Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Nie znaleziono szukanej frazy! Poniżej znajduje się fraza najbardziej przypominająca szukaną.

Higroskopijność

Higroskopijność

Higroskopijność - podatność niektórych substancji na wchłanianie wilgoci lub nawet wiązanie się z wodą . Woda ta może pochodzić z pary wodnej znajdującej się w powietrzu , z wilgoci znajdującej się w gruncie , z rosy osadzającej się na powierzchni substancji itp. Pochłanianie występuje wtedy, gdy woda przenika z miejsca kontaktu z materiałem higroskopijnym do jego wnętrza. Odbywać się to może na różne sposoby.

Z fizycznego punktu widzenia wchłanianie wilgoci zachodzi w przypadkach:

  • adsorpcji - np. w ten sposób silikażel jest w stanie wchłaniać znaczne ilości wody nawet w postaci gazowej, czyli w postaci pary wodnej.
  • rozpuszczania - np. w ten sposób woda ma ułatwione wnikanie w zestalone zaprawy budowlane zawierające wewnątrz rozpuszczalne sole.

Z chemicznego punktu widzenia absorpcja wilgoci zachodzi w przypadkach:

  • tworzenia hydratów , czyli wiązania wody w sieci krystalicznej danego (suchego) związku chemicznego , nawet pochłaniania wilgoci z otoczenia do roztworu danej substancji - np. bezwodny (np. wyprażony) siarczan miedzi (CuSO4) jest substancją wysoce higroskopijną i wchłania wodę z powietrza atmosferycznego aż do osiągnięcia swojej naturalnej uwodnionej postaci pięciowodnego siarczanu miedzi (CuSO4*5H2O). Z kolei chlorek wapnia (CaCl2) tak silnie absorbuje wilgoć z powietrza, że potrafi w ten sposób przejść z postaci stałej do roztworu.
  • reakcji chemicznej z wodą - np. wiązanie wody przez tlenek wapnia z wytworzeniem z niego wodorotlenku wapnia , czyli samorzutne przejście z wapna palonego w wapno gaszone :
 \operatorname{CaO + H_2O \longrightarrow Ca(OH)_2}

Z powodu swojej higroskopijności substancje o tych właściwościach wymagają starannego przechowywania bez dostępu pary wodnej, np. w eksykatorach , lub mechanicznego izolowania ich od wpływu środowiska, w którym się znajdują. Odwodnione substancje silnie higroskopijne są wykorzystywane przede wszystkim do osuszania innych, mniej higroskopijnych.

Przykładami znanych substancji higroskopijnych są:

Zobacz też

woda higroskopijna


Inne hasła zawierające informacje o "Higroskopijność":

Kwas siarkowy(VI) Kwas siarkowy(VI)Ogólne informacjeNomenklatura systematyczna ( IUPAC ):dihydroksydodioksydosiarkaInne nazwykwas siarkowy witriol kwas tetraoksosiarkowyWzór sumarycznyH2SO4 SMILES (O[H])(=O)(=O)O[H] Masa molowa 98,08 g / mol Wyglądbezbarwna lub lekko żółta, klarowna, gęsta, oleista cieczIdentyfikacja Numer CAS 7664-93-9 PubChem 1118Właściwości Gęstość i ...

Miedź ...

Halit ...

Amfetamina ...

Hydrofilowość ...

Chlorek sodu ...

Wełna – moher , kaszmir królicza – angora Cechy włókna wełnianegoZalety:doskonałe właściwości termoizolacyjnedoskonałe właściwości dźwiękochłonneduża Higroskopijnośćpochłanianie promieniowania UVWady:filcowanie się wyrobów – zdolność do samodzielnego spilśniania ZastosowanieWyroby z ...

Siarczan(VI) sodu ...

Kwas octowy ...

Tlenek wapnia ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Higroskopijność":

Hasło nie występuje w innych lekcjach!





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie