Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Har Gobind Khorana

Har Gobind Khorana

Har Gobind Khorana (ur. 9 stycznia 1922 w Raipur w Pendżabie Zachodnim, wówczas Indie Brytyjskie , obecnie Pakistan ) – amerykański biolog molekularny pochodzenia pendżabskiego, laureat Nagrody Nobla z dziedziny fizjologii i medycyny.

Studiował na Uniwersytecie Pendżabskim w Lahaur , uzyskując B.Sc. w 1943 i M.Sc w 1945. W tym samym roku uzyskał stypendium rządowe i wyjechał kontynuować edukację na University of Liverpool , gdzie w 1948 roku uzyskał tytuł doktora. W latach 1948-1949 odbywał staż podoktorski na ETH w Zurychu , gdzie współpracował z Vladimirem Prelogiem .

Po krótkim pobycie w Indiach ponownie przyjechał do Anglii i podjął pracę na Uniwersytecie Cambridge . Spędził na nim dwa lata (1950-1952), prowadząc badania dotyczące białek i kwasów nukleinowych. W 1952 wyjechał do Kanady , gdzie pracował Uniwersytecie Kolumbii Brytyjskiej , do 1960 roku. W latach 1960-1970 pracował na Uniwersytecie Wisconsin–Madison , a od 1970 na Massachusetts Institute of Technology .

Nagrodę Nobla otrzymał w 1968 roku wraz z Robertem Holleyem i Marshallem Nirenbergiem za odszyfrowanie kodu genetycznego i jego roli w syntezie białek .

28 lutego 1994 Uniwersytet im. Adama Mickiewicza przyznał mu tytuł doktora honoris causa .

Linki zewnętrzne


Inne hasła zawierające informacje o "Har Gobind Khorana":

Świadkowie Jehowy ...

1968 Alvarez z chemii - Lars Onsager z medycyny - Robert W. Holley , Marshall Nirenberg , Har Gobind Khorana z literatury - Yasunari Kawabata nagroda pokojowa - Rene Cassin Zobacz ...

Cywilizacja doliny Indusu ...

Historia nauki ...

Deir Jassin ...

Uniwersytet Hebrajski ...

Mevasseret Syjon ...

Góra Oliwna ...

Wzgórze Świątynne ...

Eschatologia chrześcijańska ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Har Gobind Khorana":

Hasło nie występuje w innych lekcjach!

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie