Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Hemicelulozy

Hemicelulozy

Hemicelulozy – niejednorodna grupa polisacharydów i ich pochodnych, połączonych wiązaniami β-glikozydowymi tworzących rozgałęzione łańcuchy. Są one jednym z głównych składników ściany komórkowej roślin, mogą stanowić ok. 20% suchej masy ściany pierwotnej oraz ok. 30% suchej masy ściany wtórnej. Wchodzą w skład m.in. drewna , słomy , nasion i otrąb . Ich nazwa wywodzi się stąd, że chemicznie i strukturalnie bliskie są celulozie .

Systematyka

Drewno poza celulozą zawiera inne substancje polisacharydowe, do których należą hemicelulozy. Charakteryzują się one mniejszą odpornością na działanie rozcieńczonych kwasów, które hydrolizują i w przeciwieństwie do celulozy rozpuszczają się w rozcieńczonych alkaliach. Ponieważ hemicelulozy są substancjami reprezentującymi wszystkie polisacharydy i ich pochodne występujące w drewnie oprócz celulozy i skrobi , zaproponowano wiele kryteriów ich klasyfikacji.

Podział ze względu na łatwość hydrolizy

Najogólniejszym jest podział na hemicelulozy łatwo i trudno hydrolizujące . W odróżnieniu od celulozy, makrocząsteczki hemiceluloz zbudowane są nie tylko z samych reszt glukozowych , ale także innych reszt cukrów prostych , takich jak ksyloza , mannoza i galaktoza . Hemicelulozy mają mniejszy stopień polimeryzacji (SP <300) niż celuloza, mniejszą regularność budowy i stopień uporządkowania struktury, co sprawia, że są mniej odporne na degradacje. Cechą charakterystyczną wszystkich hemiceluloz jest dobra rozpuszczalność w rozcieńczonych alkaliach . Nazwę hemicelulozy wprowadził Schulze w 1891 roku dla niecelulozowej części węglowodanów zawartych w roślinach. Powszechnie przyjętą koncepcją podziału hemiceluloz przedstawił Rogwin. Jako kryterium podziału hemiceluloz przyjął on budową ich podstawowych jednostek i makrocząsteczek.

Podział ze względu na budowę chemiczną

Opierając się na budowie chemicznej hemicelulozy możemy podzielić na:

  • jednorodne
  • niejednorodne
    • składające się z reszt różnych cukrów prostych
    • składające się z reszt różnych cukrów prostych i kwasów uronowych
Podział wg Schulzego
  • celulozany – obejmują one polisacharydy o stosunkowo krótkich łańcuchach (SP 150-200) i dzielą się one na pentozany i

heksozany o ogólnych wzorach:

    • pentozany - (C5H8O4)n
    • heksozany - (C6H10O5)n

W obecności kwasów nieorganicznych pentozany hydrolizują do pentoz :

(C5H8O4)n + nH2O → n C5H10O5

a heksozany w tych samych warunkach hydrolizują do heksoz :

(C6H10O5)n + nH2O → n C6H12O6

Heksozany i pentozany są polimerami zbudowanymi z reszt pentozowych lub heksozowych powiązanych glikozydowo . Celulozany stanowią tę część hemiceluloz, która znacznie trudniej hydrolizują. Składają się głównie z ksylanu i mannanu. Mogą także występować jako celulozany mieszane, np. arabogalaktan, galaktomannan, galaktomannoksylan.

  • poliuronidy – są to substancje bezpostaciowe, zawierające znaczne ilości kwasów heksauronowych, pewną ilość grup metoksylowych, acetalowych oraz wolnych grup karboksylowych. Hydroliza poliuronidów prowadzi do otrzymania kwasów uranowych . Do najczęściej występujących kwasów uronowych zalicza się kwas β-D-glukuronowy , β-D-mannuronowy i α-D-galakturonowy . Do ważniejszych reakcji kwasów uronowych należy dekarboksylacja , która zachodzi podczas ogrzewania ich z kwasami nieorganicznymi. Powstają wówczas odpowiednie pentozy.

Charakterystyka

Pentozany – polisacharydy zbudowane z pentoz. Zawartość pentozanów w materiale roślinnym określa się na podstawie ilości znalezionych w wyniku hydrolizy cukrów prostych przemienionych za pomocą ogrzewania z 12% HCl w furfuralu . Podstawowymi cukrami budującymi pentozany są: D-ksyloza , i L-arabinoza .

  • Ksylany - polisacharydy zbudowane z reszt β-D-ksylopiranozy połączonych glikozydowymi między 1 i 4 atomami węgla. Należą do bardzo rozpowszechnionych w przyrodzie polisacharydów. Zawartość ksylanów w drewnie i innych roślinach ma dwojakie znaczenie. Z jednej strony wpływa na pęcznienie masy, co ułatwia jej mielenie i wpływa na właściwości wytrzymałościowe. Z drugiej strony podczas przerobu chemicznego jego obecność jest niepożądana, gdyż zachowuje się inaczej niż celuloza. Ksylan jest bardzo cenny jako surowiec chemiczny. Pod wpływem kwasu nadjodowego utlenia się do dwualdehydoksylanu, z którego otrzymujemy glicerynę oraz glikol .
  • Arabany – polisacharydy zbudowane z reszt arabinozy. Występują w mniejszych ilościach, łatwo hydrolizują do arabinozy.

Heksozany – polisacharydy zbudowane z heksoz. Podstawowymi monosacharydami wchodzącymi w skład heksozanów są mannoza , galaktoza i glukoza . Najważniejszym heksozanem jest mannan.


Inne hasła zawierające informacje o "Hemicelulozy":

Błonnik ...

Rośliny ...

Płucnica islandzka licheniny i rozpuszczalnej w zimnej wodzie izolicheniny oraz ok. 3% celulozy i Hemicelulozy . Bardzo istotnym składnikiem surowca są tzn. kwasy porostowe które posiadają działanie ...

Dąb szypułkowy ...

Ściana komórkowa pełni funkcję głównego rusztowania ściany komórkowejgrzyby - chitynaglony - koloza i mannoza (Hemicelulozy). To mieszanina wielocukrów amorficznych, lżejsza od celulozyu prokariota :sinice, bakterie - kwasy ...

Węglowodany ...

Komórka ...

Bielmo (botanika) ...

Lignina ...

Hemicelulozy Hemicelulozy – niejednorodna grupa polisacharydów i ich pochodnych, połączonych wiązaniami β-glikozydowymi tworzących ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Hemicelulozy":

Budowa komórki eukariotycznej - część VIII - ściana komórkowa (plansza 3) składniki szkieletowe. Macierz ścian komórkowych u Eucaryota mogą stanowić substancje pektynowe lub Hemicelulozy. Poza tym, składnikiem każdej młodej ściany jest woda. ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie