Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Henryk III

Henryk III - (1017-1056), książę Bawarii od 1027, król niemiecki od 1039, drugi władca z dynastii frankońskiej, następca Konrada II, założyciela dynastii. Cesarz od 1046. W 1046 w Sutri (północne Włochy) obalił rywalizujących między sobą papieży: Benedykta IX, Sylwestra III i Grzegorza VI, wyznaczając swego kandydata biskupa Swidgera z Bambergu. W grudniu 1046 nowo wybrany papież Klemens II koronował w Rzymie króla Niemiec Henryka III na cesarza rzymskiego, przyznając mu prawa uczestniczenia w wyborach papieży, przez co zwiększył zależność Kościoła od cesarstwa i zapewnił wpływ władców niemieckich na obsadę tronu papieskiego. W polityce wschodniej cesarstwa Henryk III narzucał zwierzchnictwo sąsiadom Rzeszy, wzmacniał swe wpływy w Polsce, Czechach i na Węgrzech. Zwolennik równowagi sił politycznych lenników, wspomógł wyprawę wygnanego Kazimierza I Odnowiciela, która miała na celu opanowanie Małopolski i Wielkopolski. W 1054 na zjeździe w Quedlinburgu przyznał Polsce prawo do Śląska (odebranego Czechom przez Kazimierza), pod warunkiem płacenia Czechom trybutu (500 grzywien srebra i 50 grzywien złota rocznie). Dzięki dyplomatycznym sukcesom w polityce propapieskiej i wschodniej polityce lennej stał się twórcą potęgi średniowiecznego cesarstwa.

Henryk III - zwany Głogowczykiem (?-1309), książę głogowski w latach 1273-1274, żagański od 1304 i wielkopolski od 1306. Syn Konrada I głogowskiego. Popierał starania Henryka IV Probusa o księstwo krakowskie. W 1290 nagrodzony przez sojusznika dzielnicą wrocławską, nie zdołał jednak opanować władzy w księstwie. W latach 1291-1294 walczył o odzyskanie części księstwa wrocławskiego z Henrykiem V Grubym. W 1306, po śmierci Wacława III, niezwłocznie zajął z pomocą możnych Wielkopolskę południową. Rywalizował z Władysławem Łokietkiem o spadek po Przemyśle II. Upatrywany przez episkopat na króla Polski w okresie rywalizacji Wacława II i Władysława Łokietka o władzę w Polsce.


Inne hasła zawierające informacje o "Henryk III":

Wszystkich Świętych ...

Mieszko II Lambert ...

Nadciśnienie tętnicze ...

Guwernantka ...

Oddychanie komórkowe ...

Odense ...

Linz ...

Linköping ...

Tampere ...

Brno ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Henryk III":

010c. Rzym (plansza 18) ...

208 Walki o granice II Rzeczypospolitej (plansza 12) ...

222 Historiografia po II wojnie światowej (plansza 17) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie