Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Heinrich Rickert (filozof)

Heinrich Rickert (filozof)

Heinrich Rickert

Heinrich Rickert (ur. 25 maja 1863 w Gdańsku , zm. 25 lipca 1936 w Heidelbergu ) – filozof niemiecki, profesor uniwersytetów we Fryburgu Bryzgowijskim i Heidelbergu przedstawiciel neokantowskiej szkoły badeńskiej .

Spis treści

Życie

Heinrich John Rickert był synem redaktora i polityka Henryka Rickerta . Uczył się najpierw prywatnie w Gdańsku i Berlinie , zaś później w berlinskim liceum "Zum Grauen Kloster". Szkołę opuścił jeszcze przed maturą, by słuchać w latach 1884 - 1885 na uniwersytecie berlińskim wykładów między innymi u Hermanna Grimma z historii sztuki , u Henryka Treitschkego z historii , u Emila DuBois'a-Reymonda z fizjologii , a u Wilhelma Scherera z poetyki , a także u Fryderyka Paulsena z filozofii . Wykłady Paulsena zdecydowały o tym, że Rickert wybrał filozofię na swój zawód.

Od 1885 studiował na uniwersytecie w Strasburgu , gdzie już po zdaniu matury uczęszczał na wykłady z filozofii u Wilhelma Windelbanda , do tego jako kierunek dodatkowy wybrał ekonomię u Grzegorza Fryderyka Knappa i Lujo Brentana oraz fizjologię u Fryderyka Glotza. W 1886 Rickert poznał prywatnie w Zurychu filozofa Ryszarda Avenariusa .

Doktoryzował się w 1888 roku u Wilhelma Windelbanda dysertacją zatytułowaną "Zur Lehre von der Definition". Po czym, po rocznym pobycie w Berlinie , przeniósł się w 1889 roku ze względów zdrowotnych do Fryburga Bryzgowijskiego .

We Fryburgu Rickert habilitował się w 1891 na podstawie dysertacji "Der Gegenstand der Erkenntnis" i działał na uniwersytecie najpierw jako docent prywatny, od 1894 jako profesor nadzwyczajny, zaś od 1896 jako profesor zwyczajny filozofii.

W 1915 roku Rickert został powołany na uniwersytet w Heidelbergu jako następca zmarłego Wilhelma Windelbanda , zaś jego następcą we Fryburgu został Edmund Husserl . Kolegami Rickerta w Heidelbergu byli m.in. Hans Driesch , Karol Jaspers i Henryk Maier. W 1932 r. Rickert przeszedł na emeryturę.

Poglądy

Rickert uważał, że funkcjonują transcendentne, ponadczasowe wartości, które muszą obowiązywać niezależnie od wszelkiego doświadczenia. Owe wartości nie posiadają ani cielesnego, ani duchowego bytu; ich byciem ma być obowiązywanie (Geltung).

Dzieła wybrane

  • Der Gegenstand der Erkenntnis (1892 i późniejsze w istotny sposób zmienione wydania),
  • Die Grenzen der naturwissenschaftlichen Begriffsbildung (1896-1902),
  • Kulturwissenschaft und Naturwissenschaft (1898),
  • Zwei Wege der Erkenntnistheorie (1909),
  • System der Philosophie (1921),
  • Die Philosophie des Lebens (1920)

Znaczenie

Rickert był w swoich czasach najbardziej znaczącym filozofem nauki, jego epistemologia i teoria wartości były bardzo wpływowe.

Zobacz też


Inne hasła zawierające informacje o "Heinrich Rickert (filozof)":

II wiek ...

Oddychanie komórkowe ...

I wiek ...

Sztuka ...

1972 ...

Pokój toruński 1411 ...

1884 ...

Nowa Anglia ...

1679 ...

Wojciech Brudzewski ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Heinrich Rickert (filozof)":

213 Polska kultura, sztuka i nauka dwudziestolecia międzywojennego (plansza 12) ...

028. Utylitaryzm Jeremy Bentham (plansza 2) ...

48. Główne kierunki polskiej polityki zagranicznej (plansza 15) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie