Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Halloween

Halloween

Halloween

Halloweenowa lampa
Dzień 31 października
Krajew wielu krajach kultury chrześcijańskiej
Typ święta pogańskie
Zwyczaje Cukierek albo psikus , Duch (spirytyzm) , przebieranie w kostiumy
Symbole

dynie, czarownice, nietoperze, czarne koty, zombie

Inne nazwyAll Hallows’ Eve
All Saints’ Eve
Podobne święta Dziady , Samhain , Wszystkich Świętych

Halloween, Hallowe'en – zwyczaj związany z maskaradą i odnoszący się do święta zmarłych, obchodzony w wielu krajach nocą 31 października , czyli przed dniem Wszystkich Świętych . Odniesienia do Halloween są często widoczne w kulturze popularnej, głównie amerykańskiej .

Halloween najhuczniej jest obchodzony w Stanach Zjednoczonych , Kanadzie , Irlandii i Wielkiej Brytanii . Mimo, że dzień nie jest świętem urzędowym, cieszy się po święcie Bożego Narodzenia największą popularnością[1]. Święto Halloween w Polsce pojawiło się w latach 90.

Spis treści

Historia

Obraz Daniela Maclise pokazujący Halloween party w Blarney w Irlandii , 1832
Osoby przebrane za potwory
Maska

Halloween wywodzi się z celtyckiego obrządku Samhain . Ponad 2 tys. lat temu w ten dzień żegnano lato, witano zimę oraz obchodzono święto zmarłych. Celtowie wierzyli, iż w dzień Samhain zacierała się granica między zaświatami a światem ludzi żyjących, zaś duchom, zarówno złym jak i dobrym, łatwiej było się przedostać do świata żywych. Duchy przodków czczono i zapraszano do domów, złe duchy zaś odstraszano. Sądzi się, iż właśnie z potrzeby odstraszania złych duchów wywodzi się zwyczaj przebierania się w ów dzień w dziwaczne stroje i zakładania masek. Ważnym elementem obchodów Samhain było również palenie ognisk.

Irlandzcy imigranci sprowadzili tradycję do Ameryki Północnej w XIX wieku .

W drugiej połowie XX wieku święto trafiło do zachodniej Europy.

Halloween w Polsce pojawiło się pod koniec lat 90.[2][3].

Pochodzenie nazwy

Nazwa Halloween jest najprawdopodobniej skróconym All Hallows' Eve – wigilia Wszystkich Świętych [4]

Zwyczaje

Scary Farm

Młodzież oprócz organizowania domowych imprez, często odwiedza tzw. straszne farmy ( ang. Scary Farm), czyli zaadaptowane na ten cel duże przestrzenie, gdzie tworzone są specjalne scenerie, wyglądające niczym wystrój planu filmów grozy, takich jak Dracula , Frankenstein czy Mumia .

Cukierek albo psikus

Cukierek albo psikus

Do zabaw w 'Halloween' zalicza się także zabawa cukierek albo psikus ( ang . trick or treat). Dzieci chodzą z pojemnikami na cukierki po okolicy i odwiedzają mieszkańców. Gdy ktoś nie chce dać cukierka otrzymuje od dzieci w zamian psikusa.

Apple bobbing

Do zabaw halloweenowych należy łapanie jabłek w miednicy z wodą ( ang . bobbing for apples), z której za pomocą zębów należy wyłowić pływające jabłka. Jabłko nieuszkodzone przy zabawie, ma oznaczać szczęście w nadchodzącym roku.

Inne zabawy

Halloweenowe zabawy to również przeskakiwanie przez świeczki, które są rozstawione w kole na ziemi. Świeczki, które nie zgasną, to szczęśliwe miesiące w przyszłym roku. Kolejna gra to wrzucanie orzecha do płonącego ogniska. Jeżeli orzech pęknie z trzaskiem, oznacza to odwzajemnioną miłość. Inną popularną zabawą jest zjadanie bez pomocy rąk wiszących na nitkach ciastek i owoców.

W ten dzień również istnieją różne formy wróżbiarstwa, np. wróżenie ze spodków.

Kostiumy

W Halloween dzieci i dorośli przebierają się za potwory, takie jak wampiry, duchy czy czarownice. Kostiumy są również oparte na postaciach z telewizji. Pierwsze kostiumy na Halloween pojawiły się w 1930 roku, wtedy zwyczaj cukierek albo psikus (Trick or Treat) stał się popularny w Stanach Zjednoczonych. Dorośli urządzają pochody przez ulice miast.

State Street Halloween Party

W Nowym Jorku są organizowane parady przez osoby homoseksualne , a najbardziej znana odbywa się w dzielnicy Greenwich Village [5].

Symbole

Dekoracja domu z okazji Halloween

Wydrążona dynia ze światełkiem w środku dla irlandzkich chłopów oznaczała błędne ogniki uważane za dusze zmarłych. W czasie tajemniczych obrzędów miano uwalniać ludzkie dusze z ciał czarnych kotów, psów i nietoperzy. Obecnie w wyeksponowanych miejscach domów umieszcza się wydrążone i podświetlone od wewnątrz dynie z wyciętymi kształtami różnych postaci oraz, w zależności od wyobraźni domowników, imitacje ludzkich czaszek, szkieletów, manekinów znanych postaci z horrorów, itp.

W Irlandii obowiązuje zasada, że po 1 listopada nie zbiera się dzikich owoców, bo mogą być zatrute. W regionach Szkocji, Anglii, Walii i Irlandii sprząta się mieszkanie, gasi ogień pod kuchnią, a gospodynie wykładają jedzenie i napoje, po czym wszyscy idą spać.

Kolorami święta Halloween są czarny i pomarańczowy.

Jack-o'-lantern

Jack-o'-lantern to halloweenowa lampa zrobiona z wydrążonej dyni. W środku wydrążonej dyni z wyciętymi otworami stawia się świecę. Z okazji święta Halloween tradycją stało się stawianie w oknie lub w drzwiach domostwa latarni.

Halloween w Polsce

Z tej okazji dla dorosłych organizowane są liczne imprezy kulturalne w nocnych klubach, występy teatralne oraz projekcje filmowe w kinach. Szkoły i przedszkola organizują z tej okazji dodatkowe atrakcje dla swoich wychowanków. W Halloween dzieci przychodzą do szkoły przebrane za straszne postacie filmowe. Chodzenie od domu do domu i zbieranie przez dzieci cukierków zdarza się sporadycznie, lecz coraz częściej.

Kontrowersje

W związku z pogańską genezą tego święta, Halloween spotyka się z krytyką ze strony niektórych duchownych Kościoła rzymskokatolickiego , prawosławnego , episkopalnego i luterańskiego [6][7][8]. Jednocześnie od obchodzenia Halloween w Polsce, odcinają się również słowiańskie rodzimowiercze związki wyznaniowe – opowiadające się za kultywowaniem rodzimych zwyczajów, związanych z tradycją Dziadów [9][10]. Noc z 31 października na 1 listopada jest także ważnym świętem w Kościele Szatana [11]. Z tegoż powodu kościół rzymskokatolicki potępia Halloween i utożsamia je z kultem szatana.

Zobacz też

Przypisy

Bibliografia


Inne hasła zawierające informacje o "Halloween":

Wszystkich Świętych ...

Dziady (zwyczaj) ...

Dzień Zmarłych ...

Walentynki ...

Święto ...

Wicca ...

Karnawał karnawale w Polsce i na świecie 2009 - materiały na karnawal.pl Karnawał na Halloween.friko.pl Jak to z karnawałem było? - Polish News ( pol. ) ...

Donald Pleasence się również w postać doktora Samuela "Sama" Loomisa w filmach z serii Halloween . Zagrał także główną rolę u Romana Polańskiego w filmie Matnia. Wybrana ...

Znajomi Bree Van De Kamp ...

Kategoria:Filmy 3D księżyc Jonas Brothers: Koncert 3D K Krwawe walentynki 3D Kurczak Mały M Mali agenci 3D: Trójwymiarowy odjazd M cd. Megamocny Miasteczko Halloween N Nascar 3D O Odlot (film 2009) Opowieść wigilijna (film 2009) Oszukać przeznaczenie 4 P Piorun (film 2008) Piątek, trzynastego ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Halloween":

Hasło nie występuje w innych lekcjach!

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie