Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Herut

Herut

Herut ( hebr.: חירות, wolność) - prawicowa Izraelska partia polityczna założona w 1948 roku przez Menachema Begina , jako polityczna sukcesorka paramilitarnej grupy Irgun . Partia popierała ekspansję osadników oraz wysiedlanie Arabów z Palestyny . Wspierała także syjonizm rewizjonistyczny stworzony Zeeva Żabotyńskiego , wzywający do natychmiastowego utworzenia żydowskiego państwa na całym obszarze Erec Israel (koncepcja Wielkiego Izraela ). W 1988 roku Herut zakończyła działalność, stając się integralną częścią prawicowej partii Likud .

Historia

Herut został założony przez Menachema Begina w 1948 roku. Partia ta kontynuowała tradycje ideologiczne Irgunu, paramilitarnej organizacji żydowskiej walczącej z Arabami i Brytyjczykami w Mandacie Palestyny . Nowe ugrupowanie stało się konkurencją dla organizacji założonej przez Żabotyńskiego - Hatzohar. Część rewizjonistycznych syjonistów oskarżyła Begina o kradzież idei Żabotyńskiego i odmówiła przyłączenia się do Herutu.

Nowe ugrupowanie było szeroko krytykowane, również w środowiskach żydowskich. 4 grudnia 1948 roku New York Times opublikował list otwarty podpisany przez kilkunastu prominentnych żydowskich intelektualistów. Potępiali oni Begina, który akurat składał wizytę w Nowym Jorku . Porównali także syjonizm rewizjonistyczny do narodowego socjalizmu i faszyzmu . List został podpisany m.in. przez Alberta Einsteina , Hannah Arendt i Sidneya Hooka. Pisali oni:

Pomiędzy najbardziej niepokojącymi politycznymi fenomenami naszych czasów, znajduje się utworzenie w nowo powstałym państwie Izrael, "Partii Wolności", partii politycznej zbliżonej w swojej organizacji, metodach, filozofii politycznej i wymowie społecznej do partii narodowo socjalistycznych i faszystowskich. Została ona sformowana z członków Irgun Zvai Leumi, terrorystycznej, prawicowej, szowinistycznej organizacji w Palestynie. Obecna wizyta Menachema Begina, lidera tej partii, w Stanach Zjednoczonych została obliczona na stworzenie wrażenia, iż Ameryka popiera to ugrupowanie w nadchodzących wyborach w Izraelu i w celu scementowania politycznych więzi z konserwatywnymi syjonistycznymi elementami w USA. Kilku Amerykanów znanych w całym kraju przyjęło jego wizytę. Jest nie do pomyślenia, że ci, którzy sprzeciwiają się faszyzmowi na całym świecie, jeśli zostali poprawnie poinformowani o politycznym dorobku i perspektywach pana Begina, mogą wspierać ruch, który on reprezentuje [1].

Sygnatariusze listu pisali dalej:

Incydent w Deir Jasin pokazuje charakter i działania "Partii Wolności". Wewnątrz żydowskiej społeczności, pochwalali oni mieszaninę ultranacjonalizmu, mistycyzmu religijnego i supremacji rasowej. Podobnie jak inne partie faszystowskie, byli oni używani do łamania strajków, jak również naciskali na destrukcję wolnych związków zawodowych. Proponowali związki korporacyjne, tak jak w modelu faszyzmu włoskiego [1].

Pomimo tej krytyku, w pierwszych wyborach parlamentarnych w Izraelu w 1949 roku , Herut otrzymał ilość głosów wystarczającą do zapewnienia mu 14 miejsc [2]. Oznaczało to, że stał się on czwartą największą partią w Knessecie , podczas gdy Hatzohar nie przekroczył progu wyborczego i zakończył wkrótce potem swą działalność. W trakcie kadencji pierwszego Knessetu, partia utraciła dwa mandaty, ponieważ Ari Jabotinsky i Hillel Kook opuścili partię o zasiadali w ławach parlamentarnych jako deputowani niezrzeszeni.

W tym czasie Herut nie był uważany przez partie rządzące (głównie Mapai Dawida Ben Guriona ) za ugrupowanie znajdujące się w głównym nurcie polityki. Ugrupowanie odmawiali uznania Królestwa Jordanii , często używając sloganu : Do wybrzeży Jordanu , postulując zajęcie przez Izrael całości Zachodniego Brzegu . Begin opowiadał się także przeciwko wielu posunięciom rządu - m.in. porozumieniu z RFN w 1952 roku dotyczącemu odszkodowań dla państwa Izrael. Zachęcał do cywilnego nieposłuszeństwa podczas debaty na temat tego aktu. Wielokrotny premier , Dawid Ben Gurion, przy tworzeniu koalicji rządowych, zasadą bez Maki i Herutu (Maki była partią komunistyczną w Izraelu).

Wybory parlamentarne w 1951 roku okazały się klęską dla partii, której stan posiadania został zmniejszony niemal o połowę. Herut zapewnił sobie 8 deputowanych [3]. Jednak już następne wybory, w 1955 roku okazały się dużym sukcesem. Herut otrzymał 15 miejsc w Knessecie, co dało mu pozycję drugiej partii pod względem wielkości w izbie (po Mapai) [4]. Partia razem z Maki doprowadziła w 1954 roku do upadku rząd Mosze Szaretta , wystosowując względem niego przyjęty wniosek o wotum nieufności . Jego przedmiotem był stosunek gabinetu do procesu Malkiela Gruenwalda, który oskarżył Israela Kastznera o współpracę z narodowymi socjalistami.

Herut zapewnił sobie 16 miejsc w izbie po wyborach w 1959 roku [5]. Partia wykorzystywała rosnący sprzeciw wobec rządów lewicy , głównie pośród Żydów sefardyjskich . Herut ponownie pomógł obalić rząd, kiedy to w 1961 wraz z Ogólnymi Syjonistami partia poparła wniosek o wotum nieufności wobec gabinetu, w związku z tzw. aferą Lavona . Po wyborach 1961 roku ugrupowanie otrzymało 17 miejsc w Knessecie [6]. Wkrótce potem ugrupowanie połączyło się z Partią Liberalną , tworząc Gahal ( hebr. : גוש חרות-ליברלים, Gush Herut-Libralim, Blok Herutu i Liberałów). Pomimo tego każdy z podmiotów zachował autonomię wewnątrz nowej partii.

Na początku lat 70. Gahal połączył się z Wolnym Centrum , Listą Państwową i pozaparlamentarnym Ruchem dla Wielkiego Izraela. W ten sposób powstał Likud . Ponownie wszystkie elementy składowe zachowały odrębność, jako wewnątrzpartyjne frakcje. Wewnątrz Likudu, Herut był podmiotem dominującym. Po wyborach w 1977 roku , Likud okazał się zwycięzcą. Stało się tak po raz pierwszy w historii Izraela, kiedy to ugrupowanie prawicowe uzyskało najwięcej głosów. Begin został premierem, zachowując te stanowisko do wyborów w 1981 roku . W 1983 roku ustąpił, a jego miejsce zajął Icchak Szamir , który został szefem Herutu (jak również całego Likudu) oraz premierem [7].

Herut ostatecznie zakończył swą działalność w 1988 roku, kiedy to Likud przekształcił się w partię unitarną.

Linki zewnętrzne

Przypisy

  1. 1,0 1,1 New York Times: New Palestine Party Visit of Menachem Begin and Aims of Political Movement Discussed ( ang. ). [dostęp 4 maja 2008].
  2. Constituent Assembly (which later turned into First Knesset) ( ang. ). [dostęp 3 maja 2008].
  3. Second Knesset ( ang. ). [dostęp 3 maja 2008].
  4. Third Knesset ( ang. ). [dostęp 3 maja 2008].
  5. Fourth Knesset ( ang. ). [dostęp 3 maja 2008].
  6. Fifth Knesset ( ang. ). [dostęp 3 maja 2008].
  7. Herut ( ang. ). [dostęp 3 maja 2008].


Inne hasła zawierające informacje o "Herut":

Ehud Olmert ...

Kategoria:Izraelskie partie i ugrupowania ...

Izraelska Unia Narodowa ugrupowanie polityczne powstałe z połączenia trzech partii: Moledet (Ojczyzna), Tkuma (Odrodzenie) i Herut - Ruch Narodowy (zastąpionej później przez Odnowioną Partię Religijnego Syjonizmu). Do ...

Gahal ...

Herut Herut ( hebr.: חירות, wolność) - prawicowa Izraelska partia polityczna założona w 1948 ...

Ustrój polityczny Izraela ...

Rehavam Zeevi ...

Autostrada 2 (Izrael)   MOP przy Natanja (49) Natanja / Beit Yitzhak 57 (53) Havatzelet HaSharon / Bat Hen / Givat Shapira (56) Beit Yanay / Hofit / Kfar Vitkin / Beit Herut most nad rzeką Aleksander st. benz. Hadera (64) Hadera most nad rzeką Hadera(67) Port Hadera / Cezarea / Sedot Yam ...

Autostrada 4 (Izrael) Saba Ra'anana / Kfar Saba (Otwarty Uniwersytet Izraela)(82) Batsra / Sede Warburg (83) Bnei Syjon (85)(więzienie Hadarim) (85,5)(więzienie Hadarim)(86) Tel Mond / Herut (87,5) Even Yehuda / Bnei Dror / Tel Mond (89) Even Yehuda (90,5) Tzoran-Kadima / Even Yehuda (93) Pardesiya / Tzur Moshe (95) Gannot Hadar / Beit Yitzhak / Kfar Yona ...

Michael Eitan ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Herut":

Hasło nie występuje w innych lekcjach!





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie