Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Hôtel Lambert (budynek)

Hôtel Lambert (budynek)

Rzut pierwszego piętra wg Louis Le Vau z 1640 r.

Hôtel Lambert – budynek znajdujący się przy nr 2 de la rue Saint-Louis-en-l’Île na wyspie św. Ludwika w Paryżu . Sama wyspa stanowiła niegdyś podmiejskie pastwisko. Od XVII wieku rozpoczęła się jej zabudowa wspaniałymi rezydencjami. Od XIX w. stała się centrum Polonii paryskiej .

Budynek Hôtelu Lambert pochodzi z I poł. XVII w. Do rodziny Czartoryskich należał od 1843 r., kiedy to kupił go książę Adam Czartoryski dzięki dwóm słynnym artystom. Eugene Delacroix odkrył, iż dość zrujnowany budynek na wyspie św. Ludwika jest na sprzedaż, i powiedział o nim Fryderykowi Chopinowi , który był w stałym kontakcie z księciem Adamem Czartoryskim .

Hôtel Lambert, w latach 1655 – 56

Odtąd, przez przeszło 100 lat ogniskowało się życie sporej części polskiej emigracji . Rezydencja pełniła nie tylko funkcję domu mieszkalnego, ale stała się bardzo ważnym centrum życia emigracyjnego po powstaniu listopadowym . Od nazwy siedziby księcia Adama Czartoryskiego nazwę wziął obóz działający na emigracji od 1831 r.

Gościł wiele polskich znakomitości takich jak: Fryderyk Chopin , Juliusz Kossak , Juliusz Słowacki i Adam Mickiewicz . W okresie swojej świetności był nawet traktowany jako nieoficjalne przedstawicielstwo dyplomatyczne Polski. W czasie powstania styczniowego pełnił funkcję ministerstwa spraw zagranicznych władz powstańczych.

W okresie wojny francusko-pruskiej i komuny paryskiej Hôtel Lambert znalazł się w centrum walk i zamieniony został przez komunardów w rodzaj twierdzy. Wszystkie zbiory dzieł sztuki zostały wtedy przeniesione do Muzeum Czartoryskich w Krakowie .

Galeria Herkulesa w Hôtelu Lambert. Miedzioryt Bernarda Picart'a, 1713–1719

W Hôtelu Lambert urodził się 2 sierpnia 1858 r. książę August Czartoryski , który ochrzczony został w pałacowej kaplicy.

W czasie, kiedy Hôtel należał do rodziny Czartoryskich był on miejscem niezliczonych rozmów dyplomatycznych, spotkań służących promowaniu sprawy polskiej w Europie, a także zabaw i przyjęć wydawanych z różnych okazji, ale zawsze wykorzystywanych do manifestowania uczuć patriotycznych. Tutaj też ustalano kierunki działania obozu politycznego skupionego wokół Adama Jerzego, a następnie Władysława Czartoryskiego . Opracowywano strategie, mające przyspieszyć odzyskanie przez Polskę niepodległości.

Rodzina Czartoryskich posiadała budynek do 1975 r. kiedy to kupił go baron Guy de Rothschild (mimo że rodzina Czartoryskich oferowała go po niższej cenie ówczesnemu rządowi PRL ). Po zapowiedzi sprzedaży Hôtelu przez barona Guy de Rothschilda w 2007 r. środowiska polonijne jak i polscy parlamentarzyści bezskutecznie zabiegali w polskim rządzie o kupno budynku z przeznaczeniem go na ośrodek polski w Paryżu . Hôtel Lambert zakupił od Rothschildów brat emira Kataru . Zamierzał dokonać znacznych zmian w budynku, co zostało zawetowane przez paryskiego konserwatora zabytków. Ostatecznie na przebudowę w ograniczonym zakresie zezwoliła francuska minister kultury.[1]

Dziś nie ma tam żadnej tabliczki upamiętniającej znaczenie rezydencji Czartoryskich , mimo że starania o umieszczenie tablicy pamiątkowej na frontonie tego ważnego dla historii Polski budynku są pilotowane przez paryską Polonię od długiego czasu.

Przypisy

  1. Wawrzyniec Smoczyński . Emirat na gazie . „ Polityka ”, ss. 34-35 (2009-08-08) ( pol. ). [dostęp 2009-12-21]. 

Linki zewnętrzne


Inne hasła zawierające informacje o "Hôtel Lambert (budynek)":

Dziady (zwyczaj) ...

Pęcice ...

Mieszko II Lambert ...

Tampere ...

1484 ...

Kościół św. Michała Archanioła w Kownie ...

Meczet w Kownie ...

Ratusz w Kownie ...

Uniwersytet Witolda Wielkiego ...

Klasztor w Pożajściu ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Hôtel Lambert (budynek)":

01 Znaki drogowe - informacyjne - część 2 (plansza 20) ...

07. System finansowy gospodarki (plansza 14) ...

214a II Wojna Światowa. Działania zbrojne w latach 1939 - 1941 r. (plansza 4) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie