Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Hans Geiger

Hans Geiger

Hans Geiger

Hans Geiger (1928)
Urodzony 30 września 1882
Neustadt an der Weinstrasse
Zmarł 24 września 1945
Poczdam
Znany zopracowania licznika Geigera
Zawódfizyk

Johannes (Hans) Wilhelm Geiger (ur. 30 września 1882 w Neustadt an der Weinstrasse , zm. 24 września 1945 w Poczdamie ) – niemiecki fizyk . Stał się znany dzięki opracowanemu wraz z innym niemieckim fizykiem, Walterem Müllerem, licznikowi Geigera .

Geiger rozpoczął studia matematyczno-fizyczne w 1902 w Erlangen , gdzie uzyskał dyplom w 1906 . W 1907 przeniósł się do Manchesteru do Instytutu kierowanego przez Ernesta Rutheforda . Pod jego kierunkiem pracował m.in. z Ernestem Marsdenem , prowadząc badania nad rozpraszaniem cząstek alfa przez złotą folię i wykazując w tym doświadczeniu, że atomy posiadają małe, ciężkie, dodatnio naładowane jądra . To między innymi na podstawie prac Geigera i Marsdena Rutheford podał w 1911 swoją teorię budowy atomu. W Instytucie Rutheforda Geiger pracował też nad zagadnieniami związanymi z radioaktywnością , wykazując statystyczny charakter tego zjawiska. W 1912 Geiger przeniósł się wraz z Jamesem Chadwickiem do Państwowego Instytutu Fizyczno-Technicznego (Physikalisch-Technische Reichsanstalt) w Berlinie -Charlottenburgu. Tam, wraz z Waltherem Bothe , zademonstrował m.in. spełnienie prawa zachowania masy i energii w zjawiskach atomowych, pracował też z nim nad "metodą koincydencji" oraz efektem Comptona . W 1925 przeniósł się do Kilonii , gdzie otrzymał stanowisko profesora.

W Kilonii, wraz ze swoim pierwszym doktorantem Walterem Müllerem, opracował w 1928 licznik promieniowania, zwany licznikiem Geigera lub Geigera-Müllera.

W 1929 przeniósł się do Tübingen , a później 1936 mianowano go dyrektorem Instytutu Fizycznego Wyższej Szkoły Technicznej, obecnie Uniwersytetu Technicznego w Berlinie . W placówce tej pracował aż do 1945 .

Wraz z Johnem Mitchellem Nuttallem odkrył prawo Geigera-Nuttalla . W czasie II wojny światowej był członkiem Uraniumverein (klubu uranowego), pracującego nad stworzeniem niemieckiej bomby atomowej . Prace tego klubu nie zakończyły się powodzeniem (na ile z powodów obiektywnych, a na ile z powodu etycznych wątpliwości niektórych członków klubu, hamujących postęp prac - do dziś pozostaje w sferze domysłów i wątpliwości). Wg źródeł amerykańskich Geiger był jednak całkowicie lojalny wobec partii nazistowskiej - NSDAP , wydając nazistom swoich żydowskich współpracowników.

Linki zewnętrzne


Inne hasła zawierające informacje o "Hans Geiger":

Oddychanie komórkowe ...

Odense ...

XVI wiek ...

Grzyby ...

Oddziaływanie elektromagnetyczne ...

Hans Christian Ørsted ...

1986 ...

Boris Blacher ...

1777 ...

Zamek Chojnik ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Hans Geiger":

144 I wojna światowa. Rewolucja w Rosji (plansza 13) ...

227 Rozpad bloku państw ZSRR - (plansza 10) ...

102 Kultura renesansu w Europie (plansza 14) ...

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie