Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Gęś zbożowa

Gęś zbożowa

Gęś zbożowa
Systematyka
Domena eukarionty
Królestwo zwierzęta
Typ strunowce
Podtyp kręgowce
Gromada ptaki
Podgromada Neornithes
Nadrząd neognatyczne
Rząd blaszkodziobe
Rodzina kaczkowate
Rodzaj Anser
Gatunek gęś zbożowa
Nazwa systematyczna
Anser fabalis[1]
( Latham , 1787 )
Podgatunki
  • A. fabalis fabalis
  • A. fabalis johanseni
  • A. fabalis middendorffii
  • A. fabalis rossicus
Kategoria zagrożenia ( CzKGZ )[2]

Gęś zbożowa, zbożówka, posiewnica (Anser fabalis) – gatunek dużego wędrownego ptaka wodnego z rodziny kaczkowatych (Anatidae), zamieszkujący w zależności od podgatunku:

Niektórzy ornitolodzy zaliczali też do podgatunku gęś krótkodziobą (A. fabalis brachyrhynchus), która w odróżnieniu od zbożowej ma krótki różowo-czarny dziób i różowe łapy.
Zimują w pasie od północnozachodniej Europy po Japonię . W przypadku cięższych zim przenoszą się na południe, wyjątkowo docierając do północnej Afryki .

Cechy gatunku 
Samiec i samica, a także osobniki młodociane ubarwione są jednakowo. Ogólnie ubarwiona szarobrązowo, na grzbiecie i bokach poprzeczne jasne prążki. Podogonie i ogon biały. Łapy pomarańczowe, dziób czarny u nasady i końcu z pomarańczowymi (ich wielkość zależy od podgatunku) plamami. W locie widać z przodu ciemnoszare skrzydła (gęgawa ma je jasne). Jesienią pojawia się w dużych stadach liczących dziesiątki tysięcy osobników, zwłaszcza w Wielkiej Brytanii i nad Dunajem, na Węgrzech tysiące osobników. Podobna do gęgawy, ale jest ciemniejsza i widać różnice po głowie. Wydaje czyste dźwięki "ang ang kaiak".
Wymiary średnie 
  • Długość ciała ok. 75 – 82 cm
  • Rozpiętość skrzydeł 160 cm
  • Masa ok. 1,7 – 3,6 kg.
Biotop 
Tundra i tajga . Zimuje na terenach pokrytych niską roślinnością zielną szukając nieużytków, odludnych wybrzeży, rozległych pól i pastwisk, jak i wód otwartych. Trudno zbliżyć się do takich stad, bo są bardzo czujne i wśród nich znajdują się strażnicy obserwujący nieustannie najbliższe otoczenie.
Gniazdo 
To zagłębienia w ziemi wysłane puchem z dodatkiem mchu i trawy w pobliżu wody w odosobnionych miejscach na wybrzeżach jezior i rzek, wysepkach lub bagnach.
Jaja 
W ciągu roku wyprowadza jeden lęg, składając w kwietniu – czerwcu 3 do 8 białawych jaj. Jaja w kolorze od białego do bladozielonkawego o wymiarach 84 x 55,5 mm.
Stado tundrowej gęsi zbożowej
Wysiadywanie 
Jaja wysiadywane są przez okres 25 – 30 dni przez samicę. Gęsiory jednak znajdują się w pobliżu i opiekują młodymi. Pisklęta usamodzielniają się po 40 – 50 dniach. Gąsięta po 2 miesiąca potrafią już latać i na przełomie sierpnia i września opuszczają tereny lęgowe. Mają matowe upierzenie o piórach z brązową obwódką.
Pożywienie 
Rośliny, które zbiera głównie na lądzie – trawy i rośliny wodne.
Ochrona 
Gatunek łowny od 1 września do 21 grudnia, a na terenie województw: dolnośląskiego, lubuskiego, wielkopolskiego, zachodniopomorskiego do 31 stycznia. Zdarza się, że przynoszą szkody rolnikom, w czasie przelotów mogą niszczyć zasiewy.

Zobacz też

Przypisy

  1. Anser fabalis w: Integrated Taxonomic Information System ( ang. )
  2. Anser fabalis . Czerwona Księga Gatunków Zagrożonych (IUCN Red List of Threatened Species) ( ang. )

Bibliografia

  1. Karel, Stastny: Ptaki wodne. Warszawa: Delta, 1993. . 


Inne hasła zawierające informacje o "Gęś zbożowa":

Pojezierze Mazurskie ...

Etymologia nazw państw ...

Stutthof (KL) ...

Wolfgang Amadeusz Mozart ...

Żyto ...

Svalbard ...

Nowa Ziemia ...

Blaszkodziobe ...

Gęś białoczelna ...

Gęś zbożowa Gęś zbożowa Systematyka Domena eukarionty Królestwo zwierzęta Typ strunowce Podtyp kręgowce Gromada ptaki Podgromada Neornithes Nadrząd neognatyczne Rząd blaszkodziobe Rodzina kaczkowate Rodzaj Anser Gatunek Gęś zbożowa Nazwa systematyczna Anser fabalis( Latham , 1787 ) Podgatunki A. fabalis fabalisA. fabalis johanseniA. fabalis middendorffiiA. ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Gęś zbożowa":

202 Europa w I wojnie światowej (plansza 12) ...

032. Ekologia biosfery (plansza 3) ...

Chów i hodowla zwierząt (plansza 8) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie