Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Harrachov

Harrachov

Na mapach: 50°46'23″N 15°25'44″E / 50.77306, 15.42889

Harrachov
Herb
Herb Harrachova
Państwo   Czechy
kraj Kraj liberecki
starosta Tomáš Ploc
Powierzchnia 36,63 km²
Położenie50° 46' 23 '' N
15° 25' 44'' E
Wysokość665 m n.p.m.
Ludność (2006)
•  liczba ludności

1 696
Kod pocztowy 512 46
Miasta partnerskie Szklarska Poręba
Położenie na mapie Czech

Harrachov
Strona internetowa miasta

Harrachov ( niem. Harrachsdorf, pol. Harrachów[]) – miasto w północnych Czechach położone na terenie kraju libereckiego , 4 km od granicy Polski w Karkonoszach (przed przystąpieniem Republiki Czeskiej do układu z Schengen istniało tu przejście graniczne Jakuszyce-Harrachov).

Charakterystyka

Na zboczu Čertovej hory znajduje się kompleks skoczni narciarskich Čerťák o punktach konstrukcyjnych K-120 i K-90 oraz mamucia K-185. W Harrachovie ma swoją szkołę skoczków narciarskich Pavel Ploc . Miasto jest też ośrodkiem narciarstwa biegowego (ośrodek narciarski Rýžoviště), a latem bazą wypadową w Karkonosze i Góry Izerskie dla turystów pieszych i rowerzystów.

Harrachov znany jest również z, leżącej w części miasta zwanej Nowy Świat (Nový Svět), huty i muzeum szklarstwa z zabytkową kaplicą szklarzy (m.in. ołtarz zbudowany z luster i kryształowy dzwon). Mieści się tam Minibrowar Novosad .

Przez miejscowość przebiega trasa międzynarodowa E65 , odcinek między Jelenią Górą przez Szklarską Porębę i Turnov do Mladej Boleslavi (czeska droga krajowa nr 10 ). Połączenie kolejowe z resztą Czech Harrachów uzyskał w 1958 , kiedy w drodze międzypaństwowej umowy między Polską a Czechosłowacją dokonano korekty granic i wymiany przygranicznych terenów w pobliżu Harrachova; Czechosłowacja otrzymała wówczas miejscowość Tkacze , odległą od centrum Harrachova o dwa kilometry, a wraz z nią stację kolejową Kolei Izerskiej , łączącą Liberec z Jelenią Górą . Tkacze noszą dziś nazwę Mýtiny i zaliczane są już do Harrachova.

Części Harrachova:

  • Harrachov
  • Mýtiny
  • Nový Svět
  • Ryžoviště

Zdjęcia

Linki zewnętrzne


Inne hasła zawierające informacje o "Harrachov":

Čertova hora ...

Lysá hora (Karkonosze) ...

Harrachov Na mapach: 50°46'23″N 15°25'44″E / 50.77306, 15.42889 HarrachovHerbHerb Harrachova Państwo   Czechy kraj Kraj liberecki starosta Tomáš Ploc Powierzchnia 36,63 km² Położenie50° 46' 23 '' N 15° 25' 44'' E Wysokość665 ...

Jakuszyce ...

Mumlawa ...

Czeski Grzbiet ...

Przełęcz Szklarska (Sudety) ...

Karkonosze ...

Izera ...

Trasa europejska ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Harrachov":

Hasło nie występuje w innych lekcjach!

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie