Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Gęś gęgawa

Gęś gęgawa

Gęś gęgawa (gęgawa) (Anser anser) - gatunek dużego, wędrownego ptaka wodnego z rodziny kaczkowatych (Anatidae), zamieszkujący Eurazję . Zimuje w basenie Morza Śródziemnego oraz w środkowej i południowej Azji . Tylko gęgawy z Wielkiej Brytanii nie migrują. Przeloty w lutym-marcu i wrześniu-listopadzie. W Polsce nielicznie lęgowa (około 1500 par na zachodzie kraju), ale dość liczna na przelotach. Przodek gęsi domowej od której jest nieco mniejsza.

Cechy gatunku 
W upierzeniu brak dymorfizmu płciowego . Ogólna barwa szaropopielata, wierzch i boki z poprzecznym prążkowaniem, spód jaśniejszy z ciemniejszym pręgowaniem. Brzuch i podogonie białe. Na szyi podłużne pręgi. W locie widać srebrzystoszary spód i przód skrzydeł, co ją odróżnia od innych gęsi. Nogi różowe, dziób u gęgawy europejskiej w całości pomarańczowy. Podgatunek zamieszkujący środkową i wschodnią Azję - A. anser rubirostris ma dziób różowy, jest nieco jaśniejsza i ma nieco szersze pręgi na wierzchu ciała. Oba podgatunki spotykają się ze sobą w Europie Środkowej i można spotkać tu ptaki o dziobach w dwu kolorach. Biały paznokieć i czerwone łapy. Odznacza się niebywałą wiernością - łączy się w pary na całe życie, a gdy jeden z partnerów zginie drugi pozostaje już na stałe samotny. Lecąc stadem w powietrzu tworzą charakterystyczną formację zwaną kluczem. Jej głos jest bardzo zbliżony do krzyków gęsi domowej.
Wymiary średnie 
  • Długość ciała 83-98 cm
  • Rozpiętość skrzydeł ok. 160 cm
  • Masa ok. (samica) 3,5 - (samiec) 4,5 kg
Biotop 
Słodkowodne zbiorniki gęsto porośnięte trzcinami, bagniste łąki i moczary. Preferuje tereny trudnodostępne.
Gniazdo 
Zbudowane na lądzie lub wodzie, w trzcinach, szuwarach, wysepkach, brzegach jezior i rzek, czasem w wierzbach wyłącznie przez samicę. Składa się z roślin wodnych, gałązek, liści i trawy. Stopniowo wyściełane jest puchem tworzącym wokół niego wał.
Gęgawa w locie
Jaja 
Wyprowadza jeden lęg w roku, składając w marcu lub kwietniu 2 do 20 białych jaj.
Wysiadywanie i życie rodzinne 
Jaja wysiadywane są przez okres 27-29 dni przez samicę. Samiec czuwa w pobliżu. Gdy matka schodzi z gniazda przykrywa jaja puchem. Pisklęta opuszczają gniazdo po 1 lub 2 dniach, po czym rodzice prowadzą je nad wodę. Zdolność lotu uzyskują po około 8 tygodniach. Ich puch na grzbiecie jest oliwkowy, na brzuchu żółty. Rodzina płynie na wodzie w ustalonej kolejności - samica pierwsza, za nią pisklęta rzędem, a samiec na końcu pilnując reszty, a w razie zagrożenia broniąc przed zagrożeniem. Pomimo, że gąsięta umieją latać po 2 miesiącach, to nie opuszczają rodziny, a nawet sądzi się, że dołączać do nich może zeszłoroczne potomstwo. Młode mają szare łapy, ciemniejsze upierzenie i są bez plam na piersiach.Do odlotu rodziny z całej okolicy przygotowują się łącząc na wodach w stada.


Najdłużej żyjąca gęgawa, której wiek oznaczył człowiek, miała 15 lat[3].

Pożywienie 
Gęś gęgawa żywi się głównie trawą, ale spasa też liście, młode pędy, i zboże oraz różne owoce. Ponieważ nie ma tak dobrego systemu trawiennego, jak wiele ssaków roślinożernych, nie potrafi dostatecznie wykorzystać substancji odżywczych z roślin. Dlatego musi zjeść znaczną ilość pożywienia, by zapewnić sobie wystarczającą ilość ważnych dla życia substancji. Niekiedy zdobywanie i przyjmowanie pożywienia zajmuje jej cały dzień. Nie jest przy tym zaskakujące, że jest bardzo wybredna i lubi najbardziej młode, delikatne końce roślin. Często widuje się ogromne stada gęsi, gdy opadają na świeżo skoszone pola pszenicy , lub jęczmienia i zbierają resztki. Lubią też młode, kiełkujące zboże. Krawędziami dziobów szczypią najdelikatniejsze pędy. Żerują rano i wieczorem na przyległych do lęgowisk polach i łąkach. Rolnicy niechętnie widują je na swych polach i uważają za szkodniki.
Ochrona 
Gatunek łowny od 1 września do 21 grudnia, a na terenie województw: dolnośląskiego, lubuskiego, wielkopolskiego, zachodniopomorskiego do 15 stycznia[4].

Spis treści

Zobacz też

, fauna Polski , ptaki Polski .

Przypisy

  1. Anser anser w: Integrated Taxonomic Information System ( ang. )
  2. Anser anser . Czerwona Księga Gatunków Zagrożonych (IUCN Red List of Threatened Species) ( ang. )
  3. Piotr Adamiok: Prawda o krukach . [dostęp 2010-09-12].
  4. Dz. U. z 2009 r. Nr 163, poz. 1303

Bibliografia

  • Karel, Stastny: Ptaki wodne. Warszawa: Delta, 1993. . 

Linki zewnętrzne


Inne hasła zawierające informacje o "Gęś gęgawa":

Pojezierze Mazurskie ...

Etymologia nazw państw ...

Wolfgang Amadeusz Mozart ...

Svalbard ...

Blaszkodziobe ...

Gęś białoczelna ...

Gęś zbożowa ...

Gęś gęgawa Gęś gęgawa Systematyka Domena eukarionty Królestwo zwierzęta Typ strunowce Podtyp kręgowce Gromada ptaki Podgromada Neornithes Nadrząd neognatyczne Rząd blaszkodziobe Rodzina kaczkowate Podrodzina gęsi Rodzaj Anser Gatunek Gęś gęgawa Nazwa systematyczna Anser anser( Linnaeus , 1758 ) Podgatunki A. anser rubirostrisA. anser sylvestrisKategoria zagrożenia ( CzKGZ ) najmniejszej ...

Geb ...

Ptaki Apterygiformeskusacz pampasowy (Eudromia elegans) z rzędu Tinamiformes kusacz pampasowy (Eudromia elegans) z rzędu TinamiformesGęś gęgawa (Anser anser) z rzędu Anseriformes Gęś gęgawa (Anser anser) z rzędu ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Gęś gęgawa":

032. Ekologia biosfery (plansza 3) ...

Chów i hodowla zwierząt (plansza 8) ...

076. Ptaki wodne (plansza 18) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie