Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Historia Azji

Historia Azji

Historia Azji jest wspólną historią wielu różnych regionów tego kontynentu .

Azja w roku 1200

Kontynent azjatycki zasiedlony jest od epoki starszego paleolitu , z której pochodzą ślady kultur homo pithecantropus erectus w Chinach , na Cejlonie i w Mezopotamii . Azja jest tez kolebką najstarszych ludzkich cywilizacji . Starożytne cywilizacje Mezopotamii, Doliny Indusu i Chin wykazują wiele podobieństw, zapożyczając od siebie różne idee i technologie , jak koło czy matematyka .

Azjatyckie stepy były zamieszkiwane przez ludy koczownicze , które później zasiedliły wszystkie obszary kontynentu. Jednym z ludów byli Indoeuropejczycy , którzy poprzez swoją ekspansję zasiedlili tereny Indii , Persji a także Europy .

Także północne części kontynentu, w tym Syberia , zostały skolonizowane , jednak z uwagi na trudne warunki klimatyczne ich populacja jest niewielka.

Środkowa część kontynentu azjatyckiego była zamieszkana przez wiele ludów, odseparowanych od siebie górami i pustyniami. Kaukaz , Himalaje , pustynie Kara-kum i Gobi stanowiły naturalną przeszkodę w podbojach.

W Azji istniało wiele imperiów, religii i kultur. Na terenie Palestyny powstały religie żydowska i chrześcijańska . Wiele regionów połączonych było jedwabnym szlakiem , który łączył Chiny, Indie, Środkowy Wschód i Europę. W Indiach powstały inne wielkie religie – hinduizm i buddyzm , które rozprzestrzeniły się także na tereny Azji południowej i wschodniej.

Na Środkowym Wschodzie w VII wieku naszej ery powstała religia muzułmańska . W XIII wieku Mongołowie podbili większą część kontynentu, od Chin aż po Europę , tworząc Imperium Mongolskie . Kilka stuleci później cała północna Azja była podbita przez Imperium Rosyjskie . W XVI wieku wschodnia część Azji znalazła się w granicach Imperium Osmańskiego .

W czasach nowożytnych w Azji znajdowało się wiele europejskich kolonii : Indie Brytyjskie , Indochiny Francuskie , Makau czy Goa .

W czasach współczesnych na terenie Azji miało miejsce wiele konfliktów wojennych: wojna koreańska , wojna wietnamska , radziecka interwencja w Afganistanie czy też konflikt izraelsko-palestyński . Po rozpadzie Związku Radzieckiego w Azji powstało wiele nowych, niepodległych państw.

Historie krajów i regionów Azji

Zobacz też


Inne hasła zawierające informacje o "Historia Azji":

Wszystkich Świętych ...

Dziady (zwyczaj) ...

Dzień Zaduszny ...

II wiek ...

Mieszko II Lambert ...

Tiumeń ...

Adwentyzm ...

Odense ...

Grenoble ...

Linköping ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Historia Azji":

221. Przemiany powojenne na bliskim i dalekim wschodzie (plansza 20) ...

222 Historiografia po II wojnie światowej (plansza 16) ...

222 Historiografia po II wojnie światowej (plansza 15) ...

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie