blankert Albert, Vermeer van Delft, Warszawa: Wydawnictwa Artystyczne i Filmowe, 1991, .
  • Schneider Norbert, Tout l'oeuvre peint de Vermeer, "Taschen", 2004, .

Linki zewnętrzne


Inne hasła zawierające informacje o "List miłosny":

Biskup ...

Mieszko II Lambert ...

Iwan IV Groźny ...

Wittenberga ...

Taylor Swift ...

1977 ...

Głowacz białopłetwy ...

Duma ...

Zemsta (komedia) ...

Bóbr europejski ...


Inne lekcje zawierające informacje o "List miłosny":

02a Pojęcia podstawowe - część 1 (plansza 1) ...

Rozprawa z rozprawką (plansza 2) ...

229 Stosunki państwo-Kościół w Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej (plansza 4) ...

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie