Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Gujana Francuska

Gujana Francuska

Région Guyane
Gujana Francuska
Flaga Gujany Francuskiej
Herb Gujany Francuskiej
Flaga Gujany Francuskiej Herb Gujany Francuskiej
Dewiza : ( fr. ) Liberté, Égalité, Fraternité
(Wolność, Równość, Braterstwo)
Położenie Gujany Francuskiej
Państwo Francja
Język urzędowy francuski
Stolica Kajenna
Status terytorium departament zamorski
Zależne od Francji
Głowa terytorium prezydent Nicolas Sarkozy
Szef rząduPrezydent Gujany Francuskiej Antoine Karam
Powierzchnia
 • całkowita
 • wody śródlądowe

86 504 km²
2
Liczba ludności  ( 2008 )
 • całkowita 
 •  gęstość zaludnienia

221,500
2.7 osób/km²
Jednostka monetarna Euro (€)
Rok utworzenia1643
Strefa czasowa UTC -3
Kod ISO 3166 GF/GUF/254
Domena internetowa .gf
Kod telefoniczny +594
Mapa Gujany Francuskiej

Gujana Francuska ( franc. Guyane) – francuskie terytorium zależne o statusie departamentu zamorskiego , położone w północno-wschodniej części Ameryki Południowej , nad Oceanem Atlantyckim , graniczące na zachodzie z Surinamem , a na południu i południowym wschodzie z Brazylią . Ze względu na swoją zależność Gujana posiada podwójną symbolizację: oficjalną - francuską i narodową: Flaga Gujany Francuskiej i Godło Gujany Francuskiej . Gujana Francuska, jako integralna część Francji, należy do Unii Europejskiej .

Spis treści

Ustrój polityczny

Rząd francuski jest reprezentowany przez mianowanego prefekta . Mieszkańcy wybierają na 6-letnie kadencje członków organów samorządu lokalnego: Rady Generalnej i Rady Regionalnej. Terytorium deleguje dwóch przedstawicieli do francuskiego Zgromadzenia Narodowego i jednego do Senatu.

Gujana jest największym departamentem zamorskim Francji. Sprawa niepodległości departamentu jest znacznie utrudniona od czasu wybudowania na jej terytorium kosmodromu Kourou , z którego wystrzeliwane są rakiety Ariane . Kosmodrom został zlokalizowany w Gujanie z powodu małego zaludnienia i bliskości równika , a w związku z faktem, że Francja nie ma alternatywnej lokalizacji dla kosmodromu, terytorium to posiada dla niej strategiczną wartość.

Geografia

Powierzchnia Gujany Francuskiej jest przeważnie nizinna. W części środkowej i na południu leżą niewysokie pasma Wyżyny Gujańskiej .

Klimat równikowy wilgotny. Średnia roczna suma opadów około 3000 mm.

Główne rzeki to Maroni i Oyapock (graniczne).

81% powierzchni pokrywają wilgotne lasy równikowe . Poza tym występują sawanny i namorzyny.

Historia

Od XVII wieku kolonizowana przez Francuzów . Między drugą połową XVII wieku a początkiem XIX wieku parę razy zmieniała przynależność. W 1848 roku stała się kolonią karną Francji. W 1946 r. przekształcona w departament zamorski .

Od 2 połowy lat 60. XX wieku zaczęły aktywnie działać na terytorium Gujany Francuskiej ugrupowania o orientacji lewicowej, których celem była szeroka autonomia lub niepodległość. Pod ich naciskiem, w roku 1982 władze francuskie zdecydowały się na ograniczone reformy decentralizacyjne i samorządowe. W ich wyniku Gujana Francuska, będąc departamentem zamorskim Francji, uzyskała również status regionu . W ślad za tym, z budżetu centralnego Francji wydzielono znaczne środki na rozwój tego terytorium.

W 1998 roku uzyskało ono dodatkowe, ograniczone uprawnienia autonomiczne, m.in. powołano do życia Radę Regionalną. Z inicjatywy części przedstawicieli Rady Departamentu i Rady Regionalnej zwołano w roku 2001 Gujański Kongres, którego efektem był projekt nowego statusu Gujany Francuskiej jako tzw. wspólnoty terytorialnej (collectivité territoriale) o znacznej autonomii. W odróżnieniu od Gwadelupy i Martyniki, na terytorium Gujany Francuskiej nie przeprowadzono jednak 7 grudnia 2003 roku referendum dot. zmiany jej statusu. Znaczne dotacje rządu francuskiego oraz długofalowy program rozwoju tej posiadłości, a także złoto w rzekach gujańskiej dżungli, był jednym z powodów masowego napływu brazylijskich imigrantów (w większości nielegalnych). Od 1982 roku ludność Gujany Francuskiej zwiększyła się ponad trzykrotnie (z 70 do 230 tys.). Gujana Francuska, jako integralna część Republiki Francuskiej, należy do Unii Europejskiej (jest jej regionem peryferyjnym ).

Podział administracyjny

Gujana Francuska dzieli się na dwa arrondissement , 19 kantonów i 22 gmin .

Podział administracyjny Gujany Francuskiej. Kolorem zielonym wyróżniono Arrondissement de Saint-Laurent-du-Maroni a kolorem pomarańczowym Arrondissement de Cayenne. Numeracja oznacza 22 gminy (wymienione w tekście)

Arrondissement de Saint-Laurent-du-Maroni:

Arrondissement de Cayenne:

Gospodarka

Park w Kajennie

Podstawą gospodarki jest rolnictwo, górnictwo i leśnictwo. Ważną rolę odgrywa pomoc finansowa Francji oraz zyski z obsługi kosmodromu francuskiego.

Uprawia się ryż , trzcinę cukrową , kukurydzę , banany , maniok , bataty . Niewielka hodowla bydła i trzody chlewnej.

Wydobycie złota , tantalitu, kaolinu i boksytów (bogate złoża — zasoby 40–50 mln t). Eksploatacja lasów (głównie drewno).

Przemysł cukrowniczy i drzewny, ponadto destylacja rumu.

Rozwinięte rybołówstwo (65% połowów stanowią krewetki — 1990).

Ważnym źródłem dochodów jest także turystyka (164 tys. osób z zagranicy — 1990).

Sieć komunikacyjna jest słabo rozwinięta. Transport głównie samochodowy i rzeczny.

Od 1968 inwestycje związane z francuskim kosmodromem i centrum lotów kosmicznych Kourou-Ariane .

Demografia

Gujana Francuska to kraj o małym zaludnieniu. Większość ludności koncentruje się na wybrzeżu morskim. Największą grupę ludności stanowią Murzyni i Mulaci (66%). Ponadto biali (12%), Indianie , Chińczycy 12% i inni 10%. Handel zdominowany przez społeczność chińską. Większość ludności wyznaje katolicyzm . Mówi się po francusku i kreolsku. Jest to społeczeństwo stosunkowo młode (31% populacji stanowią dzieci do 14 lat, a 5% ludzie powyżej 65 lat). Wysoki jest przyrost naturalny, osiągający w 2003 roku 2,9%. Średnia długość życia wynosi 72,8 lat dla mężczyzn i 79,6 lat dla kobiet.

Demografia Gujany Francuskiej w latach 1961 - 2003

Religia

[1]

Przypisy

  1. [1] Dane statystyczne zaczerpnięto z książki Patricka Johnstona i Jasona Mandryka pt. "Operation World", oraz z innych źródeł.


Inne hasła zawierające informacje o "Gujana Francuska":

1972 ...

1677 ...

1977 ...

1225 ...

Wodospad ...

1878 ...

1908 ...

William Blake ...

Tablica rejestracyjna SF) Francja (F) GGabon (GAB)Gambia (WAG)Ghana (GH)Gibraltar (GBZ)Górski Karabach Grecja (GR) Grenada (WG)Grenlandia (DK) Gruzja (GE) Gujana (GUY)Gujana FrancuskaGuamGwadelupa (GP)Gwatemala (GCA)Gwinea (RG)Gwinea Bissau (GNB)Gwinea Równikowa (GQ) HHaiti (HT)Hiszpania (E)Holandia ...

Polska Czerwona Księga Roślin ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Gujana Francuska":

209a Tworzenie demokracji parlamentarnej w Polsce (plansza 2) ...

201 Rozwój historiografii w okresie międzywojennym (plansza 5) ...

128. Czasy Napoleona (plansza 15) ...

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie