Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Olsztyński Chór BEL CANTO

Olsztyński Chór BEL CANTO

Akademicki chór "Bel Canto"
DyrygentJan Połowianiuk
Państwo   Polska
Miasto Olsztyn
Instytucja Wyższa Szkoła Informatyki i Ekonomii TWP
Rok założenia 1996
Zobacz też: chór , chóry w Polsce

Akademicki chór "Bel Canto" Wyższej Szkoły Informatyki i Ekonomii TWP w Olsztynie powstał w 1996 roku. Założycielem i dyrygentem zespołu jest Jan Połowianiuk, adiunkt w Katedrze Muzyki Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego .

Repertuar zespołu stanowi typowa literatura chóralna od średniowiecznego chorału gregoriańskiego , przez renesansowe motety i madrygały , pieśni wybitnych kompozytorów epoki baroku , klasycyzmu i romantyzmu , aż po kompozycje współczesne. Jest to muzyka zarówno religijna, jak i świecka kompozytorów polskich i obcych. Większość repertuaru stanowią pieśni a cappella . W trakcie dotychczasowych swoich koncertów chór wykonał ponad 180 takich pieśni.

W programach koncertowych zespołu znalazły się również wielkie dzieła muzyki wokalno-instrumentalnej. W ramach współpracy z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej w Olsztynie chór wykonał: IX Symfonię L. van Beethovena, " Stabat Mater " oraz balet " Harnasie " K. Szymanowskiego , operę "Tosca" G. Puciniego oraz " Traviatę " G. Verdiego , oratorium "Znalezienie św. Krzyża" F. Nowowiejskiego, musicale "West side story" L. Bernsteina i "My fair lady" F. Loewego.

Chór "Bel Canto" dotychczas wystąpił na ponad 200 koncertach w kraju i za granicą. Najważniejsze z nich, to: wykonanie na Jasnej Górze w Częstochowie razem z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej oratorium Feliksa Nowowiejskiego "Znalezienie św. Krzyża", występ w sali koncertowej Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie w cyklu "Interpretacje muzyki chóralnej", światowe prawykonanie "Stabat Mater" Miłosza Bembinowa . Ważnym wydarzeniem w historii chóru było również zaproszenie na Międzynarodowy Festiwal Rosyjskiej Muzyki Religijnej na Litwę . W maju 2005 r w sali koncertowej Filharmonii Białostockiej chór dokonał polskiego prawykonania "Liturgii św. Jana Złotoustego op.41" Piotra Czajkowskiego w trakcie koncertu inaugurującego Międzynarodowy Festiwal Muzyki Cerkiewnej Hajnówka 2005. W maju 2006 roku na dziedzińcu zamku w Nidzicy chór dokonał polskiego prawykonania „Requiem gotyckiego” Philipa de Canca.

Chór "Bel Canto" razem z olsztyńskim zespołem " Czerwony Tulipan " wydał płytę pt. "Kolędy". Nagrania chóru znalazły się również na 4 płytach wydawanych przez Fundację "Muzyka Cerkiewna". W 2007 roku ukazała się kolejna płyta zespołu p.t. „Kyrie Eleison”.

Osiągnięcia

Chór "Bel Canto" dotychczas wystąpił w 16 konkursach i festiwalach chóralnych zdobywając w sumie 19 nagród.

Zobacz też


Inne hasła zawierające informacje o "Olsztyński Chór BEL CANTO":

1749 ...

Boris Blacher ...

Hector Berlioz ...

Vincenzo Bellini ...

Musical ...

Ajschylos ...

Kod pocztowy ...

1958 ...

Zasada trzech jedności ...

Tespis ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Olsztyński Chór BEL CANTO":

013b. Kultura, religia i nauka starożytnej Grecji (plansza 4) ...

Różne oblicza racji. O tragicznych wyborach. (plansza 11) ...

Od mitów tebańskich do tragedii Sofoklesa (plansza 7) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie