Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Herbert Spencer Gasser

Herbert Spencer Gasser

Herbert Spencer Gasser (ur. 5 lipca 1888 , zm. 11 maja 1963 ) - amerykański fizjolog i farmakolog , laureat Nagrody Nobla w roku 1944 .

Spis treści

Edukacja i kariera

Herbert Spencer Gasser urodził się w małym mieście Platteville w stanie Wisconsin . Był synem Hermana Gassera i Jane Elisabeth Griswold. Jego ojciec był żydowskim imigrantem z Tyrolu , który pracował jako farmaceuta, studiował medycynę i dorobił się własnego gabinetu lekarskiego. Matka pochodziła z rodziny wczesnych osadników z Connecticut . Miał młodszą siostrę i brata.

Herbert Spencer Gasser z rocznym opóźnieniem, spowodowanym chorobą, ukończył szkołę średnią w Platteville w 1907 roku. Po niej dostał się na Uniwersytet Wisconsin w Madison , gdzie początkowo chciał studiować inżynierię, lecz po namowie lub raczej zgodnie z wolą ojca, rozpoczął studia medyczne. W 1910 roku otrzymał licencjat, a w 1911 tytuł magistra fizjologii. Po kursie medycznym prowadzonym przez Josepha Erlangera przekonał się do fizjologii. Wyjechał do Uniwersytetu Medycznego Johnsa Hopkinsa na studia kliniczne. Tam prowadził badania w dziedzinie fizjologii u prof. Williama Howella nad mechanizmami krzepnięcia krwi . W 1915 roku uzyskał doktorat i otrzymał propozycję prowadzenia dalszych prac w fizjologii, która odrzucił i wrócił do Wisconsin. Tam przez rok pracował jako wykładowca farmakologii w Loevenhart, pomagając jednocześnie rodzeństwu w studiach na Uniwersytecie Wisconsin. Po roku spędzonym na farmakologii wyjechał do Uniwersytetu Washingtona w St. Louis , gdzie został asystentem dr. Erlangera. W 1921 roku został profesorem farmakologii.

W latach 1923 - 1925 przebywał na praktyce w Europie , gdzie pracował z profesorami A. V. Hillem , W. Straubem i L. Lapicque oraz z Henrym Dale . W 1931 został profesorem Fizjologii i Zdrowia na oddziale Uniwersytetu Cornella w Nowym Jorku . Od 1935 do 1953 roku był Dyrektorem Instytutu Badań Medycznych Rockefellera (Rockefeller Institute for Medical Research) w Princeton , gdzie w latach późniejszych został członkiem honorowym.

Prace badawcze

Herbert Spencer Gasser w trakcie pobytu w Szkole Medycznej Johna Hopkinsa prócz prac nad krzepnięciem krwi prowadził badania nad elektrostymulacją i elektrofizjologią nerwów . Pierwsze opublikowane prace dotyczyły działania prądu w układzie nerwowym. Dalsze prace prowadzone przy użyciu oscyloskopu dotyczyły przewodnictwa różnych włókien nerwowych i wstrząsu pourazowego. Praca miała na celu ustalenie i poznanie mechanizmów bólu i reakcji, co miało znaczenia dla powstającej szkoły neurofizjologii.

W 1944 wraz z Josephem Erlangerem otrzymał Nagrodę Nobla w dziedzinie fizjologii i medycyny za opracowanie fizjologii włókien nerwowych i odkrycie zróżnicowania funkcji poszczególnych włókien.

Publikacje

Herbert Spencer Gasser był współautorem książki Electrical Signs of Nervous Activity w 1937 roku. Opublikował, samodzielnie lub przy udziale swoich współpracowników, wiele naukowych prac na tematach neurofizjologii. Był redaktorem dziennika medycznego Medycyna doświadczalna (The Journal of Experimental Medicine) w 1936 .

Wyróżnienia i nagrody

Herbert Spencer Gasser otrzymał kilka honorowych tytułów doktora, m.in. od Uniwersytetu Pensylwanii , Rochester, Wisconsin, Columbii , Oksfordu , Uniwersytetu Harvarda , Paryża, Waszyngtonu (St. Louis) i John Hopkins. Był doktorem, honoris causa , Uniwersytetu w Brukseli (Free University of Brussels) i Uniwersytetu Paryskiego oraz honorowym doktorem medycyny w katolickim Uniwersytecie Louvain. Był członkiem Narodowej Akademii Nauki (USA), Stowarzyszenia Filozoficznego, Stowarzyszenia Amerykańskich Lekarzy, Amerykańskiego Stowarzyszenia Fizjologicznego i wielu innych. Otrzymał honorowe członkostwo w Stowarzyszeniu Fizjologicznym w Wielkiej Brytanii i w Asociación Médica w Argentynie .

Linki zewnętrzne


Inne hasła zawierające informacje o "Herbert Spencer Gasser":

Linz ...

Nowa Anglia ...

Ekranizacje dzieł Williama Szekspira ...

1986 ...

Związek organiczny ...

Schronisko PTTK "Odrodzenie" na Przełęczy Karkonoskiej ...

1908 ...

Order Orła Białego ...

1932 ...

Paul Grice ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Herbert Spencer Gasser":

Historia Ikara - inspiracją do rozważań o naturze ludzkiej (plansza 18) ...

Jak pisać o miłości? (plansza 4) ...

Jak pisać o miłości? (plansza 17) ...

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie