Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Nie znaleziono szukanej frazy! Poniżej znajduje się fraza najbardziej przypominająca szukaną.

Hathor

Hathor

Hathor
O6t
O1
D2
r
C9
lub
O10C9
Hathor w hieroglifach

Hathor (Het-heret, Het-Heru - egip. Pałac/Dom Horusa ) – egipska bogini nieba, uosobienie Wielkiej Macierzy, a także patronka nekropolii tebańskiej . Pierwotnie stanowiła personifikację pałacu faraona (stąd jej imię; podobnie Izyda była personifikacją tronu) Z czasem stała się bóstwem miłości, radości, uciech, muzyki i tańca, a także opiekunką kobiet. Nosiła przydomki "Oka Horusa", "Złotej Bogini", "Bogini Niebios", "Pani Czerwonej Góry" i "Turkusowej Pani". Grecy identyfikowali ją z Afrodytą , a Rzymianie z Wenus .

Czczona była od najdawniejszych czasów jako niebiańska krowa, jej główna świątynia znajdowała się w Denderze (Ta-Netjer), w Górnym Egipcie, gdzie znajdowała się wyrocznia, która prorokowała ze snów. Stąd jej kult rozprzestrzenił się na cały Egipt. Przedstawiano ją początkowo pod postacią krowy, później jako kobietę z głową krowy i dyskiem słonecznym pomiędzy rogami. W ostatnim okresie jako kobietę z krowimi uszami, rogami i dyskiem słonecznym. Te atrybuty przejęła od niej Izyda .

Hathor występowała także jako protektorka żon faraona. Święta jej obchodzono: 7 sierpnia , 17 września i 2 listopada . Jej atrybutami było: lustro, menat (rytualny naszyjnik) i sistrum .

W świątyni Nefertari , w Abu Simbel i w " Księdze Umarłych " Hathor jest opisana jako siedem niebiańskich krów, stąd powstał kult siedmiu Hathot czczonych w Tebach , Heliopolis , Afrodytopolis, na Synaju , w Memfis , Herakleopolis i Keset. W tej postaci bogini decydowała o przeznaczeniu nowo narodzonych dzieci.

W Tebach Hathor była czczona jako bogini zmarłych. Na Półwyspie Synajskim przy kopalniach miedzi i turkusu znajduje się świątynia , w której czczono ją jako patronkę kopalń. Kult Hathor wykroczył także poza granice Egiptu, czczono ją w Byblos pod imieniem "Pani Byblos", gdzie miała swoją świątynię.

Osobowość Hathor była przedstawiona w dwóch postaciach: dobrej i złej, Sechmet . Często była utożsamiana z innymi boginiami-matkami, np. Izydą , Nut , czy Tefnut .

W serialu " Siedem życzeń " zaklęcie Rademenesa to trzykrotnie wypowiadane imię Hathor.

Zobacz też

Bibliografia


Inne hasła zawierające informacje o "Hathor":

Hathor HathorlubHathor w hieroglifach Hathor (Het-heret, Het-Heru - egip. Pałac/Dom Horusa ) – egipska bogini ...

File ...

Horus ...

Bogowie starożytnego Egiptu ...

Jean-François Champollion do trzeciego korytarza w środkowej części grobu (przedstawiający Seti I przed boginią Hathor), z podobnym Rosellini wrócił do Florencji, trzeci- mniejszy, który trafić miał ...

Kom Ombo ...

Senuseret I Berlinie , nr kat. 1206 Tytulatura Senusereta I hieroglifami Nomen – Senuseret egip. – Człowiek potężnej Pani (Hathor)Prenomen – Cheper-Ka-Re egip. – Dusza-Re-jest-StwórcąImię horusowe – Anch-mesut egip. – Horus-narodziny-życiaNebty – Anch-mesut egip. ...

Bogini miłości ...

Atrybuty bogów ...

Kategoria:Bóstwa egipskie ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Hathor":

Hasło nie występuje w innych lekcjach!





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie