Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Grzbiet śródoceaniczny

Grzbiet śródoceaniczny

Przekrój grzbietu śródoceanicznego.
Grzbiety śródoceaniczne na świecie
Wiek skorupy oceanicznej. Kolor czerwony oznacza najmłodszą skorupę, a niebiski najstarszą.
Płyty tektoniczne i ich rozrost.

Grzbiet śródoceaniczny - silnie wydłużona wypukła forma dna oceanicznego, o stromych stokach , położona zazwyczaj pośrodku oceanów , oddzielająca od siebie dwa baseny oceaniczne .

Grzbiety śródoceaniczne są to największe struktury linijne na powierzchni Ziemi. Ich łączna długość wynosi ok. 60 000 km. Szerokość grzbietów oceanicznych dochodzi do 400 km. Grzbiety wznoszą się ok. 2 km ponad powierzchnię dna oceanicznego - równi abisalnej . W środku większości z nich, wzdłuż całego grzbietu ciągnie się dolina ryftowa o szerokości do 50 km i głębokości 1-2 km. W dolinie ryftowej dochodzi do wylewów magmy . W miejscu rozchodzenia się dwóch płyt oceanicznych wdzierają się nowe masy bazaltu , powodując powstawanie nowej skorupy oceanicznej , i co za tym idzie, powiększanie dna oceanicznego. Jest to tzw. strefa spreadingu , gdzie dwie płyty litosfery oddalają się od siebie. Doliny ryftowe tworzą tzw. krawędzie oceaniczne.

Wiek skorupy oceanicznej od doliny ryftowej na zewnątrz, w stronę kontynentów jest coraz starszy. W grzbietach, gdzie tempo tego procesu jest wyższe, tj. wydobywa się w nich więcej magmy, nie powstają doliny ryftowe. Grzbiety śródoceaniczne są zazwyczaj potrzaskane poprzecznymi uskokami transformującymi .

Niekiedy terminem 'grzbiet śródoceaniczny' określa się formy, których powstanie nie jest związane ze spreadingiem dna oceanicznego, ale z przesuwaniem się płyty oceanicznej ponad tzw. plamą gorąca , jak to jest w przypadku Grzbietu Hawajskiego i Cesarskiego.

Ważniejsze grzbiety śródoceaniczne

Zobacz też


Inne hasła zawierające informacje o "Grzbiet śródoceaniczny":

Sedmídolí ...

Medwiedin ...

Czarna Góra (Czeski Grzbiet) ...

Śląskie Kamienie ...

Czeskie Kamienie ...

Studzienna Góra ...

Ścięgny ...

Kowary ...

Pstrąg źródlany ...

Pstrąg tęczowy ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Grzbiet śródoceaniczny":

019. Osłonice i bezczaszkowce – strunowce niższe (plansza 2) ...

027. Charakterystyka wód wszechoceanu (plansza 4) ...

013. Niszcząca i budująca działalność sił endogenicznych (plansza 9) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie