Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Hammurabi

Hammurabi

Mapa Babilonii w czasach Hammurabiego z zaznaczonym Babilonem
Górny fragment steli Hammurabiego z przedstawieniem boga Szamasza wręczającego Hammurabiemu symbole władzy krolewskiej
Pomnik Hammurabiego w Iraku

Hammurabi (1792-1750 p.n.e. – chronologia średnia) – szósty, najsłynniejszy król z I dynastii z Babilonu, syn i następca Sin-muballita , twórca potęgi państwa starobabilońskiego, autor Kodeksu Praw.

Spis treści

Imię

Pochodzenie i znaczenie imienia Hammurabiego stanowi pewną zagadkę. Niektórzy uczeni uważają, że imię króla pochodzi z dialektu arabskiego , więc i dynastia mogła być arabskiego lub aramejskiego pochodzenia, jednak większość badaczy przypisuje władcom tej dynastii pochodzenie amoryckie . Imię Hammurabiego interpretowane jest przez niektórych jako "Słońce+uzdrawia" - Hammurabi, albo jako "Stryj+wielki" - Hammu-rabi"[1].

Panowanie

Odziedziczone po ojcu niewielkie królestwo Hammurabiego obejmowało część dawnego Akadu , a największymi miastami obok samego Babilonu były Borsippa , Sippar i Dilbat . Wokół znajdowali się o wiele potężniejsi rywale: od południa jego państwo graniczyło z silnym królestwem Rim-Sina I z Larsy , a na wschodzie i północy z całym szeregiem mniej lub bardziej niezależnych miast-państw ( Kisz , Kisurra , Malgum , Kazallum , Rapiqum ), za którymi stały takie potęgi jak Elam , Esznunna i państwo Szamszi-Adada I . Pomimo prawdopodobnego nawiązania przyjaznych stosunków z północnym sąsiadem ( Szamszi-Adadem I ) sytuacja polityczna nakazywała królowi Babilonu dużą ostrożność, dlatego też skupił się on w pierwszych latach swego panowania na rozwiązywaniu najpilniejszych kwestii wewnętrznych w kraju: wydał edykty umarzające długi obywateli i rozbudował umocnienia w niektórych miastach. Do pierwszych działań wojennych przystąpił w 1786 r. p.n.e. Jego atak skierowany na południe przyniósł mu nowe zdobycze terytorialne w postaci miast Isin i Uruk . W następnym roku złupił kraj Emutbal , a w ciągu trzech kolejnych lat podbił miasta-państwa Malgum i Rapiqum . W ten sposób w ciągu niecałych 5 lat Hammurabi powiększył nieomal dwukrotnie terytorium państwa, nie wchodząc jednocześnie w konflikt z najsilniejszymi rywalami. Wszystko wskazuje, iż w tym pierwszym etapie ekspansji korzystał on z pomocy i wsparcia potężnego wówczas Szamszi-Adada I - tym zapewne należy tłumaczyć względną bierność przeciwników i najbliższych sąsiadów Hammurabiego: Larsy , Esznunny i Elamu . Wraz ze śmiercią Szamszi-Adada I w 1781 r. p.n.e. Hammurabi, pozbawiony opieki wielkiego sojusznika, zmuszony jest zaprzestać wszelkich działań ofensywnych i przez 27 lat, począwszy od 12 roku panowania, ograniczyć się do działań wewnętrznych. W tym czasie poświęcił się on rozbudowywaniu systemów irygacyjnych, wznoszeniu nowych fortyfikacji i murów obronnych miast, budowie licznych świątyń i obiektów kultu. Wykazywał też dużą aktywność dyplomatyczną w polityce zagranicznej, usiłując wejść w jak najkorzystniejszą konfigurację sojuszy. W Mezopotamii południowej wytworzyła się bowiem właśnie wtedy bardzo napięta sytuacja chwiejnej równowagi sił, co bardzo dobrze oddaje jeden z listów odnalezionych w archiwum w Mari:

"Nie ma króla, który by sam jeden był najsilniejszy. Dziesięciu lub piętnastu królów idzie za Hammurabim, panem Babilonu . Tyle samo idzie za Rim-Sinem , panem Larsy , tyle samo za Ibal-pi-Elem z Esznunny , tyle samo za Amut-pi-Elem z Qatny , a dwudziestu idzie za Jarim-Limem z Jamhadu "[2]

Hammurabi ponownie przystępuje do działań wojennych w 1764 r. p.n.e., kiedy to wsparty posiłkami ze sprzymierzonych z nim Mari i Jamhadu odpiera atak koalicji Elamu i mniejszych państewek z północnego-wschodu. W rok później , w 31 roku panowania, rusza na południe i całkowicie rozbija armię Rim-Sina I z Larsy , zajmując należące doń kraj Emutbal i południowy Sumer . Wyeliminowawszy całkowicie przeciwnika z południa Hammurabi rzucił wszystkie siły na północ, rozbijając w 1762 r. p.n.e. wojska Esznunny i jej sojuszników. W 1761 r. p.n.e. zdobywa Mari , by w dwa lata później po nieudanym buncie zniszczyć je doszczętnie. Kilka lat później, w 38 roku panowania (1756 r. p.n.e.), ostatecznie zdobywa i burzy Esznunnę . Konsekwencją tego sukcesu było opanowanie w 1755 r. p.n.e. państwa Iszme-Dagana I i zmuszenie go do uznania zwierzchności królestwa babilońskiego. W ten sposob w ciągu zaledwie 10 lat Hammurabi pokonał kolejno wszystkich przeciwników i podbijając prawie całą Mezopotamię oraz zachodni Elam stworzył imperium, mogące równać się obszarem i znaczeniem z państwami Sargona Wielkiego , Naram-Sina , czy Szulgiego .

Gliniany stożek z inskrypcją Hammurabiego upamiętniającą wzniesienie murów miasta Sippar ; terakota, zbiory Luwru (AO 3277).

Kodeks Hammurabiego

Hammurabi był twórcą zbioru praw, tzw. kodeksu Hammurabiego znanego z inskrypcji wyrytej na diorytowej steli , odkrytej pw 1902 roku podczas wykopalisk w Suzie , starożytnej stolicy Elamu . Kodeks obejmował 282 artykułów dotyczących: wymiaru sprawiedliwości, wykroczeń przeciwko własności, ziemi i zabudowaniom, kupców i agentów handlowych, kobiet, małżeństwa, własności rodzinnej i dziedziczenia, pobicia i uszkodzenia ciała, rolnictwa, najmu, własności i sprzedaży niewolników. Został sporządzony w tzw. dialekcie starobabilońskim.

Podczas swego panowania Hammurabi wyniósł kult babilońskiego boga Marduka do rangi religii państwowej.

Przypisy

  1. Pęgiel (red.), Prawa Hammurabiego, PWN wyd. I, Warszawa 1957
  2. Marek Stępień, Kodeks ..., s. 22

Bibliografia

  • H.W.F. Saggs: Civilization Before Greece And Rome, Yale University Press 1989,
  • Chester G. Starr: A History Of The Ancient World, Oxford University Press 1999,
  • Marek Stępień, Kodeks Hammurabiego, Wydawnictwo ALFA, Warszawa 2000, s. 19-34.

Zobacz też


Poprzednik
Sin-muballit
Król Babilonu
1792–1750 p.n.e.
Następca
Samsu-iluna


Inne hasła zawierające informacje o "Hammurabi":

Babilonia ...

XVIII wiek p.n.e. ...

Sztuka babilońska ...

Anu ...

Zimri-Lim ...

Terqa ...

Hammurabi Mapa Babilonii w czasach Hammurabiego z zaznaczonym BabilonemGórny fragment steli Hammurabiego z przedstawieniem boga Szamasza wręczającego ...

Rim-Sin I ...

Ur-Nammu ...

Sumer ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Hammurabi":

003. Sumerowie w Mezopotamii (plansza 12) ...

004 Pierwsze cywilizacje (plansza 8) ...

003. Sumerowie w Mezopotamii (plansza 11) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie