Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Nie znaleziono szukanej frazy! Poniżej znajduje się fraza najbardziej przypominająca szukaną.

Kornikowate

Kornikowate

Kornikowate, korniki (Scolytinae) – podrodzina chrząszczy z rodziny ryjkowcowatych , wcześniej klasyfikowana jako rodzina Scolytidae, syn. Ipidae.

Występowanie: na całym świecie do granicy zasięgu drzew. Niektóre gatunki mają tendencję do masowego pojawiania się i wyrządzania olbrzymich szkód w drzewostanach.

Spis treści

Opis

Kornik na gałęzi

Przedstawiciele rodziny to małe od 0,6 mm do 13 mm owady walcowatego kształtu ciała, koloru brunatnego, szarego lub czarnego. Czułki kończą się zwykle zwartą buławką. Korniki żywią się łykiem i miazgą, drewnem lub hodowanym przez siebie grzybem. Niektóre odżywiają się tkankami roślin zielnych i nasionami (np. palm, kawy).

Większość korników żyje pod korą lub w drewnie drzew, gdzie wygryzają zawiłe systemy chodników.

Owady dorosłe żyją pod korą drzew, a beznogie mocno zgięte larwy niszczą łyko czyli tkankę przewodzącą drzew drążąc w nim chodniki. Po układzie tych chodników można rozpoznać jakiego gatunku larwy go wydrążyły. Od komory godowej (zwykle w korze, drążona przez samca) samica wygryza chodnik macierzysty (jeden lub kilka), w którego zagłębieniach (nyżach) znosi po jednym jaju. Wyklute larwy drążą dalsze mniejsze chodniki zwane larwalnymi, coraz szersze wraz ze wzrostem larw. Na ich końcu tworzą kolebki poczwarkowe, z których z kolei wygryzają się na zewnątrz dorosłe korniki.

Zwalczanie

pułapka feromonowa na korniki
Leperisinus fraxini
Scolytus multistriatus

Wiele gatunków korników jest groźnymi szkodnikami lasów. Pospolity w Polsce kornik drukarz , atakuje świerk, rzadko sosnę i modrzew. Kornik sześciozębny (jego długość to od 6 do 8 mm w Europie i pn. Azji) i cetyniec większy żerują głównie na sośnie. Jodłowiec krzywozębny jest długości ok. 2,7–3,2 mm i żyje w Europie (z wyjątkiem pn.) — na jodle.

Skuteczną walkę z kornikowatymi jest wycinanie i okorowywanie zaatakowanych drzew, a następnie spalenie zdjętej kory. Z ok. 4000 poznanych gatunków ponad 100 występuje w Polsce.

Sytematyka (wybór)


Zobacz też


Inne hasła zawierające informacje o "Kornikowate":

Kornikowate Kornikowate Systematyka Domena eukarionty Królestwo zwierzęta Typ stawonogi Gromada owady Podgromada owady uskrzydlone Rząd chrząszcze Podrząd chrząszcze wielożerne Rodzina ryjkowcowate Podrodzina Kornikowate Nazwa systematyczna Scolytinae Latreille , 1804 Kornikowate, korniki (Scolytinae) – podrodzina ...

Feromony ...

Drwalnik paskowany ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Kornikowate":

Hasło nie występuje w innych lekcjach!





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie