Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Nie znaleziono szukanej frazy! Poniżej znajduje się fraza najbardziej przypominająca szukaną.

Redarowie

Redarowie

Redarowie - średniowieczne plemię słowiańskie z grupy plemion lechickich , należące do wieleckiej grupy plemion - Związku wieleckiego - często w nim dominowali. Uznane przez kronikarzy germańskich za najbardziej wojownicze spośród plemion wieleckich.

Redarowie zamieszkiwali u źródeł Tollense . Głównym grodem był Radogoszcz - miejsce kultu m.in. boga Swarożyca . W latach 1973-1980 odkryto tzw. Gross Raden - gród znajdujący się na ziemiach Redarów z IX - X wieku n.e., który wg niektórych teorii ma być grodem Radogoszcz.

W 936 r. miał miejsce najazd Ottona I na Redarów. W 1005 Redarowie wzięli udział w wyprawie Henryka II przeciwko Bolesławowi Chrobremu . W połowie XI wieku, mimo kolejnych zwycięstw nad armią cesarska i ugruntowaniu niezależności od cesarstwa, Redarowie znacząco przyczynili się do rozbicia i skłócenia Związku wieleckiego - decydującą rolę odgrywały antagonizmy religijne. Od tamtej pory praktycznie znika zorganizowany opór przeciw germańskiej kolonizacji na Połabiu . W 1110 wśród Redarów i Doleńców wybucha antygermańskie powstanie. Na zbuntowanych uderza Lotar III . Zdobywa i zrównuje z ziemią dziewięć grodów, a ich ludność morduje lub uprowadza w niewolę. Pomimo okrutnych prześladowań powstanie zwiększa swój zasięg. Arcybiskup Magdeburga Adelegoz śle rozpaczliwe wezwania o pomoc do rycerstwa zachodu.

Zobacz też: plemiona połabskie , Słowianie


Inne hasła zawierające informacje o "Redarowie":

Thietmar z Merseburga ...

Wieleci ...

Słowianie zachodni ...

Wkrzanie ...

Redarowie Redarowie - średniowieczne plemię słowiańskie z grupy plemion lechickich , należące do wieleckiej ...

Dołężanie ...

Kategoria:Plemiona połabskie ...

Słowianie połabscy ...

Plemiona słowiańskie ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Redarowie":

Hasło nie występuje w innych lekcjach!

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie