Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Henry Rawlinson

Henry Rawlinson

Henry Rawlinson
Inskrypcja z Behistun

Sir Henry Creswicke Rawlinson (ur. 11 kwietnia 1810 w Chadlington, zm. 5 marca 1895 w Londynie ) – angielski asyrolog , dyplomata; w 1836 odkrył, skopiował i odczytał inskrypcję z Behistun . Poseł do parlamentu.

W 1826 Rawlinson wstąpił na służbę w oddziałach wojskowych Kompanii Wschodnio-Indyjskiej. W 1833 stacjonował jako major w Persji . W 1843 zostaje konsulem w Bagdadzie . Poseł do parlamentu w latach 1856 - 1858 i 1865 - 1868 . W 1836 roku Henry Rawlinson przebywał w tym rejonie na polecenie perskiego szacha dotyczące szkolenia jego wojska przez oficerów armii brytyjskiej.

Mimo trudności technicznych Sir Rawlinson dotarł na skalne urwisko, gdzie znajduje się inskrypcja razem z reliefem i zdołał skopiować tekst staroperski . Wersje elamicka i akadyjska były mniej dostępne, więc Brytyjczyk odłożył ich spisanie na później. Rawlinsonowi udało się ustalić znaczenie znaków pisma staroperskiego dzięki wcześniejszym zapiskom niemieckiego badacza Georga Friedricha Grotefenda , który odczytał pierwsze 11 znaków pisma klinowego . Było to możliwe tylko dzięki temu, że pierwsza część staroperskiego tekstu zawierała listę królów, podobną do tej, którą znaleźć można w Dziejach Herodota . Po dopasowaniu królewskich imion Rawlinson zrozumiał przekaz Dariusza .

W 1842 badacz skopiował tekst elamicki i akadyjski. Zbudował w tym celu skomplikowane rusztowanie z desek. Najtrudniej było skopiować tekst akadyjski. Pomógł mu w tym miejscowy chłopiec, który wspiął się wewnątrz pęknięcia skalnego przebiegającego przez relief. To on zamontował liny, dzięki którym wykonano odlew z papier-mâché . Pozyskane w ten sposób materiały posłużyły następnie naukowcom – Edwinowi Norrisowi i Nielsowi Westergaardowi – na "odkodowanie" pisma elamickiego. Sam Rawlinson natomiast rozszyfrował język akadyjski.

Ciągle jeszcze trwają prace przy inskrypcji.

Bibliografia

  • Dorota Ławecka 2003,Wstęp do archeologii, Warszawa-Kraków, Wydawnictwo Naukowe PWN
  • Lesley Adkins 2003 Empires of the Plain. Henry Rawlinson and the Lost Languages of Babylon, wydanie polskie: Runą mury Babilonu, przekład Agnieszka Kowalska i Kamil Kuraszkiewicz, Wydawnictwo Amber 2005 (biografia Rawlinsona oraz historia odczytania pisma klinowego i początków asyrologii)


Inne hasła zawierające informacje o "Henry Rawlinson":

XVI wiek ...

1749 ...

Nowa Anglia ...

Napoleon ...

Samuel Pepys ...

David Garrick ...

1731 ...

1977 ...

1908 ...

1863 ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Henry Rawlinson":

232 Kultura i nauka w latach 1945 ? 2003 (plansza 16) ...

Między sercem a rozumem - ˝Romantyczność˝ A. Mickiewicza (plansza 4) ...

Słówka - ubrania (plansza 2) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie