Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Heliosfera

Heliosfera

Struktura heliosfery

Heliosfera – obszar wokół Słońca , w którym ciśnienie wiatru słonecznego przeważa nad ciśnieniem wiatrów galaktycznych, tworząc "bąbel" wyrzucanej przez Słońce materii w otaczającym ośrodku międzygwiazdowym . Heliosfera zawiera w sobie Słońce, wszystkie planety i większość mniejszych ciał Układu Słonecznego , chociaż hipotetyczny obłok Oorta rozciąga się daleko poza jej granice.

Spis treści

Wiatr słoneczny

Strumień naładowanych cząstek tworzących wiatr słoneczny, głównie protonów i elektronów, jest emitowany przez Słońce mniej więcej równomiernie we wszystkich kierunkach. W pobliżu Ziemi porusza się on ze średnią prędkością ok. 400 km/s[1] i w obszarze, w którym krążą planety, zwalnia nieznacznie wskutek oddziaływania z polem magnetycznym Słońca. Prędkość ta znacznie przekracza prędkość dźwięku w ośrodku międzygwiazdowym, równą około 100 km/s. Zmiany intensywności wiatru słonecznego, spowodowane zmienną aktywnością gwiazdy, wywołują burze magnetyczne w magnetosferach planet.

Wraz z oddalaniem od Słońca, wzrasta wpływ materii międzygwiazdowej na wiatr słoneczny. Ich wzajemne oddziaływanie stale kształtuje heliosferę, ochraniającą Układ Słoneczny przed promieniowaniem kosmicznym . W jakim stopniu chroni ona Ziemię przed wysokoenergetycznymi cząstkami materii międzygwiezdnej – tego jeszcze nie wiadomo.

Struktura heliosfery

Zachowanie się wiatru słonecznego kształtuje heliosferę, tworzy jej granice i dzieli ją na dwa oddzielne obszary, w zależności od prędkości cząstek wiatru. W jej wewnętrznej części jest ona naddźwiękowa .

  • Szok końcowy to miejsce w którym prędkość wiatru słonecznego staje się poddźwiękowa. Część heliosfery poza tą granicą nazywa się płaszczem Układu Słonecznego ( ang. heliosheath).
  • Heliopauza to granica płaszcza i całej heliosfery, za którą ciśnienie materii międzygwiezdnej zaczyna dominować.
  • Poza heliopauzą, Układ Słoneczny poruszając się wokół centrum Galaktyki tworzy jeszcze jedną granicę, obszar silnych turbulencji w ośrodku międzygwiazdowym zwany łukową falą uderzeniową (ang. bow shock).

Szok końcowy

Ciśnienie wiatru słonecznego spada z kwadratem odległości od gwiazdy. Na skutek oddziaływania z ośrodkiem międzygwiazdowym, w odległości ok. 75 – 90 j.a. od Słońca wiatr zwalnia do prędkości poddźwiękowych, tworząc stojącą falę uderzeniową . W obszarze tym skokowo wzrasta jego ciśnienie i temperatura, zmienia się także jego pole magnetyczne.

Do tej granicy dotarły jak dotąd dwie sondy kosmiczne zbudowane przez człowieka, sondy Voyager . Voyager 1 w grudniu 2004 r. przekroczył szok końcowy w odległości 85 j.a. od Słońca, rejestrując zmiany ciśnienia, temperatury i pola magnetycznego, podczas gdy Voyager 2 w maju 2006 r. napotkał tę granicę w odległości 76 j.a.[2] Sugeruje to że szok końcowy nie ma kształtu sferycznego, ale jest w pewnym stopniu nieregularny, rozszerza się w północnej części, a jest przesunięty bliżej Słońca w południowej.

Wpływ na kształt i wielkość szoku końcowego ma zarówno Słońce, jak też pole magnetyczne całej Galaktyki . Przypuszczalnie zjawiska takie jak koronalne wyrzuty masy są w stanie przesunąć jego granicę o kilka j.a. Ze względu na dynamiczną naturę tej struktury, przyszłe misje mogą stwierdzić zupełnie inny jej kształt.

Płaszcz Układu Słonecznego

Część heliosfery poza szokiem końcowym, w której wiatr słoneczny nadal dominuje, lecz porusza się z prędkością poddźwiękową, nazywa się płaszczem Układu Słonecznego. Tutaj jest on gęstszy i znacznie bardziej podatny na oddziaływanie z ośrodkiem międzygwiazdowym. Do niedawna uważano iż opór ośrodka, w którym porusza się Układ Słoneczny, powoduje ściśnięcie płaszcza do około 40 j.a. w kierunku ruchu Układu ( apeksu Słońca ) i rozciągnięcie go wielokrotnie dalej w przeciwną stronę, na kształt warkocza komety . Jednak najnowsze dane dostarczone przez sondę NASA IBEX (Interstellar Boundary Explorer) oraz Cassini wykazały, że przyjęty do tej pory model, w którym głównym czynnikiem odpowiedzialnym za kształt heliosfery i płaszcza było oddziaływanie cząstek wiatru słonecznego z cząstkami medium międzygwiezdnego jest niepoprawny. Nowe wyniki wskazują, że ważniejszy wpływ ma ciśnienie cząstek oraz ich oddziaływanie z polem magnetycznym medium międzygwiezdnego a płaszcz nie przypomina komety ale dość symetryczny bąbel [3][4][5][6][7].

Obecnie obie sondy Voyager badają warunki panujące w obszarze płaszcza.

Heliopauza

W pewnej odległości od Słońca wiatr słoneczny nie jest już w stanie przeciwstawić się ciśnieniu materii międzygwiezdnej i zatrzymuje się, tworząc granicę heliosfery – heliopauzę. Poza nią znajduje się już przestrzeń międzygwiezdna, chociaż strefa Hilla , czyli obszar grawitacyjnej dominacji Słońca rozciąga się wielokrotnie dalej, na odległość ok. półtora roku świetlnego i poza heliopauzą przypuszczalnie krąży wiele ciał utrzymywanych przez jego przyciąganie, tworząc zewnętrzny obłok. Oorta. Kształt heliopauzy jest nieznany, ale można modelować ją, stosując prawa mechaniki płynów [8].

Warunki panujące na granicy heliosfery i poza nią są nieznane, jako że nie dotarł tam jeszcze żaden statek kosmiczny. Naukowcy przewidują, że Voyager 1 przekroczy heliopauzę około roku 2015, przesyłając dane o tym obszarze[9].

Łukowa fala uderzeniowa

Łukowa fala uderzeniowa wokół gwiazdy R Hydrae[10]

Ruch heliosfery w lokalnym ośrodku międzygwiazdowym, podobnie jak ruch statku na wodzie, powoduje powstanie przed nią fali czołowej. Wiatr międzygwiezdny zwalnia do prędkości poddźwiękowej, tworząc falę uderzeniową w tworzącej go plazmie . Podejrzewa się, że znajduje się ona ok. 230 j.a. od Słońca[11].

Według jednej z hipotez, pomiędzy heliopauzą a łukową falą uderzeniową tworzy się obszar wypełniony gorącym wodorem[12]. Ta i inne hipotezy mają szansę zostać zweryfikowane przez sondę Interstellar Boundary Explorer (IBEX), której misją będzie sporządzenie mapy heliosfery z orbity ziemskiej[13].

Łukowe fale uderzeniowe zaobserwowano w pobliżu kilku innych gwiazd, m.in. Miry Ceti i R Hydrae.

Przypisy

  1. Solar Physics: The Solar Wind . 16.07.2006. [dostęp 13.10.2006].
  2. Ker Than: Voyager II detects solar system's edge . CNN, 24 maja 2006 . [dostęp 2007-05-25].
  3. Peter Ford. et al.. Bursting the sun's bubble . „Science”. 
  4. Dr. David J. McComas et al.. First IBEX maps reveal fascinating interactions occurring at the edge of the solar system . „Science”. 
  5. Krimigis et al.. First Cassini Helps Redraw Shape of Solar System . „Science”. 
  6. Sonda Cassini zmienia obraz Układu Słonecznego . „teleskopy.net”. 
  7. Sonda IBEX zmienia obraz heliosfery . „teleskopy.net”. 
  8. H. J. Fahr, T. Kausch, H. Scherer: A 5-fluid hydrodynamic approach to model the Solar System-interstellar medium interaction . W: Institut für Astrophysik und Extraterrestrische Forschung der Universität Bonn [on-line]. 2000. [dostęp 23.06.2006].
  9. Voyager – Mission – Interstellar Mission . 2007. [dostęp 08.05.2008].
  10. Spitzer Science Center Press Release: Red Giant Plunging Through Space
  11. P. C. Frisch: The Sun's Heliosphere & Heliopause . 2002. [dostęp 2006-06-23].
  12. B. E. Wood, W. R. Alexander, J. L. Linsky: The Properties of the Local Interstellar Medium and the Interaction of the Stellar Winds of ε Indi and λ Andromedae with the Interstellar Environment . 13 czerwca 2006 .
  13. R. L. McNutt, Jr. et al.. Innovative Interstellar Explorer . „AIP Conference Proceedings”. 858, ss. 341–347 (2006). doi:10.1063/1.2359348 . 


Inne hasła zawierające informacje o "Heliosfera":

Helios (mitologia) ...

Pioneer 10 ...

Voyager 2 ...

Heliofizyka ...

Lista obiektów w Układzie Słonecznym ...

Heliosfera Struktura heliosferyHeliosfera – obszar wokół Słońca , w którym ciśnienie wiatru słonecznego przeważa nad ...

przestrzeń kosmiczna cieniu stygną do ponad –180 °C. W naszym najbliższym otoczeniu przestrzeń kosmiczna to Heliosfera, wypełniona przez wiatr słoneczny, która na granicy Układu Słonecznego, po przekroczeniu ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Heliosfera":

Hasło nie występuje w innych lekcjach!





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie