Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Nie znaleziono szukanej frazy! Poniżej znajduje się fraza najbardziej przypominająca szukaną.

Hassan Nasrallah

Hassan Nasrallah

Wizerunek Hassana Nasrallaha użyty w trakcie demonstracji

Sayyed Hassan Nasrallah ( arab. حسن نصرالله), ur. 1960 w południowym Bejrucie jako najstarszy z dziewięciorga dzieci ubogiego kupca, libański polityk , szyita , od 1992 r. przywódca (sekretarz generalny) uznawanej w USA, Izraelu i Kanadzie za terrorystyczną organizacji Hezbollah ( arab. Partia Boga) oraz jej wojskowej przybudówki. Nasrallah z wykształcenia jest teologiem muzułmańskim , studiował w irackim Nadżafie i irańskim mieście Kom . W politykę zaangażowany od 1978 r., początkowo jako członek zbrojnej szyickiej milicji Amal . W Hezbollahu od momentu założenia tej organizacji przez Abbasa al Musawiego w 1982 r. W świecie arabskim Nasrallah znany jako świetny orator, umiejętnie łączący hasła narodowowyzwoleńcze z religijnym i społecznymi. Jego przemówienia, transmitowane przez arabskie media elektroniczne cieszą się dużą popularnością zarówno wśród libańskich szyitów, jak i w całym arabskojęzycznym świecie muzułmańskim. Zdolności oratorskie w połączeniu z talentem przywódczym i organizacyjnym doprowadziły do tego, iż pod przywództwem Hassana Nasrallaha Hezbollah stał się główną siłą polityczną Libanu i najsilniejszym z ugrupowań walczących z Izraelem .

Przywództwo Hezbollahu

Nasrallah został liderem Hezbollahu po dokonanym przez Izraelczyków zabójstwie szejka Musawiego w 1992 roku. Pod przywództwem Nasrallaha Hezbollah stał się poważnym przeciwnikiem dla Sił Obronnych Izraela w południowym Libanie . Oddziały Hezbollahu regularnie atakowały stacjonujące tam izraelskie wojska. Operacje te były jedną z przyczyn wycofania się wojsk izraelskich z Libanu w 2000 roku, po 18-letniej okupacji. Wydarzenie to było niewątpliwym sukcesem Nasrallaha, który zdobył sobie tym uznanie w Libanie i świecie arabskim .

W 2004 Nasrallah odegrał znaczącą rolę w wymianie więźniów między Izraelem a Hezbollahem . W tym samym roku przywódca Hezbollahu odrzucił rezolucję ONZ nr 1559, mówiącą o wycofaniu wszystkich nielibańskich (głównie syryjskich ) oddziałów i rozbrojeniu bojowników Hezbollahu. Po zabójstwie premiera Libanu Rafiq'a al-Haririego w 2005 Nasrallah organizował demonstracje poparcia dla Syrii .

W kwietniu 2006 libańskie służby bezpieczeństwa udaremniły spisek mający na celu zabicie Nasrallaha. Aresztowano 9 osób, Libańczyków i Palestyńczyków .

W lipcu 2006 oddziały Hezbollahu sprowokowały Izrael do ataku na Liban poprzez zabicie trzech i porwanie dwóch izraelskich żołnierzy pod osłoną ostrzału rakietowego terytorium Izraela. Podczas nalotów lotnictwa izraelskiego 14 lipca 2006 główna kwatera Nasrallaha została zniszczona.

Zobacz też


Inne hasła zawierające informacje o "Hassan Nasrallah":

1972 ...

1884 ...

1986 ...

1977 ...

1878 ...

1969 ...

1983 ...

1925 ...

1979 ...

1929 ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Hassan Nasrallah":

Hasło nie występuje w innych lekcjach!

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie