Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Hans Hartwig von Beseler

Hans Hartwig von Beseler - (ur. 27 kwietnia 1850, zm. 20 grudnia 1921) – niemiecki wojskowy, generał.

Urodził się w Greifswaldzie, w rodzinie profesora uniwersyteckiego. Wstąpił do armii pruskiej w 1868 roku, walczył w wojnie niemiecko-francuskiej w latach 1870-1871. W latach 1900-1907 szef wojsk inżynieryjnych i komendant twierdz. W 1910 roku przeszedł na wojskową emeryturę. Tego samego roku otrzymał tytuł szlachecki od cesarza Wilhelma II.

Po wybuchu I wojny światowej został przywrócony do służby i mianowany na dowódcę trzeciego korpusu rezerwowego armii niemieckiej. Kierował działaniami bojowymi, których wynikiem było zdobycie twierdz w Antwerpii i Modlinie.

Od sierpnia 1915 był generał-gubernatorem okupowanej przez wojska niemieckie części rosyjskiego Królestwa Polskiego. W pół roku po utworzeniu Królestwa Regencyjnego 10 kwietnia 1917 objął dowództwo nad Polską Siłą Zbrojną. Po ogłoszeniu przez Królestwo Polskie niepodległości 7 października 1918 roku, Beseler powrócił do Niemiec. Tam stał się obiektem ataków konserwatystów i nacjonalistów, którzy zarzucali mu zbytnią pobłażliwość względem Polaków. Zmarł w Neu-Babelsberg niedaleko Poczdamu. Spoczywa na Cmentarzu Inwalidów w Berlinie.


Wizyta warszawskiego gubernatora generalnego Beselera 13 grudnia 1916 w Lublinie, drugi od lewej austro-węg. gub. gen. w Lublinie Karl Kuk.


Inne hasła zawierające informacje o "Hans Hartwig von Beseler":

Oddychanie komórkowe ...

Odense ...

Tampere ...

Brno ...

XVI wiek ...

1972 ...

Grzyby ...

Taryba ...

Elegia ...

Wittenberga ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Hans Hartwig von Beseler":

056. Państwa Europy i ich mieszkańcy – część 1 (plansza 20) ...

056. Państwa Europy i ich mieszkańcy – część 1 (plansza 8) ...

056. Państwa Europy i ich mieszkańcy – część 1 (plansza 7) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie