Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Christian Gottfried Ehrenberg

Christian Gottfried Ehrenberg

Christian Gottfried Ehrenberg

Christian Gottfried Ehrenberg (ur. 19 kwietnia 1795 w Delitzsch , zm. 27 czerwca 1876 w Berlinie ) – niemiecki przyrodnik, zoolog , lekarz i geolog .

Christian Gottfried Ehrenberg urodził się w Delitzsch w pobliżu Lipska . Był synem sędziego . Studiował teologię na uniwersytecie w Lipsku, następnie medycynę i nauki przyrodnicze w Berlinie . W 1818 ukończył pracę doktorską na temat grzybów .

W latach 1820–1825 brał udział w naukowej ekspedycji do Egiptu . Przywiózł stamtąd tysiące okazów roślin i zwierząt. Po powrocie opublikował wiele artykułów na temat fauny i flory Egiptu.

W 1827 Ehrenberg został mianowany profesorem medycyny na Uniwersytecie w Berlinie . W 1829 roku towarzyszył Humboldtowi w wyprawie przez wschodnią Rosję do granicy chińskiej . Po powrocie koncentrował się na badaniach mikroskopijnych organizmów, które do tego czasu nie były systematycznie badane.

Przez prawie 30 lat badał próbki wody, gleby, osadów i pyłów, opisując tysiące nowych gatunków. Ogłosił prawie 400 publikacji naukowych.

Od 1837 był członkiem zagranicznym Royal Society w Londynie . W 1839 roku zdobył medal Wollastona , najwyższą nagrodę przyznawaną przez Geological Society of London.

W 1877 był pierwszym laureatem medalu Leeuwenhoeka .

Po jego śmierci w 1876 jego zbiory mikroskopijnych organizmów zostały zdeponowane w Muzeum Historii Naturalnej w Berlinie . Jego kolekcja zawiera 40 000 preparatów mikroskopowych, 5000 próbek surowca, 3000 rysunków ołówkiem i tuszem i blisko 1000 listów.

Źródło

  • Encyklopedya Powszechna Kieszonkowa, zeszyt X, Nakład druk i własność Noskowskiego, Warszawa, 1888


Inne hasła zawierające informacje o "Christian Gottfried Ehrenberg":

Adwentyzm ...

Odense ...

1972 ...

Franciszek Clet ...

Jan Chen Xianheng ...

Oddziaływanie elektromagnetyczne ...

Hans Christian Ørsted ...

1679 ...

Boris Blacher ...

Flins ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Christian Gottfried Ehrenberg":

021. Monady G.W. Leibniza (plansza 5) ...

005. Formy czasu teraźniejszego (plansza 19) ...

232 Kultura i nauka w latach 1945 ? 2003 (plansza 18) ...

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie