Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Nie znaleziono szukanej frazy! Poniżej znajduje się fraza najbardziej przypominająca szukaną.

Halal

Halal

Halal lub halaal ( arab. حلال, to, co nakazane) – w islamie określenie wszystkiego, co jest dozwolone w świetle szariatu . Przeciwieństwo haram – czynów zabronionych. Słowo to jest zazwyczaj znane jako nazwa muzułmańskiej diety.

Halal dzieli się na cztery typy:

  1. wadżib (obowiązkowe) – unikanie tych czynów uważane jest za grzech (do czynów tych zalicza się np. modlitwa , post w miesiącu ramadan );
  2. mustahabb (dozwolone i zalecane) – czyny te nie są obowiązkowe, ale są bardzo silnie zalecane. Za ich unikanie nie ma kary, lecz za ich wypełnianie będzie nagroda (do czynów tych zalicza się np. opiekowanie się potrzebującymi, szacunek dla starszych);
  3. mubah (neutralne) – nie istnieją żadne prawne wskazania ani przeciwwskazania co do tych czynów. Można je wypełniać albo nie;
  4. makruh (dozwolone, lecz niezalecane) – tych czynów lepiej jest unikać, choć nie ma takiego obowiązku. Popełnianie zbyt wielu czynów makruh może prowadzić do grzechu.

Czyny będące halal bądź haram są klasyfikowane przez uprawnionego do tego uczonego, nazywanego mudżtahidem. Orzeczenie o tym traktujące nazywa się fatwa .

Spis treści

Halal jako dieta

Żywność przygotowana z zachowaniem zasad halalu
Sklep w Jerozolimie, gdzie sprzedawana jest żywność z zachowaniem zasad halalu

Halal w kulturze zachodniej znany jest jednak jako sposób odżywiania się muzułmanów , podobny do żydowskiej koszerności czy ital dla rasta . Koran kategorycznie zakazuje spożywania krwi, mięsa wieprzowego, padliny oraz wymaga, aby zwierzęta ubijano w sposób rytualny. Zakazane jest, choć mniej kategorycznie i zależnie od szkoły prawa religijnego, spożywanie alkoholu. Muzułmanie nie jedzą też homarów i krabów.

Podobieństwa z innymi dietami

Porównanie z koszernością ( szechita ) i ital pokazuje, że te diety zdecydowanie wykluczają wieprzowinę oraz przestrzegają rytualnego uboju zwierząt. W odróżnieniu od tych dwóch diet ital według wielu rasta dodatkowo propaguje wegetarianizm i weganizm oraz zabrania jedzenia jakiegokolwiek mięsa. Również w islamie hołduje się wegetarianizmowi, szczególnie wśród szyitów i sufich .

Ubój halal

W krajach, gdzie występują duże skupiska muzułmanów, lokalne organizacje religijne wydają certyfikaty[1] uboju zwierząt według reguł "halal". Ubój zgodny z regułami halal musi spełniać m.in. następujące warunki:

  • zwierzę powinno być zwrócone w kierunku modlitwy muzułmańskiej (kibla), czyli miasta Mekka,
  • podczas uboju należy wypowiedzieć formułę "basmalla",
  • uboju musi dokonywać muzułmanin,
  • w czasie uboju należy zadać cios w tętnicę szyjną zwierzęcia, aby jak najszybciej doprowadzić do wykrwawienia zwierzęcia (bo krew uchodzi za nieczystą).

Uboju halal (podobnie jak koszer ) dokonuje się na zwierzęciu żywym (niedopuszczalne jest jego ogłuszenie). Z tego powodu kwestionuje się go, głównie w Europie, jako niehumanitarny.

Zobacz też

Przypisy

Linki zewnętrzne


Inne hasła zawierające informacje o "Halal":

Wieprzowina ...

Kofeina Odnośnie kofeiny zawartej w kawie, imam Shihab al-Din powiedział: "picie [jej] jest Halal [dozwolone], ponieważ wszystkie rzeczy są Halal, za wyjątkiem tych, które Bóg ...

Haram (islam) ...

Wegetarianizm ...

Dundee ...

Mięso ...

Halal Halal lub halaal ( arab. حلال, to, co nakazane) – w islamie określenie ...

Kuchnia indyjska ...

Koszerność ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Halal":

Hasło nie występuje w innych lekcjach!





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie