Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

hałda

hałda, zwałowisko (śl. houda, berga) - antropogeniczna forma ukształtowania powierzchni ziemi, wysypisko skały płonnej lub stałych odpadów przemysłowych (popiół, żużel) powstających w wyniku eksploatacji kopalin lub przerobu surowców w zakładach przemysłowych wydobycia i przetwórstwa węgla oraz rud metali, a także w zakładach związanych z energetyką. Hałdy są nieużytkami. Usypane są z nieposzukiwanych surowców i większość z nich stanowi zagrożenie dla środowiska naturalnego przez wiele lat, z tego względu prowadzona jest ich rekultywacja i zagospodarowanie, w celu ograniczenia ich negatywnego oddziaływania.

Na nowo usypywanych hałdach, za pomocą nowych metod, skała płonna jest lepiej odsiana od pozostałości węgla, wysypywany materiał zostaje sprasowany, działalności te zabezpieczają przed samozapłonem, występującym na starych hałdach. Obecnie prowadzi się działania prowadzące do uzyskania gleby (czasami usypuje się wierzchnią warstwę), kanałami deszczowymi odprowadza wodę chroniąc przed jej wypłukaniem. Następną czynnością jest zasianie trawy, po minięciu odpowiedniego okresu hałda zostaje zalesiona. Hałdy nie można zalesiać od razu, bowiem korzenie drzew prowadzą do rozluźnienia i napowietrzenia materiału, co w konsekwencji zwiększa niebezpieczeństwo samozapłonu.

W Polsce najwięcej hałd występuje na Górnym Śląsku (do największych zaliczają się hałdy m.in. w Czerwionce-Leszczynach, Łaziskach Górnych i Rydułtowach). Najwyższe wzniesienie w Polsce środkowej to hałda Góra Kamieńsk.

Hałdy - poza negatywnym znaczeniem dla środowiska - z drugiej strony stanowią siedlisko wielu gatunków roślin, w tym dużej liczby chronionych m.in. z rodz. storczykowatych.


Inne hasła zawierające informacje o "hałda":

Czarny Grzbiet (Karkonosze) ...

Dortmund licznych areałów zieleni i parków których znaczna część powstała na gruzach lub hałdach . Miasto stało się także ośrodkiem sportu, wzniesiono stadion Westfalski. Ponadto od ...

Topola osika ...

Sosna ...

Krajobraz pogórniczy ...

Goździk kartuzek ...

Odpady promieniotwórcze ...

Zalesianie ...

Wałbrzych ...

Świętochłowice ...


Inne lekcje zawierające informacje o "hałda":

206. Krainy geograficzne Polski. Wyżyny Polskie (plansza 13) ...

206. Krainy geograficzne Polski. Wyżyny Polskie (plansza 14) ...

Zagrożenia gleb (plansza 10) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie