Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Hana-bi

Hana-bi

Hana-bi
Tytuł oryginalnyHANA-BI
Gatunek dramat
Kraj produkcji Japonia
Język japoński
Główne role Takeshi Kitano ,
Kayoko Kishimoto ,
Ren Osugi
Data premiery 1997
Czas trwania103 min
Produkcja
Reżyseria Takeshi Kitano
Scenariusz Takeshi Kitano
Muzyka Joe Hisaishi
ZdjęciaHideo Yamamoto
KostiumyMasami Saito
Montaż Takeshi Kitano ,
Yoshinori Oota
Od lat15
Hana-bi na IMDb

Hana-bi ( jap. はなび Hana-bi) - japoński film z 1997 r., wyreżyserowany przez Takeshiego Kitano i uznawany za jeden z najlepszych w jego dorobku. Muzykę skomponował Joe Hisaishi (zob. – Hana-bi (album) ).

Tytuł filmu "Hana-bi", w dosłownym tłumaczeniu oznacza fajerwerki . Słowo to składa się z dwóch znaków japońskich : hana (kwiat) oraz hi (ogień, tu: w udźwięcznieniu bi). W tytule i treści filmu ukryta jest jednak symbolika i poetycki charakter: kwiatu jako tworzenia i ognia jako zniszczenia. Z tego też powodu tytuł filmu w języku japońskim został zapisany pismem fonetycznym ( はなび ), a nie znakami kanji ( 花火 ), a w piśmie łacińskim ma postać zapisaną wielkimi literami: "HANA-BI".

Spis treści

Fabuła

Policjant Nishi ( Takeshi Kitano ) nie może się odnaleźć po śmierci swojej córki. Jego żona, Miyuki ( Kayoko Kishimoto ), choruje na białaczkę. Podczas kolejnej akcji, jego partner i przyjaciel, detektyw Horibe ( Ren Osugi ), zostaje postrzelony i, w wyniku odniesionych ran, sparaliżowany. Wkrótce sprawca ginie, lecz zostaje to opłacone śmiercią kolejnego policjanta, Tanaki ( Makoto Ashikawa ).

Zmuszonego poruszać się na wózku Horibe, opuszcza rodzina. Ukojenia chce szukać w malarstwie, ale go na to nie stać. Zrozpaczony podejmuje próbę samobójstwa, nieudaną.

Świat Nishiego zawalił się. Dręczony poczuciem winy, rzuca pracę w policji, pomaga wdowie po Tanace, finansuje kosztowne hobby Horibe'go, organizuje wspólną wycieczkę sobie i swojej żonie. Szukając pieniędzy, zadłuża się u yakuzy , a w końcu napada na bank.

Charakter filmu

Kitano nakręcił Hana-bi, używając wszystkich charakterystycznych dla siebie technik. Nieobca jest przemoc. Kamera często nieruchoma, ujęcia długie. Akcja rozwija się powoli, ale nieliniowo; obrazy dopracowane, ale oszczędne. Dialogi pojawiają się rzadko, głównie na początku filmu. Grająca żonę Nishiego, Kayoko Kishimoto, wygłasza zaledwie dwie linijki tekstu.

Symbole

Film jest pełen symboliki, charakterystycznej dla sztuki japońskiej. Można ją odnaleźć na przykład w scenach, które z "zachodniego" punktu widzenia są niepotrzebne lub niezrozumiałe. Długie ujęcie ryb wyskakujących z wody, jest metaforą nienaturalnych zmian. Rzut na obraz przedstawiający cztery aniołki , z których tylko chowający twarz ma aureolę . Układanka z drewnianych klocków, którą wspólnie zajmuje się para małżonków, zostaje rozwiązana dopiero w finałowej scenie. I wreszcie kwiaty, którym, mimo że martwe, Miyuki daje wody.

Nishi, chcąc jak najlepiej dla swoich bliskich, zmuszony jest krzywdzić innych. Sporo jest zatem drobiazgów, symbolizujących usprawiedliwienie go, jak choćby wspomniany anioł. Przykładem jest też kamień zawinięty w białe płótno, którym Nishi rozprawia się ze ścigającymi go bandytami.

Nieprzypadkowo też para jedzie przez góry (śnieg w kulturze japońskiej symbolizuje śmierć), a cała wycieczka kończy się nad morzem.

Horibe

Zaskakująco dobrze w całą opowieść, szczególnie od momentu, gdy zajął się malarstwem, wpisana jest postać kalekiego Horibe. Malując, wydaje się on narratorem – tak ogólnie wydarzeń, jak i wewnętrznych przeżyć Nishiego. Gdy główny bohater przed napadem na bank, przerabia taksówkę na radiowóz, Horibe usprawiedliwia go, malując kwiaty. Gdy para małżonków zatrzymuje się w górach, na obrazach pojawia się śnieg i krew.

Nagrody

Film zdobył wiele nagród, tak w rodzimej Japonii, jak i poza jej granicami. Wśród najważniejszych można wymienić:

Pełną listę nagród można znaleźć w imdb.com .

Zobacz też

Linki zewnętrzne i bibliografia


Inne hasła zawierające informacje o "Hana-bi":

Dynastia Han ...

Filozofia chińska ...

Hymn Chińskiej Republiki Ludowej ...

Sztafeta 4 x 400 m ...

Jan Vermeer ...

Bnei Sakhnin ...

Sudety ...

Złoty Glob dla najlepszej aktorki drugoplanowej ...

Hadasz ...

Mahmud Abbas ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Hana-bi":

Hasło nie występuje w innych lekcjach!

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie